Taulun uudelleen maalaus/korjaus maalaus

KerranMaalattu

Monelleko on tullut eteen sellainen tilanne, että vuosia sitten maalattuja tauluja ostaneet ovat tulleet kyselemään yli 10 vuotta sitten maalatun taulun osalta, että voisitko muuttaa vähän maalatun taulun värisävyjä, aihetta tai tehdä muuotoskia tauluun, kun ostaja ei ole enää tyytyväinen taulunsa aiheeseen.
Miten suhtaudutte tällaiseen ehdotukseen, teettekö mlelelänne tauluun taulun ostaneen ehdotukset vai mielummin kieltäytyisi.

Eikös tuollainen jälkeenpäin korjailu näy taulussa, kun uudempaa maalia tulee yli 10 vuotta vanhan taulun maalin rinnalle.
Jos taulun ostanut haluaa jälkeenpäin maalausta, niin hänen on myös hyväksyttävä, että korjaus saattaa näkyä taulussa.
Onhan se aivan eri asia, kuin kokonaan uusi maalattu taulu, jossa vanhan maalin rinnalle ei tule uudempaa maalia.

Itse en mielelläni haluaisi alkaa korjailemaan tai muuttamaan kerran maalattuja tauluja.
Pari kertaa minulta on pyydetty kahteen eri maalaamani tauluun muutoksia.

2

1144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattimainen

      Pitää tehdä sellaisia tauluja että asiakkaan ei tee mieli tehdä parannuksia. Ole huolellisempi jatkossa.

      • KerranMaalattu

        Taiteilijaa on turha syyttää, jos taulun tilaaja on halunut taulun sinertävän sävyisen, koska hänen asuntonsa sisustus on sininen.
        Jos taulun tilanut muuttaa asuntonsa sisustuksen värin vallan toisenlaiseksi ja hänen mielestään sinertävän sävyinen taulu ei enää sovikaan yhteen sisustuksen värin kanssa ja haluaakin taulun saman väriseksi, kuin hänen asuntonsa sisustuksen, niin aivan turha silloin on syyttää taiteilijaa, ettei tämä ole maalanut sellaista taulua, johon asiakkaan ei tee mieli tehdä parannuksia tai muutoksia.

        Vai mitäpä sinä sanoisit asiakkaalle, joka on tilanut sinulta taulun, jossa täytyy olla määrätty värisävy, joka on yhteneväinen hänen kotinsa sisustuksen kanssa ja sitten 15 vuoden kuluttua tuleekin kysymään, että voitko muuttaa taulun vrisävyä, kun taulun värisävy ei ole yhteneväinen asuntoni uuden sisustuksellisen värisävyn kanssa.
        Aluksi sisutus oli sininen, mutta nyt punainen, että oletko sitä mieltä, että olet olet ollut huolimanton, kun asiakas pyytää muuttamaan alkuperäistä värisävyä toiseksi vain asuntosa sisustus värin takia.

        Mielestäni taiteilija on ollu kyllä huolellinen, eikä taiteilijaa voi syyttää huolimattomuudesta, jos taulun haluttu hallitseva värisävy ei olekaan sama, kuin asunnon uusi värisävy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe