Millainen maine noilla Renaultin käyttämillä ja Getragin https://en.wikipedia.org/wiki/Getrag kehittämillä kaksoiskykimellisillä EDC-automaateilla oikein on? En ole jyvällä mitä kaikkia EDC-versioita Renault käyttää. Ainakaan itse en ole mitään sen erityisempää ainakaan vakavempiin ongelmiin liittyvää kuullut.
Oheinen artikkeli on ranskaksi, mutta siitä käy ilmi noita EDC-automaatteja olevan neljää eri tyyppiä / mallia, kuiva vs. märkä & 6 vs. 7 vaihteinen.
- http://www.fiches-auto.fr/articles-auto/boites-automatiques/s-1026-edc-de-renault.php
Fordin PowerShift on ilmeisemmin sekin kokonaisuudessaan ok, mutta sitten VW puolestaan on tehnyt paljon huonoa mainetta jossa muistaakseni varsinkin DSG-7 versio on ollut se pahempi kuin DSG-6.
Renaultin EDC automaatit?
3
7756
Vastaukset
- MaineHuono
Eiköhän ole kaikkein viisainta pysyä erossa näistä EDS ja DGS sun muista VSOP valmisteista, ainakin jälkimmäinen aiheuttaa huimausta ja pahoinvointia.
- GetraginEDC
Mutta eiköhän olisi kaikkein viisainta selvittää asioita ja olla laittamatta kaikkia kaksoiskytkimellisiä samaan säkiin, eli asiat tulee koettaa erotella ja yksilöidä asianmukaisesti.
Ps. Eikös ne Ferrarit, Maseratit ja Porchetkin käytä kaksoiskytkimellisiä laatikoita.
Ensinnäkin poikkeuksellisen huonomaineiset VW:n DSG:t ovat Getragin kilpailijan BorgWarnerin valmistamia ja DSG-versioitakin on useita. Ohessa ransakakieliseltä sivulta (1/2014) myös listausta automalleista joissa ollut se ongelmallisin, eli DSG 7 DQ200.
Vuonna 2008 tulleilla DSG 7 DQ500 & DSG 7 DL501 - vaihteistoissa ei ole ollut mitään ongelmia tuon artikkelin kirjoiusajankohtaan mennessä.
- http://abcmoteur.fr/guide-conso/fiabilite-boite-auto-dsg-liste-modeles-a-problemes/
Kaivelemani tiedon mukaan Getrag valmistaa sekä Renaultin että Fordin kaksoiskytkimelliset laatikot, joissa ei ole ollut vastaavia suuria ongelmia kuin DSG:ssä.
Sitten pohjaltaan hyvinkin suunnitellun ja valmistetun kaksoiskytkimellisen saa varmuudella hajalle myös itse sitä väärin käyttämällä.
* Ajatko kaksoiskytkin-periaatteella toimivalla automaatilla? Varo: Näitä ohjeita rikkomalla saat laatikkosi taatusti hajalle:
- http://www.is.fi/autot/art-2000001215599.html
Nykyisin on ongelmana se, että perinteistä automaattia on yhä vaikeampi löytää eurooppalaisissa autoissa ja sittenkin se on vain rajallisissa moottorivaihtoehdoissa saatavilla ja vaikuttaa että useinkin vain tehokkaampien koneiden jatkeena. Suunnilleen kaikki valmistajat tarjoavat enempikin kaksoikskytkimellisiä tai robotisoituja manuaaleja tai CVT-laatikoita.
Kun löytää haluamansa perinteisen ja hyvämaineisen automaatin (vaikapa Aisin), niin se ei ole pultattu autoon jonka halaisi tai päinvastoin kiinnostuksen kohteena oleva auto & moottori ei ole edes saatavilla perinteisellä automaatilla.
Mikäli haluaa manuaalista eroon, niin homma on hieman haastava. - GetraginEDC
Oheisen FR-artikkelin kommenttiosuudessa käy ilmi, että ainakin alkupään EDC-laatikoissa on ollut valmistus- tai suunnitteluvika, jossa laatikon jonkin pitkittäisakselin spi-tiiviste vuotaa ja päästää öljyä koko laatikkoon (kytkinlevyille), joka johtaa aluksi jurnutuksiin ja viiveseen vaihteen vaihtaessa tai jopa vapaalle heittämisiin, joka on jo turvallisuusriski eri tilanteissa.
Yleensä Renault on tuolloin ottanut kontolleen 80% kustannuksista, mutta olisi toki tullut maksaa koko lysti. Takuuaikana tietty mennyt takuun piikkiin ja yhdellä oli uuteen vaihdettu laatikko myöhemmin aloittanut samat ongelmat.
Sittemmin tuo tiivisteongelma on korjattu uudemmissa laatikoissa.
- http://abcmoteur.fr/guide-conso/boite-auto-renault-edc-liste-problemes-fiabilite/
Ps. Kun ja jos dieselin hiukkassuodatin tukkeutuu, niin se aiheuttaa erilaisia ongelmia / häiriöitä myös kaksoiskytkimen toiminnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216942Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243797- 1862615
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2872510Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962121Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.101976Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001830Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1351421- 721336
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271315