Eurajoen teiden kunto?

Oikeusoppinut

Mitä mieltä olette Eurajoen kunnan teiden kunnosta? Varsinkin Lavilan uudella alueella kadut ovat kuin suoraan itärajan takaa. Eikö kunnalla ole tarpeeksi traktorikuskeja teitä kunnostamaan? Pitääkö palkata tosiaan kolme lisää? Ehtivät sitten hoitamaan myös kevätkylvöt ja auttelemaan kotonakin paremmin kuin nykyään! Vai pitäisikö alkaa valvomaan paremmin nykyisten töitä?

Kuka Eurajoen kunnassa olisi sellainen johtaja, joka saisi asioihin vauhtia? Laitanko palautteeni suoraan kunnanjohtajalle, vai onko teknisessä toimistossa ketään, joka uskaltaa avata suunsa ja tarvittaessa potkia enemmän omia kuin kunnan töitä tekevät työntekijät kortistoon?

10

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pystyvämies

      Oikeassa olet. Mahtasko Mikko Marttila ottaa asiakseen? Mä uskoisin, että pystyy. Ainoa joka varmasti ajaa luvialaisten asiaa.

      • SamaLavilassa

        Luvian tiet toooodi kurjat keskustassakin.


    • Sorakeisari

      sammoo mieltä, pirun huonossa kunnossa on eurjoen tiet, varsinkin sorapätkät. Mikä on kun kunnan traktorikuskeista ei ole enää mihinkään. Pitääkö paikkansa, että enemmän tekköö hommia sukulaistensa firmoissa kuin kunnan töitä, siis työajalla?

      Eikö kunnan edustajat uskalla puuttua tähän?

    • triumppi.on.paraspyörä

      Luvian Niementie on ainakin siinä kunnossa että kuoppia ei enää voi sanoa kuopiksi ne on kraatereita. Pitäisi laittaa varoitusmerkkejä siihen autokorjaamon ja valtakunnansalin kohdille ja liikenteelle painorajoituksia kunnes saadaan uusi pinta. Kuka maksaa vahingon jos vaikka moottoripyörällä ajaa kuoppaan, voi käydä niin että etupyörä menee littuun ja jätkä lentää hevonvittuun.

    • valittajaakat

      Pitää ajaa tien kunnon mukaan. Ei sitä rahaa ole joka paIkkaan jaella. Ei ole varaa eikä aikaa korjata pikkuteitä, muuttakaa valittajat kaupunkiin. asumaan Raumalle tai Poriin. Säästätte jo yli veroäyrin verran bensa- ja auton ylläpitokuluissa.

    • urheilupyöriä

      Ostakaa kunnon moottoripyöriä, joilla pysyy tiellä, vanhat pyörät lentää metsään, uudet urheilulliset pysyvät tiellä.

    • Volvomies74

      Ajoin aattona Eurajoella, ja kyllä onkin soratiet huonossa kunnossa. Epäilen vahvasti että Eurajoen kunnan palkkalistalla ei ole yhtään traktorimiestä, oikaiskaa jos olen väärässä!

    • Kuuluukorjata

      Turvallisuus ennen kaikkea. Tiet on huonossa kunnossa ainakin Luvialla ja varmaan muuallakin. Kuopat pois ja halkeamat myös.

      • takametsäntarzan

        Luvialla voisi kevyenliikenteen väylien rakentamista vähän siirtää myöhemmäksi ja huolehtia jo olemassa olevista maanteistä ja katuteistä vähän paremmin, niiden pinnoittamisesta ja kraatereiden paikkaamisesta. Myöskin teiden pientareista voitaisiin poistaa vesakot ja leikata heinät ja rikkakasvit pois, paikoitellen on kuin viidakossa tai sademetsässä.


      • Perunapeltootiet

        Just näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4639
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4395
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1769
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      355
      1121
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1119
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      58
      984
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe