Etsitään sitä oikeaa vuokralaista

PetriSoininen

Etsin hyvää vuokralaista omistamalleni täydelliselle 100 neliön asunnolle Porissa. Vaivalla ja kalliilla tehdyt remontit ynnä muut tehty juuri. Jos olet vailla kunnollista tilavaa kotia josta mukava suunnata töihin olet etsimäni henkilö

Sitten asiaan. Väännetään kiinnostuneille ehkä jopa hakijoille rautalangasta. Mutta annan tiedoksi seuraavat vain sen 1 kerran: (Nämä täyttää täydellisen vuokrasopimuksen täysin!)
1. Olet työelämässä ja sinulla on palkka sen verran hyvä, että saat vuokran maksettua ajallaan. Se meinaan on kohtuullinen tästä. Minkäänlaisia joustohommia en tässä kohtaa voi käsitellä eli reiluuden nimissä sen on kilahdettava tilille säännöllisesti ajallaan. Kaikki sossupummilaiset varoilla elävät voitte yrittää mutta niihin en vastaa koskaan.

2. Sitoudut vakuuttamaan itse itsesi minulla on oma kotivakuutus ja sinulla. Tämä on tärkeä joten siitä ei jousteta. Se pitää olla voimassa heti kun tehdään soppari.

3. Sähkölasku menee käytännössä puolet ja puolet kulutuksen mukaan. Minä en turhaan valoja pitele mutta jos sinä tykkäät siitä ei siinä mitään mutta lasku on maksettava itse. Voidaan määrää punnita sopimusta tehdessä myöhemmin.

4. Et tupakoi. Tupakointi on jo pois muodista ja moni taloyhtiö sen kieltää. Lisäksi remontoitu parveke pintoineen kärsisi siitä. Naapuri sauhuttelijoille ei tällä hetkellä voi mitään. Yhteyttäottamalla osoitat ettet pössyttele. Jos jopa asumaan pääset ja tulee ilmi jotenkin, että tupakoit päätän sen siihen paikkaan ja etsin uuden onnekkaan. Pelleilyä punnitse tarkoin.

5. Olet päässyt irti nuoruuden huolettomasta elämästä. Kaikki kotibileet sun muut tissuttelut on ehdottomasti kiellettyä. Saunanki voi lämmittää ilman sitä. Lisäksi täällä asuu vanhoja ihmisiä jotka haluu nukkua ja minulla on joka päivä aikaiset aktiiviteetit. Muualla tee mitä teet mutta jos se aiheuttaa häiriötä minulle henkilökohtaisesti kannattaa alkaa kattoa muuta paikkaa.

6. Olet rauhallinen, rehellinen, luotettava, huumorintajuinen niin se on hyvä. Edelliseen palatakseni niin yöeläminen ei ole suotavaa. Toki yöllä töihin lähtö ei ole ehdoton este mutta sen pitää tapahtua ilman haittaa minulle.

7. Minulla on 10 vuotias tyttö joka useimmiten tulee joka viikko luokseni. Jos olet lapsia inhoava tai se muutoin vaan tuottaa sinulle haittaa on tämä koti aivan väärä. Minä sanon ehdot tänne.

8. Lemmikkejä ei voi ottaa remonttejen takia. Kaverisi koira saa jäädä rappukäytävään. Eli eläin ystävä pahoittelen.

9. Ostat omat ruokasi, peset omat pyykkisi, siivoat omat sotkusi, tiskaat omat tiskisi. Näitä tälläsiä perusasioita on osattava. Jos olet vasta opiskelemassa näitä tervetuloa kun olet valmistunut. Näiden valvonta on käynnissä aina vaikka olisit ammatti siivooja.

10. Omat tavarat vain omaan makuuhuoneeseen.

Vuokra: 980e/kk Ns. Valvontaasumisen takia perin 3kk alkuun. Tämä siksi että se on sopiva aika huomata onko etsimäni henkilö vuokralla. Takuun saa kyllä takaisin.

Sähkö siis neuvotellaan.

Oma neliö määrä on 30-40. Isompi neuvoteltavissa mutta näillä näkymin haastava saada.

Ota yhteyttä niin kerron lisää: [email protected]

0

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6138
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        349
        5607
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        52
        2649
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        104
        2056
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        107
        1768
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        124
        1717
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1613
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        180
        1267
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1187
      10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        33
        998
      Aihe