Meinasin syksyllä roudata ulkoa kaikenlaista oksaa ja lehteä hääkoristeiksi sisätiloihin. Aloin tässä vain miettiä aikatauluja, että missäköhän vaiheessa ne oksat uskaltaa käydä keräämässä? Ne olisi tarkoitus ripustella sellaisenaan koristeiksi, eli eivät mene maljakoihin mistä saisivat vettä. Jos ne kerää edellisenä päivänä, säilyttää yön yli ulkona ja aamusella tuo sisälle, niin miten niiden käy? Säilyvätkö minkä näköisinä huoneenlämmössä esim. 10 tuntia? Hitto kun ei tullut viime syksynä kokeiltua. Muistan joskus koristelleeni eteisen seinän vaahteranlehdillä, ja aamulla ketutti kun ne olikin menneet yön aikana ihan käppyrälle. Miten nopeasti käppyröityminen tapahtuu? Ja johtuuko se vain lämpötilasta?
Auttakaa pliis!
Oksien säilyminen sisätiloissa?
2
175
Vastaukset 2
- Väriä
ostapa apteekista glyserolia. Kerää täysiin lehtiinsä ym kasvaneet oksat, kukat/ruskalehvät. Leikkaa uudet imupinnat kasvinosiin ja laita ne glyseroliin maljakkoon, muutamaksi pv.
Tällä käsittelyllä pidennät säilyvyyttä, jopa talvenkin yli sisäkoristeena- riippuen miten tuleentuneita. Tuleentuneimmat lehdet ym säilyvät pisimpään. Kuivakukkapiireistä tuttu ohje.- syysmorsiotaas
Ahaa, kiitos vinkistä! Tapahtuuko kasvissa mitään muutoksia tällä käsittelyllä, vai jääkö se ihan siihen tilaan missä olikin? Entä mistä tietää milloin kasvi on imenyt tarpeeksi nestettä, näkeekö sen jostain?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5861413Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43777Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39477
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432