Polttarit tympäisee

Kdlyjsytd

Tulossa on kahdet häät polttareineen taas tänäkin kesänä. Itse häät ovat hienoja ja ikimuistoisia tilaisuuksia joihin osallistun mielelläni, mutta polttarit tympäisee: aina sama remuaminen ja äänekäs kirkuminen niin tuhannen päissään koko porukka kuin olla voi, ja lopputuloksena suurin osa ei muista tai ole muistavinaan jälkeenpäin mitään kuin korkeintaan ihan alkuillasta. Jotenkin tämä meno ja tekopirteys ärsyttää: kaikki käyttäytyy ikään kuin olisi suorastaan velvollisuus vähän mokailla kun ”onhan se sentään morsiamen viimeinen juhla sinkkuna.”

Joku voi sanoa että älä mene, mutta jos ei osallistu, morsian ja osa vieraista ottaa nokkiinsa ja välit viilenevät.

Itselleni tätä on tuskaa katsella suht selvinpäin, kun kestän alkoholia huonosti enkä juo kovin paljoa.

Ugh! Olen puhunut!

Onko kohtalotovereita?

4

2474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viinapolltaritout

      Viinalla höystetyt polttarit ovat niiiiiiiiin OUT!
      Vain vähäjärkiset suunnittelevat ja osallistuvat niihin.

    • Hei Kdlyjsytd

      Mietit, voitko osallistua polttareihin, joissa et tunne viihtyväsi. Toisaalta et haluaisi pahoittaa morsiamen mieltä.

      Minulle tuli mieleen, voisiko polttareissa olla ikään kuin kaksi osaa: Ensin jotain sellaista kivaa tekemistä, joka ei vaadi alkoholia tai 'remuamista', vaikkapa jokin luontokohde, jonne mennään autolla eväsretkelle tms. Voisit itse ehdottaa jotain paikkaa, josta pidät. Tämän jälkeen biletysinnokkaat voisivat jatkaa kaupungilla haluamaansa juhlintaa, mutta sinä voisit lähteä kotiin. Etukäteen voisit jutella morsiamen kanssa ja kertoa, ettei biletyksestä pois jäänti ole epäkohtelias ele häntä kohtaan, vaan et vain koe voivasi hyvin sellaisisa juhlissa?

      Miltä tällainen kompromissiratkaisu kuulostaisi?

      Merja, diakoni

      • diakoanaali

        Turpa kiinni kyrpäkirkko. Ketään ei kiinnosta uskovaisten sönkköpaska.


    • Anonyymi

      Niin just. Ja niissä riisutaan juhlakamu ja melkein aina jotenkin löträtään vedellä . Inhottavaa. Ja senkin jälkeen kun ollaan tietoisia ettei se missään nimessä halua sitä ja joku yrittää estää vielä viime hetkellä sen ( niinkuin minä) . Ihme sikailu juhlia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      329
      4286
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      2111
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      155
      1824
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      74
      1396
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1239
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      168
      902
    7. Jos näet kaivattuasi

      Niin tiedätkö mitä hän haluaisi?
      Ikävä
      81
      861
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      84
      848
    9. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      20
      784
    10. Tiedätkö että

      Tykkään susta ihan liikaa
      Ikävä
      28
      778
    Aihe