Luoteis Viron satamia, Hiidenmaalta Haapsaluun

Matti_merenkavija

Just rantauduimme 4 päivän, kolmen yön moottoriveneretkeltä Kemiön saarelta Luoteisen Viron satamiin, 200 merimailin kierros. Käydyt satamat: Kärdla/Hiidenmaa, Rohukulan lauttasatama, Sviby/Vormsin saari, Haapsalu ja Dirhami. Kaikki satamat olivat teknisesti hyviä, palveluita löytyi ja apua ongelmiin myös. Satamat ovat yleensä kauempana kylien keskustasta, johtuen rannan mataluudesta. Kärdlan ja Haapsalun kaupunkikeskustat ovat kilometrin parin kävelyn päässä.
Satamissa oli tarjolla vuokra-autoja, mopoja ja pyöriä. Me tyydyimme patikointiin. Svibyssä majatalon isäntä haki meidät satamasta, kun matkaa oli yli 5 km.

Kannattaa tutkailla paikallisia merikarttoja, jotta oppii paikalliset pienet erot karttoihimme. Kiviä on merkitty paljon, vieressä syvyyslukema kertoo tilanteen esim 10 ja 9 eli lähes 11 metrissä. Kärdlan satamassa oli tietokone, jossa päivän päälle päivitetty Viron merikartasto. Itsellä oli Nurmiselta ostetut iso kartta 509 ja karttasarja 2, päivitykset kevään 2017 tasolle, mutta Kärdlasta itään lähtevä reitti ei ollut mukana, sataman laitteelta löytyi.

Viron merenkulkuhallituksen nettisivuilta löytyy tietoa, http://www.vta.ee/recreational-craft/
Valitse kieli ja vasemman reunan valikosta veneilijälle sopivia otsikoita.

Suosittelen vierailemaan, merenkulku on varsin erilaista matalien ja varsin avointen vesien vuoksi verrattuna Saaristomereemme. Kustannustaso on edullinen, neljän hengen eläkeläisporukan kulut sisältäen majoitukset aamiaisineen, ruuat ja juomat, venebensat ja satamamaksut olivat noin 1350eur, mukavan laadun saimme sekä ruuissa että majoituksissa.

Dirhami Ormussaaren eteläpuolella taitaa olla Hankoa lähin Viron venestama. Paluureissulla oli 22, aurinkoa ja satamaravintolan terassi oli parhaimmillaan. Tunti kymmenen minuuttia täysin pläkällä merellä ja Hangon eteläisin viitta kohdalla. Hyvä mieli jäi matkasta.

2

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28m

      Kiitos vinkistä eli tuosta Kärdlsta itään tulevasta uudesta väylästä, parin viikon päästä siellä ollaan. Tässä vastavuoroisesti vinkki: ne Viron ajantasaiset merikartat sähköisessä muodossa löytyy osoitteesta www.vta.ee -> vasemmasta yläkulmasta kieleksi englanti ja sitten oikeasta alakulmasta kuvake "Map application for Estonian land and sea areas".

      • toinen_merenkavija

        Kiitos palautteesta, mukava, että jotain iloa on.
        Merikarttalinkki, hyvä juttu, löysin itsekin, hukkasin ja avullasi löysin taas. Siellähän Kärdlan itäväylä on paikoillaan.
        Kärdlan ruokailusta, alkukesän iltana vain uusi panimoravintola oli avoinna, suht hyvä ja kohtuuhintainen. Keskusaukiolta 300m länteen. Ja majapaikkamme Mamma Mia guesthouse avasi lähtöpäivänämme pitserian, jota emme ehtineet kokeilla, emme myöskään sataman siistiä kuppilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe