Onnellisuutta älystä huolimatta.
Todellinen älykkyys on
15
538
Vastaukset
- tunneälyy
On osattava olla sinut itsensä kanssa. Tunneälykäs on myös sisäisesti älykäs, eli jonkinlaista älyä täytyy olla ollakseen onnellisuuden lähteellä.
- Jaseonfakta
Höpö höpö. Ei onnellisuuteen älyä tarvita.
- Näinsenajattelen
Tieto lisää tuskaa sanotaan. Miten ihminen löytää onni siitä huolimatta, on suuri saavutus.
- K-nainen
Älykkyys saa kyseenalaistamaan asioita, mutta ymmärrys on se joka mahdollistaa onnellisuuden siitä huolimatta.
- msällimä
Todellinen älykkyys on osata elää onnellisena, positiiviset asiat kaikesta löytäen, uusia asioita ja ideoita innovoiden, oli tilanne millainen hyvänsä.
Maailma ja tuleva elämä ovat edellä päin ja sinne kyytiin aina kun tietää kaiken olevan menneisyydessäkin samoin "hoidetut". - linkkimakkaraa
Tässä on haastateltu älykästä ihmistä: https://yle.fi/uutiset/3-9186271
On niin älykästä tekstiä, että mitäpä tässä sen enempiä jaarittelemaan.- nuuttt
Kaunis nainen toivon hänelle onnea elämässä.
- PureJenkki
Olin samoin lähes onnellinen nähdessäni hänen kauneutensa, loistavan älynsä ja ennen kaikkea suomalaisen introvertin luonteen :)
- Onnenlöytämistä
Niin, tuossahan ei sanota juuri mitään uutta. Miten ihminen siis löytää elämänsä tarkoituksen? Ei rahasta ja hedonistisesta nautinnosta se on selvää, vaan kenties tulemalla tyhjäksi omasta suorituskeskeisyydestä.
Mielestäni kyse on antautumisesta, suostumisesta pienuuteen. Lopulta onnellisuutta tuo järjen käyttö viisaasti oman ja toisten "todellisen hyvän" edestä toimimiseksi, ei kuitenkaan koskaan yli omien voimavarojen. Elämänsä tarkoituksen löytäminen rentoutumalla tavoittaen kehossa rauhan eli tekemällä asioita, joihin ei tarvita suuria järjen ponnisteluja - itseään kuuntelemalla, intuitiolla, hyväksymällä. Suostumalla myös voimattomuuteen, keho tarvitsee lepoa, ihminen ei ole kone.- UpeaTunne
Flow-kokemus, täydellinen onnellisuuden olotila :)
- nuutttt
Tänään ei ollut onni matkassa tuli 1000 euroa miinusta.
- NäkisitpäSaappaani
Eikä siinäkään mitään vikaa ole jos on onneton kunhan rakastaa elämää. Kun muutin Suomeen, tähän murheen laaksoon, tutustuin ensi kertaa huumorintajuun. Se mullisti käsitykseni ja nykyään näen huumoria kaikkialla.
- Tietosaappaistasi
Tieto lisää tuskaa :D
- Omamielipide
Onnellinen ihminen on ainakin oivaltanut jotain.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741