Vauva tarvitsee ilmaa

Ilmakylpy.kesäkuumalla

Mikä teitä nuoria äitejä vaivaa, kun suljette vauvanne vaunun kuomun alle hengittämään tukahdittavaa ilmaa, kun ulkona tuulee, on raikasta, taivas on sininen, aurinko paistaa. Lapsi kärvistelee liian lämpimissä kamppeissa tukahduttavan peitteen alla, ei näe mitään, ei ketään.
Mikä syy tähän oikein on?

Ihan sydän oli tänäänkin särkyä, kun äiti työnsi kiivain asekelin vaunuja marketin maitohyllyllä, lapsi huusi katkerasti kuomun alla, peitteenä oli jonkinmoinen vahakangas, onneksi sivuilta auki. Kurkkasin vaunuun, ja siellä pieni ihminen oli villamyssy silmillä, hyvä että nenä oli näkyvissä. Vauvalla oli todella paha olo, kädet viuhtoivat ja huuto oli kova. Äiti sieppasi ostoksensa ja jatkoi juoksujalkaa muualle. En toki mennyt neuvomaan, mutta säälitti vauva, jonka hätähuudot kaikuivat kuuroille korville.

Tämä vaunujen peittäminen on jatkunut jo vuosikausia. Opetetaanko se neuvolassa, pelkäättekö sieppaajia, vai miksi lapsi ei saa hengittää raikasta ilmaa? Tänään on hellepäivä, eipä ollut äidillä villamyssy päässä, mutta vauvalla oli, siellä vaunujen uumenissa.

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hengenvaarallista

      On sattunut jopa että vauva on kuollut!

      Eikö äiteillä ole mitään järkeä päässä?
      Miltä itestänne tuntuisi jos kuumalla pitäisi hiostua vällyjen alla?

      Kaikista näistä äiteistä ja isistä rikosilmoitus!

      Laita tämä juttu vauvojen/taaperoiden palstalle ja vauva-lehteen!

      • Minä.äiti

        Tämä palsta ei käsittele äiti-lapsi-suhteita, vaan äidit kehuskelevat omaa erinomaisuuttaan. Lapsista ei tällä palstalla kukaan välitä pennin edestä.
        Joillekin naisille lapsi on ikävä lisä äitiydessä.


      • maalaisjärki.pois

        Nykynaisilta puuttuu todellisuudentaju hoitaa lasta. Luulevat, että lapsi on nukke jonka voi heittää nurkkaan kun haluaa omaa aikaa.

        Facebookin erilaisista vauvaryhmistä otetaan itselleen ohjeet vauvan hoitoon. Tikkua tungetaan omaan pesrläpeensä, jos joku sitä faceryhmässä suosittelee.
        Vanhempien ohjeet ja neuvot tyrmätään täysin.

        Facebookissa ilmoitetaan julkisesti ehkäisyn poisjättäminen ja varmasti tekoasentokin.
        Poseerataan peiliedessä mahaansa ja otetaan "massu"kuvia sosiaaliseen mediaa. Herranen aika, kasvaahan se maha kun lapsi kasvaa mitä ihmettelemistä siinä on?
        Hommataan kaiken maailman sydänkäyrä anturit joiden kanssa maataan mitään tekemättä sängyllä. Samat seurannat kyllä ennen on hoidettu neuvolassa.
        Nykynaiset pitävät raskautta jonkinlaisena esteenä osallistua työhön taikka harrastuksiin. Ennenhän naiset teki synnytykseen asti raskasta työtä ja vauvoista tuli kehittyneitä ja vahvoja.

        Lisäksi sektiot ovat synnyttäjillä muodissa, ettei sukuelimet mene pilalle. Vedotaan synnytyspelkoon ja muuhun jonnin joutavaan. Nykyaikana saa monenlaista puudutetta synnytystilanteessa joka vie kivun. Vanha sanonta "ei minun nuoruudessani".

        Isää vaaditaan osallistumaan ensimmäisestä raskaustestistä alkaen neuvolakäynteihin ja ultratutkimuksiin. Mies käy töissä ja hoitaa vauvaa öisin, koska nykyäidillä on niin raskasta kun ei ole omaa aikaa ja yösyötöt ottaa voimmille.
        Rinnatkin menettävät muotonsa imetyksessä ja pulloruokinta on helpompaan. Sekin etu, että voidaan käydä bilettämässä ja viihteellä kun mummo voi katsoa vauvaa kun on oppinut pulloon.

        Entäpä sitten vaatetus? Mustaa ja harmaata. Liian kireää farkkua ja legginssiä vastasyntyneellekin.
        Vauvan peppuakaan ei pestä vedellä vaan kosteuspyyhkeillä.


      • Mummu.minäkin

        Unohdat, että vauvan syntymän jälkeen alkaa allergiapäivittely.
        Saadaan kuulla mitä merkillisimmistä ruokavaliosta, joita on noudatettava lapsen allergioiden vuoksi.
        Kaiken varalta siis pidetään lapsi vaunuissa ilman ja auringon ulottumattomissa, myssy silmillä, ettei vauin saisi mitään pöpöjä ympäristöstään.
        Siitä aloittaja halusi huomauttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      493
      1869
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      380
      1576
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1368
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1357
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      962
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      929
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      916
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      771
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      763
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      10
      751
    Aihe