Epäilen hamsteriani naaraaksi/myytiin uroksena

Vkhtalvikko

Heippa! Epäilen tosiaan venäjänkääpiöhamsteri talvikkoani naaraaksi, vaikka se myytiin Itäkeskuksen Faunattaressa uroksena. Kasvattaja ei ilmeisesti ole virallinen eikä myöskään ole suomalainenkaan ainakaan tietääkseni, koska nimi on Antela. Sukunimeä en tiedä, koska siitä ei mainittu eikä syntymätodistuksessakaan ollut muuta kuin kasvattajan etunimi ja Stitchin syntymäaika ja sukupuoli... Stitch on nyt 7vk vanha, eilen täytti sen verran. Ostin sen 17.6.2017.

Minulla oli kaksi roborovskia taannoin, ja toisella niistä kivekset näyttäytyivät vasta 7-8vk iässä. Se oli muutenkin pienikokoinen ja villimpi kuin veljensä, eli oli silläkin tavalla vaikeampi tutkittavampi. Stitchillä en tunne minkäänlaisia palloja tuolla, vaikka kokeilin eilen hetken verran ja totuttelin samalla hieman käsittelyyn. Minulla ei ole kokemusta sukupuolien tunnistamisesta muulla lajilla kuin hiirellä, sekin tehtiin melkein kun olivat luovutusiässä.

Kaipaisin apuja enemmän siinä, miten toimia jos Stitch onkin naaras ja vahingossa kantaakin poikasia? Ei ole kokemusta hamsterinpoikasista, ja kokemukset ennen kaikkea ovat tervetulleita. Kaiken mahdollisen tiedon yritän ahmia netistä tottakai, mutta kokemuksia tarvittaisiin myös. Yritin myös googletella löytyisikö kasvattajaa mistään mutta ei löytynyt... JOS siis olet ostanut Helsingissä Itäkeskuksen Faunattaresta talvikon näihin aikoihin, löytyykö syntymätodistuksesta kasvattajan nimenä Antela?

Minun mielestäni Stitch on ihan puhdas talvikko, ei näytä hybridiltä. Helmiäissafiiri on väriltään ainakin omasta näkemyksestäni. Olen vertaillut eri värejä keskenään ja vaikuttaa eniten helmiäissafiirilta. Muut eläinkaupassa olivat normaaleja väreiltään. Vaikutti että yksi jopa astui toista siellä terraariossa, vaikka luulin ensin että se on tappelua. Nyt kun epäilen Stitchiä naaraaksi, voi olla että se oli juurikin astumista jota näin... En ole varma, koska näiden hamstereiden sivulla oli mökki ja se häiritsi etten osannut sanoa oliko tappelua vai astumista.

Koskaan ei ole vastaavaa käynyt aikaisemmin, on ollut roborovskeja, syyrialaisia, talvikko ja jopa kiinankääpiöhamsteri aikaisemmin mutta koskaan en ole törmännyt vastaavanlaiseen. Olen ostanut talvikon, roborovskin ja muutaman syyrialaisen Vantaan Myyrmäen Faunattaresta, ja siellä on sentään sukupuolet osattu katsoa... Tosin siellä on enemmän tukkueläimiä myynnissä ja suurin osa sieltä ostetuista on kuollut ennen aikojaan/kasvaimeen. Mutta se on asia erikseen.

Kiitos jos luit koko litanian, apuja ja tietoja todellakin tarvittaisiin!

3

228

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee.oikein

      Itseäni häiritsee kasvattajana keskustelupalstalla kysely ja palautteen antaminen. Jos kyseessä olisi edes hamsterifoorumi, niin ok, mutta ei - valitsit suunnilleen mahdollisimman huonon paikan kysellä neuvoja.

      Mitä jos ottaisit yhteyttä ostopaikkaan? Ota hyvälaatuinen kuva hamsterin sukuelimistä ja mene näyttämään myyjille. Jos siellä on käynyt vahinko, niin Faunatar varmasti korvaa aiheutuneet vahingot kun eettisen eläinkaupan sertifikaatinkin ovat saaneet.

    • niiskuli6

      http://dwarfhamsterhome.com/sexing-dwarf-hamsters/

      Jep, ei keskustelupalstalla huutelu tilannetta helpota. Oikea osote kysymyksille on ostopaikka. Hamsujen sukupuolen erottaminen on sen verran helppoa ilman laskeutuneita kiveksiäkin, että täysin ammattitaidottomia ovat kyllä olleet, jos on väärin tunnistettu. Linkissä hyvät ohjeet.

    • Vkhtalvikko

      Kiitos vastauksista. Rekisteröidyin Hamsterifoorumille ihan muuten vaan ylipäätään hamsterikokemusta lisää hankkimaan. Katsoin sinun, niiskuli6 linkittämät kuvat ja ihan uros tuo on. Voi olla että tosiaan kivekset eivät vain ole laskeutuneet. Pelästyin paljon koska ei tuntunut eikä näkynyt niitä kiveksiä siellä. Naaraista muutenkin enemmän kokemuksia kuin uroksista. Ja ennen Stitchiä kokemuksia vain kahdesta kääpiöhamsteriuroksesta...¨

      Mutta tosiaan, tuollaiset tapaukset eivät silti ole harvinaisia... eivät kuitenkaan ole yleisiä mutta eivät myöskään mahdottomia. Juurikin Hamsterifoorumilta luin yhdestä talvikko "naaraasta" joka paljastuikin urokseksi. Ja se oli myyty Faunattaresta kuulemma. Että niin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      747
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      539
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      495
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      465
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      423
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      421
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      365
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    Aihe