olisin kiinnostunut tietämään minkä kokoisia mahoja muilla on/on ollut rv. 33..itselläni on suhteellisen "pieni" maha 28senttiä ja alemmalla käyrällä mitä neuvola kortissa on..Onko muita pieni mahaisia, joilla kasvu menee alakäyrällä??Onko neuvolassa reagoitu asiaan mitenkään??
vatsan koko??
eka tulossa..
6738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Heippa.Mulla nyt rv 34 6,ja sf mitta 29 cm.Eli täällä toinen pienimasuinen,ja kolmatta odottelen!Ultrassa kaikki ok,eli vauva kasvaa normaalisti.
Minulla on myös pieni maha. Viime viikolla neuvolassa rv:t 31 1 ja sf-mitta oli 27 cm. Kovin tuntuu ainakin olevan vilkas vauva, joten toivottavasti kaikki on hyvin, vaikka vatsa onkin pieni. Ultraan mennään vasta lähempänä synnytystä, jos ei ihmeempiä ilmaannu.
Mullakin sf-mitta on menny koko ajan alakäyrällä. Kerran lääkäri jo lähetti mut polille tsekattavaksi, kun käyrään tuli pieni notkahdus (ei menny edes alakäyrän alle). Kaikki oli ja on edelleen hyvin. Vauva oli normaalikokoinen ja vilkkaasti liikkeellä :) Viimeksi mitta tais olla 29 cm ja viikkoja 33.
Sf-mittaan vaikuttaa moni muukin asia kuin vauvan koko: lapsiveden määrä, mittaajan tyyli jne. Neuvolassa on sanottu, et vain sillä on väliä, et mitta kasvaa tasaisesti, eikä sillä mikä se lukema on.
oli 30cm.
oli eilen sf-mitta 29 cm. Neuvolatäti sanoi että mitta voi olla hieman alakanttiin kun vaavi on aika alhaalla. :)
Minulla on 36 4 ja vatsan pituus oli tänään mitattuna 37 cm. Meni kauheasti käyrien yli! Edelliset mitat ovat olleet ihan normaaleissa puitteissa! Nyt mittasikin neuvolan lääkäri eikä terveydenhoitaja, huoh. Pikkasen säikäyttää moinen..kuinkahan iso se oikein on????