Oksien säilyminen sisätiloissa?

syysmorsio

Meinasin syksyllä roudata ulkoa kaikenlaista oksaa ja lehteä hääkoristeiksi sisätiloihin. Aloin tässä vain miettiä aikatauluja, että missäköhän vaiheessa ne oksat uskaltaa käydä keräämässä? Ne olisi tarkoitus ripustella sellaisenaan koristeiksi, eli eivät mene maljakoihin mistä saisivat vettä. Jos ne kerää edellisenä päivänä, säilyttää yön yli ulkona ja aamusella tuo sisälle, niin miten niiden käy? Säilyvätkö minkä näköisinä huoneenlämmössä esim. 10 tuntia? Hitto kun ei tullut viime syksynä kokeiltua. Muistan joskus koristelleeni eteisen seinän vaahteranlehdillä, ja aamulla ketutti kun ne olikin menneet yön aikana ihan käppyrälle. Miten nopeasti käppyröityminen tapahtuu? Ja johtuuko se vain lämpötilasta?

Auttakaa pliis!

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väriä

      ostapa apteekista glyserolia. Kerää täysiin lehtiinsä ym kasvaneet oksat, kukat/ruskalehvät. Leikkaa uudet imupinnat kasvinosiin ja laita ne glyseroliin maljakkoon, muutamaksi pv.
      Tällä käsittelyllä pidennät säilyvyyttä, jopa talvenkin yli sisäkoristeena- riippuen miten tuleentuneita. Tuleentuneimmat lehdet ym säilyvät pisimpään. Kuivakukkapiireistä tuttu ohje.

      • syysmorsiotaas

        Ahaa, kiitos vinkistä! Tapahtuuko kasvissa mitään muutoksia tällä käsittelyllä, vai jääkö se ihan siihen tilaan missä olikin? Entä mistä tietää milloin kasvi on imenyt tarpeeksi nestettä, näkeekö sen jostain?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      274
      15299
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      131
      10331
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7264
    5. 182
      6577
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      177
      6271
    7. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      53
      5819
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5745
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2052
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      154
      1736
    Aihe