Onko se Afd lakkautettu?
Yritin etsiä, miten vois tehdä jäsenhakemuksen, mutta tulee tieto "hakemaasi sivua ei löynyt". Ja toista kautta "jäsenistö ja jäseniksi hakautuminen", niin pitäs olla jäsen, jotta voi liittyä jäseneksi.
Yritin etsiä, miten vois tehdä jäsenhakemuksen, mutta tulee tieto "hakemaasi sivua ei löynyt". Ja toista kautta "jäsenistö ja jäseniksi hakautuminen", niin pitäs olla jäsen, jotta voi liittyä jäseneksi.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kyllä löytyy tuollakin kirjainyhdistelmällä googlaamalla. Virallinen nimi Alanya Finliler Dernegi. www.suomalaisetalanyassa.com
https://www.suomalaisetalanyassa.com/app/www/suomalaisetalanyassa.kotisivukone.com/afd/jasenisto-ja-jaseneksi-liittyminen
Joo ei pääse liittymään jäseneksi. Eivät ilmeisesti halua uusia jäseniä.
Alanyan suomalaiset ry:stä on täälläkin varoiteltu. Ei ole enää muuta toimintaa kuin jäsenmaksujen kerääminen ja vuosikokous, jossa jaetaan paikat seuraaville hyötyjille.
Niin varoitettiin. Täälläkin oli pitkäviestiketju alkuvuonna kun keräsivät jälleen jäsenmaksunsa ennakkoon. Ehkä viimeiset ja loppukiri menossa. En silloin uskonut, että muuta toimintaa ei ole. Nyt uskon.
Jotkut ne eivät vaan osaa edes hävetä. Jatkavat vain jäsenmaksujen perimistä, niin kauan kuin hölmöt maksavat. Ihmeellistä että maksajat ja jäsenet eivät vaadi mitään katetta jäsenmaksuilleen.
Mitä väliä? Loput jäljelle jääneet ja ehkä lisäksi jälkeenjääneet vähät jäsenet ovat vähintäänkin mielenkiintoisia tapauksia, eikä välttämättä niin positiivisessa mielessä. Joku voisi kuvailla, että pohjasakka jää aina jäljelle tämän kaltaisissa joukkopakenemisissa.
Varokaa vaan, ettei hai nappaa. Niitä on nyt liikkeellä. Lisätietoja saa toimistolta.
Mielenkiinto heräsi. Määrittääkö turkin laki jotenkin sitä, mitä saa ilmottaa nettisivuilla? Miksi tosta afd:stä ei oikein mitään saa irti, kun yrittää tutustuu, mikä yhdistys se oikein on. Kaikki tieto on piilotettu. Miten tommosee uskaltais liittyy, jos vasta sitten kun oot liittynyt, saisit tietää, kuka sitä pyörittää tai mihin oot sitoutunut (säännöt).
Se on turkkilainen yhdistys. Ehkä sen jutut eivät näy Suomessa. Erdokan estää.
Kyllä minulla tiedot näkyvät Suomeen.
Mulla kans lukee, kun painaa tuosta jonkun laittamasta linkistä:
Hakemaasi sivua ei löytynyt!
Niin että kaikilla ei ainakaan näy.
Sivut toimivat normaalisti! https://www.suomalaisetalanyassa.com/afd/jasenenisto-ja-jaseneksi-liittyminen
https://www.suomalaisetalanyassa.com/afd/jasenisto-ja-jaseneksi-liittyminen
Aivan takuulla ei toimi!
Voisiko joku ajatella että ylimmäisessä linkissä on mahdollisesti jotain pielessä ja koittaisi toisella tavalla? Nyt laitettava linkki ainakin toimii!!! https://www.suomalaisetalanyassa.com/afd/jasenenisto-ja-jaseneksi-liittyminen
Etusivulla on punasella
Tule mukaan joukkoomme ja liity jäseneksi! Mihkään ei pääse siitä. Seuraava palkki ekana säännöt mihkää ei pääse siitäkään seuraava on hallitus ja toimihenkilöt mihkää ei pääse siitäkään. Ei kovin vakuuttavalta näytä.
Kyllä jokainen, joka oikeasti haluaa tutustua turkkiyhdistykseen, on osannut kysyä sähköpostilla tai käymällä toimistolla sen aukiollessa jos joku asia on mieltä askarruttanut. https://www.suomalaisetalanyassa.com/
Miksi ette voi pelata avointa rehellistä peliä? Miksi pitää piilotella? Onko se nyt se poikkeustilalaki vai mikä estää olemasta avoin?
Ei kannata alkaa tämän yhden koulukiusaajatasoisen saivartelijan kanssa jankkaamaan.
Riitelyt pois!
Sen kyllä näkee, miksi sivut ei toimi. Eikä tarvitse olla edes ammattilainen!
Ei kukaan voi yksin riidellä. Kaikki täällä kirjoitettu saasta on yhdeltä, kaikille katkeralle ja omassa elämässään epäonnistuneelta henkilöltä. Hänen henkinen status on koulukiusaajan tasolla.
Epaonnistuneita on taalla Alanias ihan omasta takaa.
Jokainen voi mennä AFDn toimistolle kesäisin kyselemään epäselviä asioita, joita mieltä painaa tiistaisin klo 11-14. AFDllä on toimisto auki tutustumista varten kaikille aivan normaalisti. Jos Alanyassa lomailee ei ole suuri vaiva toimistolle piipahtaa. AFDn toimisto ei ole kiinni kuten muut yhdistykset.
Myös jäseneksi voivat halukkaat liittyä normaalisti. Samoin syksyn retkiohjelmiin otetaan varauksia. Kielikurssit pyörivät koko kesän myös. Lisäksi kulttuuritapahtumiin lähdetään kun porukkaa saadaan tarpeeksi, Samoin vaelluksille. Eli aktiivista toimintaa läpi vuoden.
Eiköhän aloittaja tarkoittanut, että on yrittänyt Suomesta päästä tutkimaan nettisivuja. Moni ei lähde näin kuumalla Alaniaan. Nyt ne sivut toimii. Siellä oli näköjään hauska virhe miksei päässyt. Avoimuutta pitäisi kyllä tällaisella yhdistyksellä olla enemmän.
Kyllä avoimuutta on tarpeeksi jos osaa tietoa hakea. Pitäisi aika helppoa olla tiedonlähteille pääsy, kun etusivulta pääsee joka paikkaan, josta tietoa ja toimintaa löytyy lisää. Se on lukijan viitseliäisyydestä kiinni painaa linkkiä. Nettisivuja uudistettiin helppolukuisemmaksi. Loput vastaukset löytyvät sähköpostilla kysymällä, mikä jää epäselväksi. Onpa tiensä löytänyt 450 ihmistä jo jäseneksi. Eipä jäsenmäärä kasvaisi jos toimintaan ollaan tyytymättömiä. Samoin jos toimistotapaamisessa käy liki 100 henkeä syksyisin ja keväisin kahdesti viikossa, niin sekin kertoo jotain toiminnan ja jäsenistön aktiivisuudesta.
Ei tuolta juuri muuta irtoa kuin googlesta kopsattua tietoa Turkista. Itse yhdistyksestä ei saa oikein mitään kuvaa.
Vertailun vuoksi kävin toisen yhdistyksen sivuilla. Sieltä irtosi vaikka ja mitä.
https://www.alanyansuomalaiset.fi/yhdistys-saannot-jaseneksihaku-k/hallitus/
Ensin oma laillisuus kuntoon Turkin toimintaan ja sitten vasta murehtiminen toisten tekemisistä. Silloin menee hyvin.
Oletko mahdollisesti miettinyt laittaa sähköpostia ja kysyä sitä kautta sääntöjä luettavaksesi. Aina löytyy syy miksi joku ei ole avointa tietoa. Se ei tarkoita että olisi salattavaa. Kysyvä ei tieltä eksy. Ei varmaan kukaan ole jäänyt sääntöjä paitsi liittyessään.
Aivan sama kuin Alsu on salannut rekisteröitymättömyytensä Turkkiin eikä toimilupaa ja toimiluvan numeroa ja päivämäärää ole tässä ulkomaisten yhdistysten rekisterissä, jossa Alsun nimi kuuluisi olla. Tätähän viranomaiset edellyttivät jo vuonna 2013 maaliskuussa ja viranomaisten puhuttelussa oli silloinen Alsun puheenjohtaja Olavi Leinonen. Se siitä avoimuudesta.
Alta näkee ettei Turkin sisäministeriön hyväksymässä ulkomaisten yhdistysten listassa näy Alanyansuomalaisten nimeä, lupanumeroa ja luvan myöntämispäivämäärää. Miten löytää tämä toimintaluvan yhdistysrekisteri?
Tässä nettiosoite sisäministeriön yhdistysosastoon:
https://www.dernekler.gov.tr/en/default.aspx
Sieltä mene kohtaan: Foreign ngo
ja saat exel tiedostoston listan organisaatioista ja yhdistyksistä, joilla on toimintalupa Turkissa virallisesti
E:llä on hyvät harhat, sekä oikeasssa elämässä että täällä virtuaalisesti.
Oli ilahduttavaa keväällä huomata, että uuden puheenjohtajan myötä yhdistys muuttui suvaitsevaisemmaksi eikä soraääniä paljon kuulunut. Tuntui, että hänellä on hyvin hommat hanskassa. Onko nyt jotakin tapahtunut, kun on toinen ääni kellossa?
Mitä ihmeen rauhaa anelet? Rauhaa on aivan itsestään aina kun sillä yhdellä alsun kottaraisella on depressiivinen kausi. Maanisella kaudella taas riitelee itsekseen useilla eri nimimerkeillä yrittäen aiheuttaa eripuraa ja puuttuu toisten sekä kolmansien asioihin.