Auto on juuri ostamani 9000 CSE vm. 97 ajettu 120000 km. Huomasin, että takaovien puhaltimet eivät toimi. Mittasin ACC:n liittimestä pinnit 38 ja 39. Pinnissä 39 näkyi 78 ohm kuorma, mutta 38 700 ohm. ACC2:ssa em. pinnit menee takaoven moottoreille, mutta tässä taitaa olla vielä uudempi ACC-malli ja pinnijärjestys ainakin toisen moottorin osalta on erilainen. En oikein jaksa uskoa, että kumpikaan moottori olisi näillä kilometrimäärillä rikki.
Onko kellään tiedossa olisiko näiden moottorien tai ACC:n osalta olemassa jokin todennäköinen "tyyppivika" ? Kun ACC:ltä kytkee takaovien puhallinmoottorit päälle minun autossa ei ainakaan kuulu releen vetoääntä mistään. Miten on muilla kuuluuko releen naksunaa tms.
Onko kellään tiedossa olisiko näiden moottorien tai ACC:n osalta olemassa jokin todennäköinen "tyyppivika" ? Kun ACC:ltä kytkee takaovien puhallinmoottorit päälle minun autossa ei ainakaan kuulu releen vetoääntä mistään. Miten on muilla kuuluuko releen naksunaa tms.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aja ACCII itsetesti painamalla AUTO ja VENT painikkeita yhtäaikaa. Itsetesti käynnistyy ja näytössä palaa lopuksi vikojen määrä (pitäisi olla 0).
Sitä ennen voit mitata mainitsemistasi liittimistä jännitteet maita vasten.
0V-----puhaltimet OFF
7V-----puhaltimet MIN nopeudella
11V----puhaltimet MAX nopeudella
Jos jännitteitä ei tule täytyy ohjausyksikössä olla jotain vikaa. Releitä ei ole vaan ohjausyksikön sisällä on pääteasteet moottoreille.
Ainakin ACCII systeemissä toimii näin.
Jos jännitteet taas tulee aivan oikein täytyy vikaa olla moottoreissa tai niiden johdotuksissa.
Mainitsemasi resistanssi 78 ohmia toisessa liittimessä on juuri oikea resistanssi, mutta se toinen viittaa huonoon liitokseen tai moottorin kulumiseen.
Tietenkin on olemassa vielä se mahdollisuus että kyseissä automallissa on muutettu ACCII:n toimintaa siten että takaovien puhaltimet ovat tehokaampia malleja ja vaativat siten ulkoisen pääteasteen (aivan kuten lämmityslaitteen puhallin). Mutta tällöinkin ohjausjännitteet tulevat ACC-yksiköltä, jotka vain viedään erillisen pääteasteen (vahvistin) kautta moottoreille. Soita Saabin tekniseen neuvontaan ja kysy onko autossasi normaali ACCII.
puh. 09540760.
Testi menee läpi. Testihän mittaa ainakin sensorit ja servomoottorit, mutta en ole varma mittaako se lähtevät ohjaukset puhaltimille. Ainakin vanhempi ACC haistaa pääpuhaltimen katkoksen. Aion mitata kaikkien signaalien lähdöt maita vasten ovipuhallin päällä/pois jolloin saan selville mitkä signaalit ohjaa ovipuhaltimia. Avasin ACC siellä oli yksi rele, mutta se on todnäk. yli/ali jännitesyötön katkaisuun. ACC:ssä omn sisällä kaksi isoa tehotransistoria toinen varmaan pääpuhaltimen ohjaukseen ja toinen ovipuhaltimille. Lisäksi on kaksi isoa 5-kinttuista lutikkaa, jotka varmaankin ohjaa servomoottoreita. Kiitos puhelinnumerosta.
Ovien moninapaliittimet ovat tonnarin sähköissä arkapaikka... jokaisessa tonnarissa mitä minulla on ollut on ollut niissä häikkää. Aloittaisin vian etsinnän niistä ja jättäisin ohjausyksikön vielä rauhaan.
Ohjausyksikön päästä mittaamasi resistanssit viittaisivat siihen että toisella puolella on ylimenovastusta jossakin liitoksessa ja toinen puoli on ok (olettaen että pinnit olivat oikein).
Itselläni on saman vuotuinen tonnari hieman enemmillä kilometreillä... ovipuhaltimet toimivat moitteettomasti, mutta kuskinoven moninapaliitintä olen jo joutunut puhdistelemaan. Edellisessä tonnarissani (-92) kävin kaikki liittimet läpi pariin kertaan ja toisella kerralla jouduin jopa uusimaan pinnejä kun vanhat olivat yksinkertaisesti syöpyneet pois.
Sitä se pidenetty suolasumukoe teettää,
epäjalommat ainekset antavat periksi...
Itsellä sama vika vm -96, 9000 CS,takaoven puhaltimet ei toimi. Mittasin eilen pinni 39, noin 72 ohm, pinni 38 täysin maissa. Oletko jo löytänyt ratkaisun, onko pinnit tosiaankaan oikeat, vai onko jonkinlainen pääteaste. Olisi saatava toimimaan, koska kaikkien autossa olevien laitteiden tulee olla kunnossa :).
ACC II on vaihtunut vuonna 95. Tämän jälkeen oikeat pinnit puhaltimille on 9 (vasen taka puhallin ) ja 10 ( oikea taka puhallin ). Molemmat on sinisiä johtoja. Itselläni oli vasen takamoottori oikosulussa, jolloin mitattaessa jännitettä se oli n. 0,2V koska ACC meni oikosulusta polvilleen. Otin moottorin irti ( riittää kun ottaa ovipahvin kaikki kiinnitysruuvit irti ja raottaa alareunasta, jolloin ylettyy irrottamaan ala- ja yläritilän kiinnitysruuvit ja moottori irtoaa. Kannattaa äheltää näin koska ovipahvin yläreunaa lasin viereen ei saa enää uuttavastaavasti paikoilleen ). Moottori oli tosiaan oikosulussa, mutta annettua sille hiukan virtaa ulkoisesta teholähteestä katosi oikosulku ??? ja moottori toimi mainiosti. Mikä lie karva palanut pois. Normaalisti moottori vie 12V jännitteellä virtaa 250 mA. Pinni 39 on takalasin releen käämi ja 38 liittyy ulkolämpötilan mittaamiseen EDU:n kautta.
Kiitos tiedoista, täytyy ensi viikonloppuna testata miten on omassa.
Vaihdoin männä kesänä koko sisustuksen ovi ja pilari pahvineen kaikkineen, en huomannut mitään erityistä ongelmaa ovipahvien takaisin saattamisessa(-96 9k). Siittä vaan irti jos on tarvis!
Mulla oli -89 tonnari ja tuli siitä otettua jostain syystä oviverhoilu irti eikä sitä kyllä millään saatu takaisin uutta vastaavaan kuntoon. Ei siinä suurta eroa ollu mut kuitenkin. Joku siinä meni aina väärin.
Noissa tonnarin ovipaneeleissa on liikenteessä erilaisia kiinnikkeitä. Omassa -87 tonnarissa oli kolmessa ovessa ilmeisesti alkuperäiset pikkuiset v-muotoon kantatut sisä- ja ulkopuolisilla vastakynsillä olevat kiinnikkeet, mutta yhdessä paljon isommat, ovipanelin yläreunan sisäuraan jämptisti istuvat kiinnikkeet, jossa kynnet ottavat teipattuun ovipellin yläreunaan kiinni. Liekö nuo isommat sitten uudempia, ainakin tuo isommilla kiinnikkeillä oleva ovipaneli oli ainoa mikä oli kunnolla paikallaan, muut irvisteli vähintään takakulmasta.