Onko joku peliriippuvainen hakenut toimeentulotukea nyt kelan kautta? Miten on toiminut? Joudun nyt ensikertaa hakemaan kun jäin työttömäksi ja ainakin ensikuun olen todella tiukoilla. Huolestuttaa tiliotteet, joista mennyt monta sataa euroa peleihin ja sen lisäksi näkyy pikavippejä. Miten mahtavat suhtautua?
toimeentulotuki ja peliriippuvuus, kokemuksia?
apua88
2
492
Vastaukset
- HaeRohkeastiVain
peliriippuvuus on samanlainen tauti kuin alkoholismi, ei sitä pidä hävetä. Jos asia nousee esiin, kertoo rohkeasti, että on tämmöinen ongelma. Et ole ainoa usko pois, tsemppiä!
- menettää_tuen
Luulisi ettei sossusta saa rahaa ollenkaan, jos epäillään että saa rahaa jostain muualta ja on varaa laittaa useita satasia pelkkään peliviihteeseen sen sijaan että ne rahat käytettäisiin välttämättömiin ruoka- ja vaatehankintoihin.
Työttömäksi jäätyään on pakko vaihtaa maksulliset pelit vaikka windowsin mukana tulevaa Microsoft Solitaireen, jota voi pelata ihan ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215804- 601967
- 251409
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2301215- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531077Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661059Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431036- 511032
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985