Suomi ei ole enää lintukoto(paitsi lieksa)!

Mäkinen.A

Tätä mantraa hokevat nyt papit, poliisit ja poliitikot, viimeksi sisäministeri Risikko aamulla.

No eipä ole ei, ja on varmasti vain ajan kysymys milloin se terrori-isku tapahtuu täälläkin. Euroopassa näitä uhkia ja iskuja näyttää nyt olevan päivittäin, Brysselissä on juuri ammuttu itsemurhapommittaja.

Mutta ketkähän siihen ovat sitten syynä, ettei olla enää lintukoto?

No meidän eturivin poliitikkomme vuosien ja vuosikymmenten varrelta, eri puolueista. Nehän tämän ovat aikaan saaneet. Rajat on haluttu auki taivasta myöten.

Tämänköhän vuoksi ne isät ja vaarit sodissa taistelivat, että Suomesta tehdään lintukoto islamilaisille terroristeille. Jotka uhkaavat maata terrori-iskuilla?

Ja on hyvä muistaa, ettei Suomi ole koskaan ollut kolonialistinen mahti. Suomi ei ole ollut mukana sotimassa Lähi-Idässä tai Afrikassa, ei myöskään riistämässä.

12

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surkeaPiispa

      Piispa Irja Askolan mukaan terroriuhka Suomessa on "globaalin epäoikeudenmukaisuuden huutoa".

      Voi jessus sentään.

      • huhuhuhuh

        Ihan sekopää piispa.


    • Enempietujamatuille

      Askola on oikeassa. Kunniakansalaisten discorahaa on nostettava. Paskan puuron tarjoaminen kunniakansalaisille on silkkaa rasismia. Uimahallin oma vuoro lieksassa somaleille kuuluu kunniakanslaisille. Me kohtelemme niin rasistisesti kaikkia matuja. Minua harmittaa kauheasti. Miten ajattelevat somaliassa meista.

      • kATEKISMUS

        Mitäkö vääräuskoiset ajattelevat meistä kristityistä?
        Jumala vain sen tietää!


    • Äärir3

      Ilmankos niitä tänne syrjä seudulle lähetetään. Täällä heidät koulutetaan ym ym....tietäen kuitenkin,että on mahdollinen iskun tekijä tulevaisuudessa. Täällä tai Euroopassa.
      Ääri Muslimista ei tule kristittyä eikä Ääri kristitystä muslimia.
      (no on joitain hölmöjä jotka sokaistuvat .)

      • nvnbngnvnfnbnv

        Lieksassa on tilaa.


    • tietysti.yksittäistapaus

      Jos näette jotain epäilyttävää, niin pitäkää mölyt mahassanne! Antaa suvakkien yllättyä kunnolla jos jotain "yksittäistapausta" tapahtuu!

    • Veronmaksajana

      Missee viipyy pankkolainen ylitse suvaitsevine mielipiteineen.

    • olenoikeassataas

      Ei huolta, pankon kaltaiset tyypit ymmärtävät ja toivottavasti kustantavat tämän nykyisen haittamaahanmuuton;-) Ne saastathan tätä haluavat. Itse en auta rahallisesti kuin ISÄNMAATAMME puolustaneita veteraaneja! Miehiä ja naisia joita ilman pankkokaan ei saisi jauhaa paskamielipiteitään;-)

    • Uusi.Normaali

      Tällä hokemisella, ettei Suomi ole enää lintukoto, on tarkoitus totuttaa meidät väkivallan uhkaan. Se on uusi normaali, kuten sanotaan...

      Sen sijaan kukaan ei sano sitä, että asialle vielä voitaisiin ehkä tehdä jotain...

    • kokonivalve

      Mitä olisi mielestäsi uusi normaali? Sininen Fazerin hetki vai kasvatuksen tulista pipuria typeryksille?

    • Nyt juuri luin läpi, hieman ylähyllyn konjakin vaikutuksenalaisena tämän ketjun. Mielestäni politiikkaan on aina kuulunut tietynlainen sumutus. Oikeankaltainen politiikka on vaikeasti löydettävissä. Pitäisi sumuttaa tasapuolisesti kaikkia sumutettavia.

      No, eihän se ole mitenkään mahdollista. Vaikka kuin yrittäisimme nähdä sumun läpi, ei aina kaikkea näy. Hyvistä nykyisistä nettiyhteyksistä huolimatta ei näy.
      Hyvät yhteydet ovat mielestäni osasyy ongelmiin. Jos ajatellaan esimerkiksi keskimäärin kolmekymmentä vuotta taaksepäin, emme kaikesta edes tienneet, kuin nyt. Siinäkin on ongelmaa Euroopan, jopa koko globaalin suhteen, että humanismi tahtoo itseltään luonnonvastaisesti liika.
      Onko kaikenlainen suojelu tarpeellista. Ajatellen niin kuin vanhempana laajasti ajatellen. Minä luotan enemmän metsään, kuin kaiken maailman parantajiin. Liika suojelu, hyysääminen ja tasapuolistaminen ovat herkkiä syitä nostattamaan luontaisesti ongelmia.
      Tulevaisuus on monimuotoinen. Poliittinen kenttä elää mielenkiintoisesti.

      Mieltäni tyynnyttää, että on joitakuita hyviäkin keskustelijoita vielä Lieksan osiossa. Uuninpankkokin tekee parhaansa, asiallisesti, tai osittain ainakin. Mistäpä minä sen tietäisin.
      Ja loppukevennykseksi tarjoilen Kuopion tuttua. Tulipa kerran katseltua metsämiehen viihdekiikaria Kuopion viihteellä, tositoimista erkaleena.

      https://www.youtube.com/watch?v=5oL4uyiGHWo

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      117
      1279
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1153
    3. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      47
      1050
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe