Epäilen hamsteriani naaraaksi/myytiin uroksena

Vkhtalvikko

Heippa! Epäilen tosiaan venäjänkääpiöhamsteri talvikkoani naaraaksi, vaikka se myytiin Itäkeskuksen Faunattaressa uroksena. Kasvattaja ei ilmeisesti ole virallinen eikä myöskään ole suomalainenkaan ainakaan tietääkseni, koska nimi on Antela. Sukunimeä en tiedä, koska siitä ei mainittu eikä syntymätodistuksessakaan ollut muuta kuin kasvattajan etunimi ja Stitchin syntymäaika ja sukupuoli... Stitch on nyt 7vk vanha, eilen täytti sen verran. Ostin sen 17.6.2017.

Minulla oli kaksi roborovskia taannoin, ja toisella niistä kivekset näyttäytyivät vasta 7-8vk iässä. Se oli muutenkin pienikokoinen ja villimpi kuin veljensä, eli oli silläkin tavalla vaikeampi tutkittavampi. Stitchillä en tunne minkäänlaisia palloja tuolla, vaikka kokeilin eilen hetken verran ja totuttelin samalla hieman käsittelyyn. Minulla ei ole kokemusta sukupuolien tunnistamisesta muulla lajilla kuin hiirellä, sekin tehtiin melkein kun olivat luovutusiässä.

Kaipaisin apuja enemmän siinä, miten toimia jos Stitch onkin naaras ja vahingossa kantaakin poikasia? Ei ole kokemusta hamsterinpoikasista, ja kokemukset ennen kaikkea ovat tervetulleita. Kaiken mahdollisen tiedon yritän ahmia netistä tottakai, mutta kokemuksia tarvittaisiin myös. Yritin myös googletella löytyisikö kasvattajaa mistään mutta ei löytynyt... JOS siis olet ostanut Helsingissä Itäkeskuksen Faunattaresta talvikon näihin aikoihin, löytyykö syntymätodistuksesta kasvattajan nimenä Antela?

Minun mielestäni Stitch on ihan puhdas talvikko, ei näytä hybridiltä. Helmiäissafiiri on väriltään ainakin omasta näkemyksestäni. Olen vertaillut eri värejä keskenään ja vaikuttaa eniten helmiäissafiirilta. Muut eläinkaupassa olivat normaaleja väreiltään. Vaikutti että yksi jopa astui toista siellä terraariossa, vaikka luulin ensin että se on tappelua. Nyt kun epäilen Stitchiä naaraaksi, voi olla että se oli juurikin astumista jota näin... En ole varma, koska näiden hamstereiden sivulla oli mökki ja se häiritsi etten osannut sanoa oliko tappelua vai astumista.

Koskaan ei ole vastaavaa käynyt aikaisemmin, on ollut roborovskeja, syyrialaisia, talvikko ja jopa kiinankääpiöhamsteri aikaisemmin mutta koskaan en ole törmännyt vastaavanlaiseen. Olen ostanut talvikon, roborovskin ja muutaman syyrialaisen Vantaan Myyrmäen Faunattaresta, ja siellä on sentään sukupuolet osattu katsoa... Tosin siellä on enemmän tukkueläimiä myynnissä ja suurin osa sieltä ostetuista on kuollut ennen aikojaan/kasvaimeen. Mutta se on asia erikseen.

Kiitos jos luit koko litanian, apuja ja tietoja todellakin tarvittaisiin!

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee.oikein

      Itseäni häiritsee kasvattajana keskustelupalstalla kysely ja palautteen antaminen. Jos kyseessä olisi edes hamsterifoorumi, niin ok, mutta ei - valitsit suunnilleen mahdollisimman huonon paikan kysellä neuvoja.

      Mitä jos ottaisit yhteyttä ostopaikkaan? Ota hyvälaatuinen kuva hamsterin sukuelimistä ja mene näyttämään myyjille. Jos siellä on käynyt vahinko, niin Faunatar varmasti korvaa aiheutuneet vahingot kun eettisen eläinkaupan sertifikaatinkin ovat saaneet.

    • niiskuli6

      http://dwarfhamsterhome.com/sexing-dwarf-hamsters/

      Jep, ei keskustelupalstalla huutelu tilannetta helpota. Oikea osote kysymyksille on ostopaikka. Hamsujen sukupuolen erottaminen on sen verran helppoa ilman laskeutuneita kiveksiäkin, että täysin ammattitaidottomia ovat kyllä olleet, jos on väärin tunnistettu. Linkissä hyvät ohjeet.

    • Vkhtalvikko

      Kiitos vastauksista. Rekisteröidyin Hamsterifoorumille ihan muuten vaan ylipäätään hamsterikokemusta lisää hankkimaan. Katsoin sinun, niiskuli6 linkittämät kuvat ja ihan uros tuo on. Voi olla että tosiaan kivekset eivät vain ole laskeutuneet. Pelästyin paljon koska ei tuntunut eikä näkynyt niitä kiveksiä siellä. Naaraista muutenkin enemmän kokemuksia kuin uroksista. Ja ennen Stitchiä kokemuksia vain kahdesta kääpiöhamsteriuroksesta...¨

      Mutta tosiaan, tuollaiset tapaukset eivät silti ole harvinaisia... eivät kuitenkaan ole yleisiä mutta eivät myöskään mahdottomia. Juurikin Hamsterifoorumilta luin yhdestä talvikko "naaraasta" joka paljastuikin urokseksi. Ja se oli myyty Faunattaresta kuulemma. Että niin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe