Ovatko Lieksan somalit enemmän työttöminä

hieromyous

kuin ne kuuluisat "Lieksan rasistit"?

Tämä olisi mielenkiintoista tietää.

Somalit selvästi erottuu ryhmänä kaikista, mutta millä tavalla ne "rasistit" erottuu?

Faktana voidaan sanoa että somalit ovat kaikissa Pohjoismaissakin, yksi suurimmista ammattityöttömyysryhmistä.

7

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sopii_ihmetellä

      Onko Lieksassa edes todellisia rasisteja?

      • jeeeesss

        Tuskinpa, vaan on lähinnä ihmisiä joilla on eri mielipiteitä asioista. Ei ole rasismia sanoa esim. "että en pidä somaleista".


    • hiljaista.on

      Ei ole rasiteja, ellei suvakkeja oteta huomioon!

    • ohohohohohh

      Peränavaaja onkin kovin hiljaa tästä.

    • maddoggi

      Somaleita ei töissä nää.

      • täällä.todettua

        Hanslankareille ei ole töitä!


    • Todella harmilista, että näin lyhyessä ketjussa on jo noin monta sääntöjen vastaista kirjoittelua, jotka on sitten poistettu. Ilmeisesti jollakulla on ns. sappi kiehahtanut. Sitä en ryhdy arvailemaan onko suvakki vai rasse ryhmästä.

      Tasapuolisesti ja diplomaattisesti vain totean, että molempien, sekä kantasuomalaisten pitkäaikaistyöttömien, että maahanmuuttajien työllistämiseen tarvittaisiin melkein taikatemppuja. Työllistyminen ei ole kiinni pääsääntöisesti muusta kuin siitä, että työmarkkinat olisivat työllistämiskykyisiä tai – haluisia. Tarkoitan sitä, että työllistämisen pitäisi olla kannattavaa myös työnantajan kannalta katsottuna. Muu kuin synergiaetu ei työmarkkinoilla toimi. Kantasuomalaisen työttömän ongelma on se, että hän ei ole työllistyneitten kanssa tarpeeksi kilpailukykyinen. Puutteellinen ammattitaito tai muu syy on työllistymisen esteenä. Maahanmuuttajilla tämä ongelma on käsittääkseni vielä kaksinkertainen. Heillä on taakka ja lisärasite myös siinä, että heidän kielitaitonsa on puutteellinen. Se on valitettava truismi, jota ei tällä palstalla voi kumota kukaan, olipahan sitten mitä tahansa höyhen tai raskaamman sarjan mieltä.

      Työpaikkojen tarjontaan se lisäys olisi saatava. Siis tarkoitan, aitojen ja kannattavien. Tämä ei tapahdu muuten kuin lainsäädännön ja järkevän hallinnoinnin kautta. Mutta. Kuten todettu on, viimeaikaiset todelliset päätöksentekijät vaikuttavat hieman hampaattomilta, osaamattomilta. Ja se on mielipiteenäni lievästi sanottu! Ilkiöksi en ryhdy, koska poistetaan viesti sitten sääntöjen vastaisena.

      Tiivistelmä kirjoittelustani. Yksinkertaisesti kaikille ei nykytilanteen vallitessa töitä riitä, halusipa sitä tai ei. Turhaa rasse ja suvakki kiistelyä melkein kiimaan asti tietyillä osapuolilla tällä palstalla. Joutavilla jotain olkoon, jonninjoutavilla vielä enemmän.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      96
      4553
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      48
      3130
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2879
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1657
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1452
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      987
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      39
      870
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      864
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      20
      861
    Aihe