Laittakaahan uutta tietoa tältä kesältä! Onko turisteja vähemmän kun ennen, tekekö Ali meriretkiä, entäs hinta taso? Miten Bekon Metropoli, raikaako karaoke.
AM:n matkat aika hintavia, ja lyhyt on matka kausi!?
Onko uutta kerrottavaa ?
3
410
Vastaukset
- palaillutjo
Me tultiin Marmariksesta puolessa välissä kesäkuuta. Silloin oli oikeastaan Venäläisiä ja Brittejä. Tanskalaisia lensi yksi koneellinen sinä aikana kun olimme. Meno suht samanlaista kun aina ennenkin. Hiukan oli nähtävissä se,ettei turisteja niin paljon kun aiempina vuosina. Alista en tiedä tekeekö vielä veneretkijä? Vai alkaako tekemään vasta nyt kun am alkoi tekemään matkoja sinne! Bekolla karaoket raikaa . (Toki ei ennätetty Bekolle asti =) )Meillä oli ihan muu majoitus....Hintataso suht samanlaista mitä viimeiset vuodet on ollutkin. t-paidat 10-liiraa...laukut 40-50 liiraa tinkitavasta riippuen. Efes 10-12 liiraa ravintolassa,drinksut suht aikalailla 20 liiran molemminpuolin...Dolmus 2 liiraa marmariksen sisällä....3 liiraa icmeler,5.5 turunc. Ruoka ravintolasta riippuen 25-50 liiraa noin suurinpiirtein (pippuripihvi tms) Itse käytettiin paikallisia ravintoloita paljon,jossa esim döner 10-15liiraa...ja oli sitten älyttömän hyvää ja halpaa... Ja ihan basaareiltakin löytyi näitä edullisia ruokapaikkoja. Suosittelen. Itse olen aina ennen pupeltanut hotelilla (puolihoito) tai sitten käynyt yhdessä paikassa,josta tulikin vakio paikka kun ei enää puolihoitoa otettu,mutta tää paikka on nyt jo suljettu...Ei ollut enää viime kesänäkään (beverly hills...)
Am on tosiaan nyt ainut joka tänä kesänä matkoja tekee Marmarikseen tai Icmeleriin. Ensi vuonna on kuulema taas pidempi kausi paikallisten mukaan kuulema. Saa nähdä tekeekö muut ensi vuonna matkoja? Me päätettiin nyt olla enää käyttämättä matkatoimistoa. Päästiin paljon edullisemmin ihan kun varattiin itse lennot TurkishAirlinelta,ja varattiin hotelli netistä. Tuttava järjesti kyydin Dalamanista. Toki hiukan tarvitsee vaivaa nähdä,ja tehdä "salapoliisi" työtä,että saa edulliset lennot jne...Ja nähdä myös se vaiva,että vaihtaa konetta Istanbulissa.... Mutta se ei ollut kovinkaan vaikeaa lopulta....Vaikka kävelyä tulikin kilometrikaupalla portilta portille. Myös Rhodoksen kautta on monu lentänyt... Tunnin matka kun siitä Marmarikseen meren yli menee....Katamaraani oli tänävuonna 39e meno-paluu (kun piipahdimme Rhodoksen puolella)
Liiran kurssi oli meille oikein suotuisa .... Alku lomasta,jolloin lähes kaikki rahat vaihdettiin oli 3.998... Eli helposti pysty laskemaan,että 10 liiraa noin 2.5 e hiuven päälle. Loppulomasta alkoi kurssi jo huononemaan...oli noin 3.8 ja jotain päälle. Mutta se huomattiin,että automaateissa oli edelleen toi hyvä kurssi....Mukavaa reissua jos sinne suuntaat!- eivielävarattu
Kiitos hyvistä ja asiallisista tiedoista. Vielä vähän mietityttää, mutta kovasti tekis mieli lähteä.
- Martta63vee
Me myös ukon kanssa vaihettiin rahhaa. Ossi vahti etteivät murjaanit pääse kyttäämään tunnuslukuja, sitten ryöstäisivät. Minä en tiiä paljonko olisi pitänyt tulla rahaa, kai se kone osaa ne rahat sitten laskea.
Kuumaa oli ja koitimme varjon puolella kävellä. Sitten mies hoksasi että kävelemme väärään suuntaan. Minä kysyin että minne me oikein olemme menossa? Oli jo unohtanut. Ukko oli aamulla ehdottanut merirosvoristeilyä mutta sanoin että älä hulluja puhu että eikös niitä rosvoja ole täällä maissakin nyt ihan yllin kyllin? Rannalle nyt enää kehtaa mennä, tämän ikäinen. Ossi se kyllä jaksaa pimuja tiirata. Olen nähnyt kun se niitä netistä vahtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467545
- 334163
- 573675
- 503170
- 172846
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons562456- 542378
- 402319
- 442302
- 162266