Todellinen älykkyys on

Onnellisuutta älystä huolimatta.
15569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

On osattava olla sinut itsensä kanssa. Tunneälykäs on myös sisäisesti älykäs, eli jonkinlaista älyä täytyy olla ollakseen onnellisuuden lähteellä.

Äänestä
  • Höpö höpö. Ei onnellisuuteen älyä tarvita.

    Äänestä

Tieto lisää tuskaa sanotaan. Miten ihminen löytää onni siitä huolimatta, on suuri saavutus.

Äänestä

Älykkyys saa kyseenalaistamaan asioita, mutta ymmärrys on se joka mahdollistaa onnellisuuden siitä huolimatta.

Äänestä

Todellinen älykkyys on osata elää onnellisena, positiiviset asiat kaikesta löytäen, uusia asioita ja ideoita innovoiden, oli tilanne millainen hyvänsä.

Maailma ja tuleva elämä ovat edellä päin ja sinne kyytiin aina kun tietää kaiken olevan menneisyydessäkin samoin "hoidetut".

Äänestä

Tässä on haastateltu älykästä ihmistä: https://yle.fi/uutiset/3-9186271

On niin älykästä tekstiä, että mitäpä tässä sen enempiä jaarittelemaan.

Äänestä
  • Kaunis nainen toivon hänelle onnea elämässä.

    Äänestä

  • Olin samoin lähes onnellinen nähdessäni hänen kauneutensa, loistavan älynsä ja ennen kaikkea suomalaisen introvertin luonteen :)

    Äänestä

Niin, tuossahan ei sanota juuri mitään uutta. Miten ihminen siis löytää elämänsä tarkoituksen? Ei rahasta ja hedonistisesta nautinnosta se on selvää, vaan kenties tulemalla tyhjäksi omasta suorituskeskeisyydestä.

Mielestäni kyse on antautumisesta, suostumisesta pienuuteen. Lopulta onnellisuutta tuo järjen käyttö viisaasti oman ja toisten "todellisen hyvän" edestä toimimiseksi, ei kuitenkaan koskaan yli omien voimavarojen. Elämänsä tarkoituksen löytäminen rentoutumalla tavoittaen kehossa rauhan eli tekemällä asioita, joihin ei tarvita suuria järjen ponnisteluja - itseään kuuntelemalla, intuitiolla, hyväksymällä. Suostumalla myös voimattomuuteen, keho tarvitsee lepoa, ihminen ei ole kone.

Äänestä
  • Flow-kokemus, täydellinen onnellisuuden olotila :)

    Äänestä

Tänään ei ollut onni matkassa tuli 1000 euroa miinusta.

Äänestä
  • Olen onnellinen, sillä onni ei ole raha vaan elämä!

    Äänestä

Eikä siinäkään mitään vikaa ole jos on onneton kunhan rakastaa elämää. Kun muutin Suomeen, tähän murheen laaksoon, tutustuin ensi kertaa huumorintajuun. Se mullisti käsitykseni ja nykyään näen huumoria kaikkialla.

Äänestä

Tieto lisää tuskaa :D

Äänestä

Onnellinen ihminen on ainakin oivaltanut jotain.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Onnenlöytämistä kirjoitti:

Onnellisuutta älystä huolimatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu