Hyviä kokemuksia Gambiasta 2016

zamboo

Vietimme viikon Gambiassa syksyllä 2016. Kokemuksia maanosasta ei ollut. Hyvin eksoottinen ja erilainen paikka vrt. esim Thaimaa. Vertailua en suosittele siis edes tekemään, molemmissa on omat erikoisuutensa. Gambian kuuma ja kuiva ilmasto iso plussa Thaimaahan verrattuna. Olimme suunnitelleet että emme paikallista opasta ota tai halua mutta pienen taustatuksimuksen jälkeen otimme yhteyttä valtion viralliseen oppaaseen Sarja Sonkoon ja hän lunasti kyllä lupaukset ja erittäin järkevään hintaan, ammattitaitoinen opas ja järjesti kaiken tarvittavan esim reissun Senegaliin. Paljon parjatut "häslärit" pysyvät myös poissa kun oma opas mukana. Suosittelen omien kokemuksien perusteella käyttämään OTG-oppaita. (Official Tourist Guide)

Oma opas ei tarkoita että että omaa rauhaa kaipaava suomalainen ei saisi olla rauhassa, hänellä on tilannetajua ja antaa omaa tilaa ja on käytettävissä tarvittaessa, vaikka puhelinsoiton päässä.

Jos Gambian matkaa suunnittelette niin olkaa yhteydessä Sarja Sonkoon, hänestä hyvät ja luotettavat kokemukset. Hänet tavoittaa parhaiten sähköpostilla [email protected], kertokaa terveisiä Jamrock familyltä niin viilaa hinnat kohdalleen. Palaamme itse Gambiaankin varmasti.

12

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu-1975A

      Kertoo aika paljon maan (enkä nyt puhu Gambiasta yksinään, vaan muistakin vastaavista maista, missä tarvitsee "opasta") matkailu infran kehittyneisyydestä (kehittymättömyydestä) mikäli henkilö joka on aikaisemmin reissannut ns.omatoimisesti muissa maissa, mutta kokee että tarvitsee henkilökohtaisen oppaan maassa matkustamiseen.
      Eli mikäli asioita ei saa hoidettua ilman paikallista välikättä, taikka ilman opasta ei saa olla rauhassa, niin ei silloin vielä voi puhua varsinaisesta matkailumaasta.

      • nainen35vee

        Olen matkustellut useita kertoja Gambiassa ympäri ämpäri, enkä ole koskaan opasta ottanut, enkä tarvinnut. Ovat kyllä uskoneet kun jämäkästi olen heidät torjunut eikä ole ollut minkäänlaisia ongelmia, viihtynyt olen hyvin ja lokakuussa taas menossa.


      • bakau

        samat sanat,opasta en ole käyttänyt näillä lähes kahdellakymmenellä Gambianmatkallani. Jämäkkänä naisena osaan karkottaa häslärit kannoilta. Lokakuussa myös menossa taas.


    • Frbui

      Hyvä että jämäkkä nainen viihdyt Gambiassa. Motiivisi kyllä tiedetään. 😂

      • joppex

        Minua ei kiinnosta muiden matkailijoiden motiivit, kuka matkustaa mihinkin ja minkäkin takia, ihan sama. Typerääkin typerämpää spekulointia.


    • myskihärkä

      Pässi.Mä oon mies ja 6 käyntiä Gambiassa.Motiivini?Naiset,kyllä.On myös muita juttuja,ilmasto,ihmiset,ruoka,musa jne jne.

      • Vkhg

        Naiset? Eli olet tyypillinen punaniska seksituristi. Harmi ettet osaa arvostaa omaa maatasi etkä myöskään Gambiaa.


      • SeneGambia
        Vkhg kirjoitti:

        Naiset? Eli olet tyypillinen punaniska seksituristi. Harmi ettet osaa arvostaa omaa maatasi etkä myöskään Gambiaa.

        Eiköhän niistä Gambian seksituristeista ole 99,9 prosenttia naisia ja niistäkin käytännössä kaikki suomalaisia ja brittejä.


    • myskihärkä

      Mitä pahaa siinä on että rakastaa mustia ihania Gambi-neitoja?

      • silverhipo

        Mistä kohtaa he ovat ihania ?


    • bakau

      minä en matkusta Gambiaa yhdenkään miehen tai seksin takia, joten yks paskanhailee mitä joku peräkammarin poika Suomesta spekuloi. Evvk.

    • gmabia

      Kyseisen luotettavan oppaan tavoitatte Facebookista, Sarja Sonko (OTG, official tourist guide). Tai puhelimesta 220 7087954, sähköposti [email protected].

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe