Rikun firmasta ei saa keskustella :)

En ole tuon poistetun langan aloittaja, mutta pännii, kun julkisesta , rekisteröidystä yrityksestä ei saa esittää mielipiteitä.
No tässä nyt tulee kumminkin yksi.
Virallinen Australia ostaa nykyään hyvää omaatuntoa syytämällä rutkasti rahaa kaikkeen aboriginaalitouhuun. Eli tämä "Rikun firman" roadshow-työllistämisprojekti on myös taatusti yhteiskunnan rahoittama.
Riku itsekin voi perustaa uusia firmoja ja aloittaa projekteja mielin määrin, ei niistä itselle persnettoa tule. Ainakin saa niistä oman (ja Debbien) leivän ja vähän leivän päällekin. Pidemmällä tähtäimellä aboja tuskin saa töihin sen kummemmin kun meillä mustilaisiakaan. Haha, hoksasin juuri, että siinäpä olikin se ainut yhteinen nimittäjä Jaskan kanssa.
231242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Miksi aloitus firmasta olisi sensuroitu ellei asiassa olisi jotain hämärää?

Normaaleita asioita ei tarvitse salata ja poistaa

Äänestä

Jassusta ja Rikusta ei voi julkaista yhteiskuvia, kun joku heti ostaisi meidän Jassukan!! Heheheheee!!!!!

Äänestä
  • Oletko ihan sekaisin?

    Äänestä

Jaska menisi kyllä aboriginaalista ja siksi Riku sitä häpeääkin. Ruma ja tyhmä.

Äänestä

Täytyy muistaa että Jasmin on ollut itsemurha yrityksen vuoksi mielisairaalassa peltolassa joten varauksella pitää ottaa mt-ongelmaisen sadut ja tarinat. Selväähän on, että kyseessä on mielenterveysongelmainen ihminen ja ihme että kerrankin itse myönsi mt-ongelmistaan/itsariyrityksestä.

Molemmilla Rikun kanssa Jasminin mukaan on mt-ongelmia. Itsarin yritys on kyllä vakava mt-ongelma, toivottavasti Jasmin ei ole väkivaltainen muita kohtaan jos itseään pystyy vahingoittamaan ja toivottavasti on lääkitys ja hoito kohdallaan ettei sivulliset kärsi.

Äänestä
  • Sinähän SamiK haluaisit hänet takaisin. Helmikuussa kerroit, kuinka Jassu on sun SalatutElämäsi. Miksi sulla on tarve mollata rakastasi?

    1Äänestä

  • Eikö tuo kerran jo kirjoittanut että joskus saattaa kiehua yli.

    Äänestä

  • Johan sen vastauksistasikin näkee, että olet letku eli SamiK. Et muuten puuttuisi näihin. Kova tarve kieltää itsesi. Et sä ketään hämää nikkiä vaihtamalla.

    1Äänestä

  • suttunnistetaan kirjoitti:

    Johan sen vastauksistasikin näkee, että olet letku eli SamiK. Et muuten puuttuisi näihin. Kova tarve kieltää itsesi. Et sä ketään hämää nikkiä vaihtamalla.

    En edelleenkään ole SamiK tai letku josta maanisesti jankkaat joka ketjussa näyttäen omat mielenterveyden ongelmasi. Niin, ja ei terve ihminen yritä itsaria ja riehu palstoilla, just saying;)

    Äänestä

  • outoyhtälö kirjoitti:

    Sinähän SamiK haluaisit hänet takaisin. Helmikuussa kerroit, kuinka Jassu on sun SalatutElämäsi. Miksi sulla on tarve mollata rakastasi?

    "Sinähän SamiK haluaisit hänet takaisin. Helmikuussa kerroit, kuinka Jassu on sun SalatutElämäsi. Miksi sulla on tarve mollata rakastasi? "

    Jaska, nytkö on SamiK:oon vuoro. Ei onnistunut Letkun mollaaminenkaan. Kaikki jotka ovat sinut Dumpanneet, joutuvat näköjään myllytykseen. Ja niitähän on paljon!
    eihän sinulla muuta olekaan kuin aikaa. #Niinmuahhahha

    Äänestä

Poistetaankohan kohta koiranpentu kirjoituksetkin, hahah! Outoa touhua nää palstan sensuroinnit

Äänestä

Onko Richard Testerin liiketoimet pelkkää huiputusta? Tester väittää olevansa mukana ties missä 3D ja 4D teknologiaa tuottavissa firmoissa, jotka hienoilla laserlaitteilla mäppäävät minkä tahansa rakennuksen esimerkiksi. Firmassa on mukamas mukana alan viimeisen päälle ammattilaisia. Sivustoilla tai missään muuallakaan ei kuitenkaan näy ketään muita kuin Richard itse. Samalla hänen firman touhuilut näyttävät täysin käsittämättömältä jargonilta mikä on tyypillistä esimerkiksi verkostomarkkinointihuijausfirmoille. Richardin firma on nimittäin mukana myös mobiilitoimistoissa, pulverointiroboteissa ja vaikka missä. Sivujen mukaan firma on aina auki. Ei kovin uskottavaa sekään.

Lisäksi Richardin firma ruikuttaa lahjoituksina mm. jalkapalloja joita hän kiertelee jakelemassa aboriginaaliskideille ympäri Australian aavikoita. Näin hän ainakin väittää tekevänsä. Jostakin syystä kuvia iloisesti hymyilevistä alkuasukaslapsista jalkapallo kädessä ei ole näkyvissä – mihin siis lie jalkapallot menneet.

Erityisesti epäuskottavaksi koko Richardin touhuilun tekee hänen firman ”kakkossivulla” esitettävä lapsenomainen grafiikka jossa mittasuhteet on päin vittua. Jos firma on 3D ja 4D teknologian edelläkävijä niin luulisi että olisi edes omat promokuvat kunnossa.

Ykkössivut: http://www.redarrowgrp.com

Kakkossivut: http://www.redarrowgl.com/v1/

Mahtavat promokuvat ”mobiililaboratoriosta”: http://aijaa.com/nNClBv (kuvat löytyy myös kakkossivuilta)

Ymmärtääkö täällä joku viisaampi että mitä ihmettä se tuo Richardin firma puuhastelee ja miten se ehtii tekemään kaikkea väitettyä kun henkilökuntaa ei ole? Richardin vaimo Debbie näyttää linkedin-profiilin mukaan myös olevan mukana Rikun monikansallisessa konsernissa.

Äänestä
  • Riku siis myy liikuteltavia laboratorioita (ja rakentaa myös pysyvämpiäkin jos asiakas haluaa) kaivosteollisuudelle...mjoo..

    En oikeastaan ymmärrä, miksi labran pitäisi olla liikuteltava.Kaivosteollisuus kun on luonteeltaan sellaista, ettei sitä kaivosta ihan päivässä pystytetä hetken mielijohteesta.

    Tarkoitan siis sitä, että mineraalinäytteet pitää aina valmistella tutkittavaan muotoon (tässä on monta vaihetta) ja en näe mitään ongelmaa siinä, miksi mineraalinäytteitä ei voisi kuljettaa johonkin jo olemassaolevaan labraan.

    Sitten on kustannuskysymykset: Riippuu täysin labran laitteista kuinka kallista moisen siirreltävän labran pystytys on. Jos laitteet ovat huonoja tai riittämättömiä, ei moisella labralla tee mitään. Näytteet on kuljetettava muualle.

    Kun ammattilaisten labroista puhutaan, niin hyvin yksinkertaisen labrankin laitteet maksavat helposti yli miljoonan. Jos on vaikkapa peruslaitteet (vetokaappi, labran ilmastointi, kuivatusuuni, tarvittavan isot tietokoneet, vaa'at ja muu peruskalustus, tarvittava tilpehööri ja astiastot) ja sen lisäksi vaikkapa atomispektrometri ja pari muuta analysointilaitetta, niin siinä on jo miljoona rikki.

    Jos taas puhutaan oikein huippuluokan labrasta, joka on ns. puhdastila, niin pelkät rakennuskustannukset ovat yli 10 000 e / neliö. Siihen laitteet päälle.

    Sitten on vielä sekin asia, että labrassa voi työskennellä vain ammattilainen. Tuolla sivuilla oli jotain juttua labraroboteista (HALPOJA VARSINKIN JUU!)...mutta kun se automatisoitu labrakin tarvii sen ammattilaisen operoimaan sitä robottia (eli automatisoitua prosessia) ja varsinkin tulkitsemaan tulokset! Ei se tietokoneen antama tulos ole koskaan suora raportti, vaan ne luvut pitää osata tulkita. Ja se robottikin pitää osata ohjelmoida vikatilanteiden ja muuttuneiden tilanteiden kohdalla. Ja sitä pitää valvoa...

    Tuskin kukaan ammattilainen haluaa muuttaa keskelle erämaata siirrettävän labran viereen asumaan...ja kierrellä sitten sen työpaikkansa kanssa ympäri ja ämpäri, kuin joku etana kotelonsa kanssa.

    Joten en tosiaankaan ymmärrä, miksi joku haluaisi ostaa siirreltävän labrayksikön.

    Vielä vähemmän ymmärrän ajatusta siitä, että tämä bisnesmies lähtee rekrykierrokselle johonkin takamaille, aikomuksenaan palkata ns. pystymetsästä henkilöitä myyjiksi (?). Saahan sitä palkata tietysti ketä haluaa, mutta jos oikeasti haluaa saada labrojaan kaupaksi, niin myyjällä pitäisi oman näkemykseni mukaan olla vähintään jonkinlainen teknillinen tutkinto, mielellään kemian, labran tai kaivosteollisuuden alalta.

    Jos taas tarkoituksena on lypsää hallitukselta ilmaista rahaa projektitukien ja työllistämistukien muodossa, niin sitten ymmärrän oikein hyvin.

    Tuo yrityksen nimikin on naurettava ja harhaanjohtava. On olemassa oikeasti iso RedArrow International -firma, joka toimii tyystin eri alalla ja 7 maassa. Lisäksi on olemassa brittiläinen kuninkaallinen taitolentoryhmä RedArrow. Ja sitten on tämä Richard Testerin omituinen viritelmä RedArrow, joka oli viime vuonna selvitystilassa.

    Äänestä

  • Unohdin tuosta ihmettelylistastani vielä energia- ja vesiasiat.

    Aurinkoenergiaa Ausseissa varmasti piisaa, pitää vaan olla melkoiset aurinkopaneelit toimivan mobiililabran tarpeisiin :)

    Vesiasia onkin hieman kinkkisempi: tuommoisessa labrassa tarvitaan tavallista vettä (pääasiassa mahdollisiin vaahdotuksiin ja flokkaukseen sekä pesukoneeseen ja käsien pesuun), tislattua vettä (voidaan tietysti tuoda ulkoa) ja ionivaihdettua vettä (voidaan valmistaa labrassa, vaatii sähkölaitteen).

    Labran piirustuksissa ei ollut lainkaan vesipisteitä.

    Että kylläpä karisi viimeisetkin uskottavuuden rippeet.

    Vai meinaako Tester, että mineraalinäyte tehdään niin, että heitetään kivenmurikka johonkin taikurinlaatikkoon, ja printataan analyysiraportti tietsikalta ulos?

    Äänestä

  • Niin. Ja kaiken tämän bisneksen lisäksi ainoa näkyvä asia mitä hän tekee niin on kerjää jalkapalloja aboriginaaliskideille. Luulisi että miljonääri kaivoskeisari joka luukuttaa jokaiseen nimeen, notkoon ja saarelmaan mobiileja laboratorioita (jotka kuvien perusteella ovat vähän vinossa) niin voisi ostaa itsekin ne jalkapallot..

    Äänestä

  • HaisevaLorttoOulusta kirjoitti:

    Niin. Ja kaiken tämän bisneksen lisäksi ainoa näkyvä asia mitä hän tekee niin on kerjää jalkapalloja aboriginaaliskideille. Luulisi että miljonääri kaivoskeisari joka luukuttaa jokaiseen nimeen, notkoon ja saarelmaan mobiileja laboratorioita (jotka kuvien perusteella ovat vähän vinossa) niin voisi ostaa itsekin ne jalkapallot..

    Tai myy paikallisella tori.fi firman ylimääräisiä tilpehöörejä.

    Nythän se taitaa keskittyä enemmän yritysryppäänsä rekryosastoon. Mikäs se Rikun konkkatahti oli, pari vuotta?

    Äänestä

Kyllä meidän fiksu Jassu selvittää asian! Onneksi Jassu on Rikun apuna ja tukena! Jassukka on niiiiiiin tietäväinen ja kokenut näissä bisnesasioissa!!

Äänestä

Rikun ja Debbien poika kai tehnyt nuo "kakkossivut". Ei kyllä tosiaankaan kovin vakuuttavan näköistä. Mihin katosi Rikun firma joka teki pihatöitä, mihin Afa "Coming Soon" Gafa? Joko Riku on saanut myytyä työrukkaset nettikirpparilla? Aika epämääräistä puuhastelua.

Äänestä
  • Ketä toista tuon uskot kiinnostavan?

    Äänestä

Onko Jaska Wadgassenin toimiston pomona? Khyyllähän pr-person nyt yhden Saksanmaan hoitaa...

Äänestä

Kuvia kaivoshommista (ja Debbiestä työn touhussa!) voi katsella Red Arrow Resources facesta.
Ei passaa linkittää... Siellä kuvasivulla hyviä kuvia. On itse Rikukin jossain "gaalassa" naisseurassa. Pojasta on kyllä kasvanut melkonen köriläs!! Joutas molemmat, isä ja poika, hiukan lenkille.

Äänestä

Hahhaa...taitaa oulunsuunnasta tulla viestien poisto-pommitusta 😀 r on vuosi sitten kieltänyt j mainitsemasta hänen kuviaan, nimeään, firmaansa, sukulaisiaan fb:ssa ja instassa. R ei ole kummassakaan kommaamassa, eikä tykkäämässä. Viime viikolla näin rekan, jossa luki kontissa Red Arrow, taitaa olla eri firmasta kyse, en älynnyt katsoa rekkaria, oliko suomalainen. Siksi mun piti kirjoittaa tänne, alunperin 😊

Äänestä

Mites toi Riku on noin lösö??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sivuaeioleolemassa kirjoitti:

En ole tuon poistetun langan aloittaja, mutta pännii, kun julkisesta , rekisteröidystä yrityksestä ei saa esittää mielipiteitä.
No tässä nyt tulee kumminkin yksi.
Virallinen Australia ostaa nykyään hyvää omaatuntoa syytämällä rutkasti rahaa kaikkeen aboriginaalitouhuun. Eli tämä "Rikun firman" roadshow-työllistämisprojekti on myös taatusti yhteiskunnan rahoittama.
Riku itsekin voi perustaa uusia firmoja ja aloittaa projekteja mielin määrin, ei niistä itselle persnettoa tule. Ainakin saa niistä oman (ja Debbien) leivän ja vähän leivän päällekin. Pidemmällä tähtäimellä aboja tuskin saa töihin sen kummemmin kun meillä mustilaisiakaan. Haha, hoksasin juuri, että siinäpä olikin se ainut yhteinen nimittäjä Jaskan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu