Kun näin suuret suviseurat järjestetään niin kaiketi myös seurataan että montako kääntyi vl-uskoon suviseurasaarnojen alla.
Onko aiemmilta vuosilta käsitystä #käännynnäisten # määrästä ?
Tietty on vaikeaa arvioida radoinnin / netin takana kääntyneistä.
Kaiketi jotakin lukuja on olemassa. Ei kait niitä turhaan näin laajoja seuroja pidetä.
Onko aiemmilta vuosilta käsitystä #käännynnäisten # määrästä ?
Tietty on vaikeaa arvioida radoinnin / netin takana kääntyneistä.
Kaiketi jotakin lukuja on olemassa. Ei kait niitä turhaan näin laajoja seuroja pidetä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
OmA väki kansoittaa suviseurat.
Ei sinne ulkopuoliset mene.
Tunnetusti paikalisia käy paljonkin - osa tosin uteliaisuuttaan kun paikkakunnalle on kerrankin tullut iso siisti porukka.
joka toinen porilainen tänä vuonna käy suviseuroissa.
ta on luettelo Elämän Kirjassa Taivaan Kodissa.
Aika vähän uusia ihmisiä ottaa opin omakseen, eronneiden määrä kasvaa vuosi vuodelta. Lahko on sillä pysynyt hengissä että siihen nussitaan niin paljon lisää porukkaa, mutta nissittujenkin määrä pienenee koko ajan.
Lisäisin tuohon sen että se mikä myös pitää lestadiolaisuutta kasassa on tiukka valvonta ja kuri keksittyjen syntien avulla jolla yritetään estää ihmisten oma ajattelu ja mielipiteiden sanominen. Lestadiolaisuuden ulkopuolinen maailma opetetaan pahaksi paikaksi jossa ei saa olla ellei ole pakko. Täytyy pysyä omien parissa.
Perkele.
Aikaisempina vuosina oli sanoma- ja paikallislehdissä ilmoitus Suviseuraradiosta täällä Kainuussa. Nyt ei enää ole ollut. Ehkä huomenna on.