Onko tietoa tämmöisestä peräkärrystä kuin Tekno-Trailer 3000L(valmistaja tekno-kouru.fi), ensivaikutelma on kuvien&speksien perusteella hyvä. Lähinnä kiinnostaa tuon kuomullisen mallin saranarakenne, on kuulemma joku kierrejousirakenne. Kuinka ko. mekanismi toimii(onko keppiviritystä kuomu ylhäällä pysymiseksi) ja mitä etuja tuolla saavutetaan kaasujousiin verrattuna?
Ostopäätös on näitä tietoja vaille, kirjoitelkaa. Kaikki kommentit tervetulleita, kirjoitelkaa myös kaasujousirakenteen hyviä ja huonoja puolia!
Tekno-Trailer
8
10360
Vastaukset
- oli
myin pois, jos meinaa henkilöautolla vetää, kilomäärät tulee äkkiä täyteen, ainakin telikärryllä. Ihan hyvä kärry kyllä, ei ollu moittimista.
- Patse
Ostin syksyllä 3000T- mallin (teli) kuomulla varustettuna. Kuomun jousisysteemin on ainakin nyt uutena ihna toimivan oloinen, jouset pitävät hyvin kuomun ylhäällä, lisäksi on mekaaninen lukitusmahdollisuus laittamalla sokka reikään (tulee mukana). Näin talvella ison kuomun päällä ei tarvitse paksuakaan kerrosta olla lunta kun jousista loppuu teho. N. 2000 km kärryä vetäneenä ainut miinus tulee huonoista renkaista, niitä on vaikea saada tasapainoon, ilmiö korostuu vielä telikärryssä. Kärryn paino on ihan samaa luokkaa kuin muillakin valmistajilla joten kantavuuksissa ei eroja synny.
- Isältä pojalle
Kävin kanssa kysestä kärryä kattomassa.
Merkille pantavaa oli kuumasinkitystä pellistä pokattu kärry jossa oli huolittelemattomat pellin reunat. Koko komeus oli kasattu popniiteillä ja sähkösinkityillä ylipitkillä ruuveilla puurungon päälle (olisko ollut 18mm vaneri ja sekin jatkettu)
Ei tullut kauppoja vaikka se halpa olikin!
Laitoin 150€ lisää ja sain tilaustyönä tehdyn kärryn jossa on kunnon runko ja koko kärry kastamalla kuumasinkitty- näytä
Näyttää aika heppoiselta, kun ei laidoissakaan ole yhtään pystytukea, pelkkä pelti. Mainostavatkin kasatun "pulttiliitoksilla" kun monet muut kärryt on ensin hitsattu ja sitten kuumasinkitty upottamalla koko runko. Myös aisa on lyhyen oloinen ja pitkän tavaran kuljetuksessa tulee ongelmia. Tämä on yksi tapa tehdä "puurunkoinen" kärry, kun otetaan tarpeeksi paksu vaneri (ja vielä kehutaan sillä) eikä tehdä kunnon runkoa.
Hommasin kanssa tuollaisen kärryn noin vuosi sitten ja olen ainakin vielä ollut ihan tyytyväinen. hyvin kulkee perässä. pisti kanssa merkille tuo runko joka oli pokattu pellistä, mutta ei se ainakaan minusta ole tuntunut mitenkään löysältä, suuriakin kuormia on tullut vietyä.. kuomussa ei ole mitään keppilukkoja eli pysyy omin avuin ylhäällä ja sitten siinä on se varmistus sokka jota en ole kyllä ikänä käyttänyt.. painoa kärryllä on niin kuin muillakin..
- 1,5v
tulee hyvin perässä, kokeiltu 1200kg kuormaa oli liikaa, tollanen 800kg tuli aivan hyvin ja auto oli vielä kuningas (saab9000). pikkasen on alkanut ääntelehtimään kuomun jouset, rasvaa vähän?
- ylivaihde
vuoden päivät ollu 3000L kuomulla ja hyvin se on palvellu,toki eroja on ns.työkäyttöön tarkotetuilla kärryillä mutta kyllä tossa 3000:ssa on kärryä ihan tarpeeks,itelleni ostin ja muiden kommentit ei nappaa
- tvi
lokasuojat löysässä kun popniitit on venynyt. onko jollain tietoa miten valojohdon pää pitää kytkeä, kun siinä johdossa on oudot värit ohjeissiin verrattuna
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952