Kuinka moni

valehtelee työpaikassaan tai tutuille, että oon sitä jussina tekemistä ja mökille mennään ja kaikkea kivaa?
Minä valehtelen ja esitän iloista ja olevinani muualla mitä olen.
Todellisuudessa vietän Jussit yksin kaksiossani, kaljaa itekseni juoden,katsoen kun muut pakkaa autojaan ja piha ja kadut ovat autioita.
Tälle olotilalle on selitys, en tarvitse kommentteja mitä pitää tehdä tai mitä en tee.
Onko muita yksinäisiä?
19835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

meitä on varmaankin paljon,jotka vietämme jussia yms.yksin.itse kylläkin olen vapaasta omasta tahdosta yksin,kun en piittaa örvellyksistä enkä älämölöistä joita ainakin juhannuksissa monesti on. mieki kotona otan olutta,syön ja paiskaudun nukkumaan,ilman että joku örveltää tms korvan juuressa.:)

Äänestä
  • On ihanaa herätä aamulla hiljaisuuteen ottaa kuppi kahvia ja kuunnella terassilla linnun laulua.

    Äänestä

Yksinäisyyttä on kai monenlaista, vaikka olisit porukan mukana tai aviopuolison,niin siellä saattaa olla ettet kuulu heidän ystäviin silti tai miten nyt sanookaan asian ymmärrettävästi..
Tapahtumia on sitä varten,että menee niihin tapaamaan muita ettet jää sisälle mököttämään.. Osa tykkää olla pyhät rauhassa ilman pakollista sukulointia ja ohjelmaa..

Äänestä
  • minun mielestä nää pyhät ei oo yhtään pidempiä kuin muulloinkaan.riläks vaan kaikki,jotka haluatte viettää näitä "juhlapyhiä" yksin,olen tää hälinät pois kirjoittaja.ei muuta,ku suu hevosenkengälle vaan:))))

    Äänestä

  • aloittajalta kysyisin,oletko nainen vai mies?

    Äänestä

No mutta miksi olet saanut kommentteja, vaikka nimenomaan kirjoitit, että ET TARVITSE KOMMENTTEJA.?!
Onko nämä vastaajat lukutaitoisia?
Halusit vain kertoa yksin juovasi kaljaa.
No merkitsin tuon tiedoksi. Ja samantien unohdettavaksi.

Ja toisin kuin Sinä, en vastaa kysymykseesi, koska minä en tunne minkäänlaista tarvetta kertoa näillä palstoilla, olenko itse yksin vai enkö. Mitäpä sillä nimettömällä tiedolla muut tekevät yhtään mitään.

Äänestä
  • Ihan sama tarvitseeko joku täällä kommentteja tai ei, tämä on KESKUSTELUPALSTA ja kukaan ei voi toisia käskeä tai komentaa, kai tämä on itsestään selvää.

    Äänestä

  • Nii ei saa käskeä toisia ja komentaa niin tulee paha mieli niin

    Äänestä

  • Anoooooon kirjoitti:

    Ihan sama tarvitseeko joku täällä kommentteja tai ei, tämä on KESKUSTELUPALSTA ja kukaan ei voi toisia käskeä tai komentaa, kai tämä on itsestään selvää.

    Joo, mutt voihan sitä aloittajan viimeistä toivetta kuiteski kunnioittaa, eikös vaan. Ku kerta nimenomaan toivoo, ettei komnentoitaisi.

    Äänestä

Onkos tää alottajan eka juhannus yksikseen?
Kyllä siihen tottuu, ku takana on viitisenkymmentä.
Lapsuudessa ja nuorena piti olla porukan jatkona, sen koommin ei oo tarvinnu.
Että voit lakata jo kattelemasta niitä naapureiden pakkaamisia, mitäs niillä itteas kiusaat.

Äänestä
  • Asiaa!Sehän rupee jo tuskan hikeä pukkaan itelläki ,kattoessa naapureiden loma stressiä.

    Äänestä

Tiedoksi tämäkin:
Ei sitä kaljaakaan ole missään määrätty juotavaksi vaikka on juhannus. Saa olla ihan selvin päinkin.

Äänestä
  • Ei se tavaroiden pakkaaminen ja mökkireissut ole kaikistellen niin mukavaakaan. Melkoinen työleiri koko mökki.
    Pois myyntiä olen alkanut harkitsemaan, kun on nuo ilmatkin niin kylmät. Veljeni kanssa on sen verran hyvät välit, että hänen mökillään saisin käydä milloin haluaisin, joten en välttämättä edes tarvitse omaa mökkiä.

    Äänestä

vaiKka jäisikin kotiin niin miksi sinne pitää jääädä mököttämään yksin. Voihan sitä käydä ihmisten ilmoilla vaikka vaan hetken. Ihan viihdyttävää katella hetki muid känniörvellystäkin sopivan välimatkan päästä.

Pakko sanoa että hieman paistaa jutusta katkeruus....

Äänestä

Ihmettelen minä näitä mökkiläesiä; On omakotitalo ja sitten vielä mökki, jonne on 'pakko' änkeytyä joka ikinen vapaahetki. Siellä sitten muka rentoudutaan. Työleirejähän ne on ja samat työt odottaa kotona. Rahaa palaa joka paikkaan, köyhyyttä valitetaan. Hulluja kaikki saatana!

Toinen on nämä karavaanarit; Vedetään autolla tientukkona saatanan kallista kopperoa perässä jonnekin jeeraan. Pistetään vaunu paikalleen, nostetaan telttatuolit ulos ja aletaan juomaan viinaa. Sitten tutustutaan naapureihin ja juodaan lisää. Heitetään tikkaa ja mölökkyä. Juovutaan ja sammutaan ahtaaseen, kuumaan koppiin. Seuraavana päivän sama alusta. Caravaanari on kaikkien kaveri! Paitsi sen möhömahan, joka nussi akkaasi sillä aikaa, kun itse örvelsit saunassa muiden matalaohtaisten kanssa.

Äänestä
  • Todellinen kuvaus elävästä elämästä juhannusaattona!

    Äänestä

  • Kerrohan lisää olet taitava kirjoittaa

    Äänestä

No niin. Juhannus oli ja meni.
Case closed. Palataan aiheeseen jouluna.

Äänestä

Minua sinkkunaista ei ole kutsuttu vuosikausiin mihinkään Juhannusta viettämään. Itsellä ei ole mökkiä, eikä autoa(pienipalkkainen työ, joten ei varaa noihin), joten kaupungissa olen jussit vietellyt.
Sinkkuus on oma valinta kun on huonoja kokemuksia parisuhteesta.
Mutta, on se niin jännä juttu, että pariskuntien viettoihin sitä ei kelpaa, vaikka olisi niin sydänystäväkin kyseessa ukkoineen...
Onko pelko jostakin, että tuohan voi ehkä vampata sen sinun ukkosi kun on sinkku?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tanikkiputtonen kirjoitti:

valehtelee työpaikassaan tai tutuille, että oon sitä jussina tekemistä ja mökille mennään ja kaikkea kivaa?
Minä valehtelen ja esitän iloista ja olevinani muualla mitä olen.
Todellisuudessa vietän Jussit yksin kaksiossani, kaljaa itekseni juoden,katsoen kun muut pakkaa autojaan ja piha ja kadut ovat autioita.
Tälle olotilalle on selitys, en tarvitse kommentteja mitä pitää tehdä tai mitä en tee.
Onko muita yksinäisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu