Todellinen älykkyys on

Onnenlöytämistä

Onnellisuutta älystä huolimatta.

15

531

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunneälyy

      On osattava olla sinut itsensä kanssa. Tunneälykäs on myös sisäisesti älykäs, eli jonkinlaista älyä täytyy olla ollakseen onnellisuuden lähteellä.

      • Jaseonfakta

        Höpö höpö. Ei onnellisuuteen älyä tarvita.


    • Näinsenajattelen

      Tieto lisää tuskaa sanotaan. Miten ihminen löytää onni siitä huolimatta, on suuri saavutus.

    • K-nainen

      Älykkyys saa kyseenalaistamaan asioita, mutta ymmärrys on se joka mahdollistaa onnellisuuden siitä huolimatta.

    • msällimä

      Todellinen älykkyys on osata elää onnellisena, positiiviset asiat kaikesta löytäen, uusia asioita ja ideoita innovoiden, oli tilanne millainen hyvänsä.

      Maailma ja tuleva elämä ovat edellä päin ja sinne kyytiin aina kun tietää kaiken olevan menneisyydessäkin samoin "hoidetut".

    • linkkimakkaraa
      • nuuttt

        Kaunis nainen toivon hänelle onnea elämässä.


      • PureJenkki

        Olin samoin lähes onnellinen nähdessäni hänen kauneutensa, loistavan älynsä ja ennen kaikkea suomalaisen introvertin luonteen :)


    • Onnenlöytämistä

      Niin, tuossahan ei sanota juuri mitään uutta. Miten ihminen siis löytää elämänsä tarkoituksen? Ei rahasta ja hedonistisesta nautinnosta se on selvää, vaan kenties tulemalla tyhjäksi omasta suorituskeskeisyydestä.

      Mielestäni kyse on antautumisesta, suostumisesta pienuuteen. Lopulta onnellisuutta tuo järjen käyttö viisaasti oman ja toisten "todellisen hyvän" edestä toimimiseksi, ei kuitenkaan koskaan yli omien voimavarojen. Elämänsä tarkoituksen löytäminen rentoutumalla tavoittaen kehossa rauhan eli tekemällä asioita, joihin ei tarvita suuria järjen ponnisteluja - itseään kuuntelemalla, intuitiolla, hyväksymällä. Suostumalla myös voimattomuuteen, keho tarvitsee lepoa, ihminen ei ole kone.

      • UpeaTunne

        Flow-kokemus, täydellinen onnellisuuden olotila :)


    • nuutttt

      Tänään ei ollut onni matkassa tuli 1000 euroa miinusta.

      • Olen onnellinen, sillä onni ei ole raha vaan elämä!


    • NäkisitpäSaappaani

      Eikä siinäkään mitään vikaa ole jos on onneton kunhan rakastaa elämää. Kun muutin Suomeen, tähän murheen laaksoon, tutustuin ensi kertaa huumorintajuun. Se mullisti käsitykseni ja nykyään näen huumoria kaikkialla.

    • Tietosaappaistasi

      Tieto lisää tuskaa :D

    • Omamielipide

      Onnellinen ihminen on ainakin oivaltanut jotain.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      136
      2989
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2332
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2218
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1792
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1529
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe