Mihin valittaa pienkonelennosta?

Lentokieltoon

Mäntyharju, Voikosken, Jaalan, Vuohijärven seutu.
Yksityisyrittäjä lentää jatkuvasti vesitasolla mökkeilyalueen yllä. Häiritsevintä on, että koneen lentokorkeus ei todellakaan ole vaaditut 150 metriä.
Tämä lienee toistuvana ilmiönä peruste valittaa asiasta lupia valvovalle taholle, mutta mikä se mahtaa tässä tapauksessa olla?
Koemme tilanteen ahdistavana matalalla lentämisen takia, eikä lentomelukaan ole se, mitä metsän keskellä toivoisi joutuvansa kuuntelemaan.
Yrittäjä häiritsee toiminnallaan mielivaltaisesti mökkiasukkaita, sekä rikkoo säädöksiä liian matalilla lentokorkeuksilla. Mitä tehdä?

20

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentopelkoaMharjussa

      Kuka hän on? Trafi ja poliisi valvoo? Ota video josta näkee mittasuhteet ja korkeuden ja lähetä viranomaisille.

    • työläinenvaan

      Antaaa yrittäjän lentää.On sen verran paljon tuonut työtä paikkakunnalle.
      Muutenkin näitä valittajia on liikaa.Kun ei muuten voida tehdä kiusaa niin valitellaan kaikesta tyhjänpäiväisestä.

      • Hyväharrastus

        Tuo on niin totta.Turhat valittajat painukoot sinne mistä ovat tulleetkin.Eipä se cesna paljoa meteliä pidä.


      • Lainkuuliainen

        Jos alin lentokorkeus on lakisääteinen, niin miten ihmeessä sen rikkomisesta on muka turhaa valittaa?

        Jotakin älykkyystasosta kertoo, että ei osaa edes kirjoittaa lentokoneen nimeä oikein.


      • hän-on-upea-ilmestys
        Lainkuuliainen kirjoitti:

        Jos alin lentokorkeus on lakisääteinen, niin miten ihmeessä sen rikkomisesta on muka turhaa valittaa?

        Jotakin älykkyystasosta kertoo, että ei osaa edes kirjoittaa lentokoneen nimeä oikein.

        Pitäjässä on suurmiehiä, mutta ei kai italialaista urheiluautoa ohjastava nuorimies ole alkanut lentämäänkin?


      • DissatkaaTrollia
        Lainkuuliainen kirjoitti:

        Jos alin lentokorkeus on lakisääteinen, niin miten ihmeessä sen rikkomisesta on muka turhaa valittaa?

        Jotakin älykkyystasosta kertoo, että ei osaa edes kirjoittaa lentokoneen nimeä oikein.

        Olisiko tahalleen väärin;) mulkvist🤣😂


      • MikäKumma
        hän-on-upea-ilmestys kirjoitti:

        Pitäjässä on suurmiehiä, mutta ei kai italialaista urheiluautoa ohjastava nuorimies ole alkanut lentämäänkin?

        Eikö tälle nettisadistille saada täyskieltoa. Jatkuva häiriköinti mäntyharjulaisilla saiteilla on saatava loppumaan.


      • Naurettavuutta
        hän-on-upea-ilmestys kirjoitti:

        Pitäjässä on suurmiehiä, mutta ei kai italialaista urheiluautoa ohjastava nuorimies ole alkanut lentämäänkin?

        Naurettavaa loisimista!

        Lentolupakirjan saaminen ei ole ylipäätään kovin yksinkertaista. Sinulla tuskin siihen pää edes riittäisi, kun se ei riittänyt edes peruskouluun!


    • CPL

      Oletko varma,ettei ole laskussa tai nousussa?

    • Varmaan_Vaan_Kateutta

      Nii nousussa tai laskussa aika vaikee olla ylempänä kuin alin sallittu lentopinta.

    • MelukoneetPois

      Todella häiritsevää tosiaankin tuollainen melusaaste. Ei kaupungeissakaan pientaloalueilla harrasteta motocrossia, vaan sille on erikseen omat radat. Pienkoneitakin voisi lentää jossain, missä ei häiritse muita ihmisiä ja luontoa.

    • Luonnonrauhaa

      Meillä on sama ongelma - ettei vaan olisi sama yrittäjä lentelemässä munanjatke-pienkoneellaan. Valituksen voisi kyllä tehdä, joten minuakin kiinnostaisi, mikä taho tällaisesta vastaisi. Todennäköisesti melu häiritsee muitakin, joten kaikkien kannattaisi tehdä valitus, jotta häiritsevä lentely saataisiin aisoihin.

      • Työmmeonilomme

        Valittajat pois mäntyharjusta.Kaikki samaan kaasujunaan.Tehdään kunnastamme parempi paikka yrittää ja elää.Työmme on ilomme.


    • flypalikka

      Haet maanmittauskonttorista taivaansiirto- toimitusta ja ongelma on ratkaistu.
      Kyllä konttori viivat vetää.

      • Hyvävallesmanni

        Valita lampos otolle.


    • Herbert_H

      Minä niin nautin kun ihmiset ensin itse keksivät itselleen vaivan ja sitten itkevät siihen keskustelupalstoilla apua. Kun on niin pipi.

    • Saaluvanloppua

      Taas on Jaalassa saatu hyvää kuvaa lentomelusaastuttajasta liian matalassa korkeudessa, mutta mihis tämän lähetän? Vastauksia, eikä turhaa meuhkaa.

      • Sivullisena

        Poliisille vain. Eivät ne lain yläpuolella lennä!


    • näisemenee

      Yrittäjä se on tyhmäkin yrittäjä

    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      127
      4255
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3012
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2534
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2111
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      256
      1699
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      46
      1626
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1567
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1436
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1430
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1211
    Aihe