Miten toimisin?

lääkettä_vai_ei

Verikoetulosten mukaan T4 on 14,8 ja TSH 6,77 Nyt lääkäri on sitä mieltä, että Thyroxin lääkitys aloitettava! Olen todella hoikka, mutta oireita on kyllä vajiksen tyyppisiä.

Täältä olen lukenut puolesta ja vastaan lääkityksistä eri keskustelujen perusteella ja siksi olenkin nyt aivan hukassa mitä tulisi tehdä! Olen lukenut myös, että jos on T4 arvoissa ja TSH noussut ei lääkitys yleensä auta yhtään mitään! Samaten luin taas, että liian pieni annos lääkettä lakkauttaa kokonaan oman luonnollisen tuotannon! ja se on huonompi vaihtoehto kuin lääkkeettömyys.
Mitä tässä nyt tulis tehdä, kun eri lääkäritkin vielä ovat eri mieltä asiasta.

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hypotyreootikko

      Arvojen puolesta vaikuttaa selvästi vajaatoiminnalta eli hypotyreoosilta. Et kuvaa oireita tarkemmin, mutta lienee kyllä niin, että lääkitys on syytä aloittaa. Painonnousu on kieltämättä tyyppioire, mutta tätäkään ei ole aivan kaikilla, sillä tähän vaikuttaa niin monet eri tekijät.

      Lääkitys tulee aloittaa pienellä annoksella ja nostetaan pikkuhiljaa jos oireet ja labrat tähän viittaavat. Suurimmalla osalla optimaalisin tilanne on arvoilla; TSH 0,4:n ja T4V 20:n tuntumassa. Mutta on myös pieni joukko ihmisiä, joilla synteettinen tyroksiini ei vaikuta lainkaan/kunnolla. Heille on sitten taas omat keinonsa.
      Itse syön thyroxin 0,1 mg 2 tbl/vrk eli annos jo aika iso, lähellä maksimia. Kyseessä Hashimoto-tyyppiä oleva hypotyreoosi.

    • amiodaronikilppari

      Miksi nuo kokeet otettiin, eli miten voit ? Jos ne ovat ihan sattumalöydös ns. rutiinikokeista. ehdottaisin vain kontrollia 6 kk kuluttua. Mikä on ikäsi? Onko raskaussuunnitelmia, jne. keskustele hoitavan lääkärisi kanssa, Lab-arvojen "hoitaminen" on puoskrointia. Tuollisia pieniä TSH-heilahduksia ilman mitään oikea vajatoimintaa on paljon. Käytäthän jodioitua suolaa?

      • T4v_14.8_ok

        TSH-arvoon vaikuttaa niin moni tekijä että eräät endot käyttävät sitä korkeintaan karkeaan esiseulontaan. T4v pitäisikin ottaa TSH:n sijaan ekaksi tutkittavaksi.

        Völzkellä tuli T4v alueeksi 8.3-18.9 pmol/l eli 14.8 on ihan hyvä lääkitsemättömällä. Muutoinkin on edellisessä viestissa faktat kohdillaan.


    • maallikkojakaaskeidaa

      Viitsittekin trollailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      127
      4205
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3002
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2534
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2111
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      255
      1694
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      46
      1626
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1426
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1420
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe