VASTUUNKANTAJA

vastuunkaataja

Onko sillä merkitystä jos isännöitsijä tietämättömyyttään aiheuttaa taloyhtiölle vahinkoa. Ilmoittaa vain ettei tehnyt tahallaan. Mikä on vastuuisännöitsijän vastuu silloin?

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhaakka

      Isännöitsijä on vastuussa teostaan. Jos ei korvaa tekosiaan, tuomarille asia. Ja välittömästi kun korvaus on saatu, isännöitsijä vaihtoon.

      • Jos se isännöitsijä tietämättömyyttään aiheuttaa vahinkoa, niin vahingosta vastaa taloyhtiön hallitus, joka on kyseisen isännöitsijän valinnut.


    • isännöitsijätvenkoilee

      Isännöitsijä on aina vastuussa aiheuttamastaan vahingosta.

      Taloyhtiön hallitus voi olla vastuussa huonon isännöitsijän valinnasta, ja siitä jos se laiminlyö velvollisuutensa saattaa isännöitsijä vastuuseen aiheuttamastaan vahingosta, mutta se ei poista isännöitsijän vastuuta aiheuttamastaan vahingosta.

      http://www.laki24.fi/isannoitsijan-vastuu/

    • Halljäsen223

      Silloin katsotaan sitä, onko isännöitsijä toiminut huolellisesti.
      Jos hän on toiminut huolellisesti, niin isännöitsijä ei ole korvausvelvollinen. Jos isännöitsijä on tumpuloinut, niin sitten hän on korvausvelvollinen.
      Voidaan aina kysyä, olisiko isännöitsijän pitänyt tietää.

    • KuinkaKulloinkin

      Oletan että isännöinnistä on tehty sopimus yrityksen kanssa. Kyllähän yritys on aina vastuussa työntekijöidensä tekemistä mokista ja sitä varten yrityksellä on virhevastuuvakuutus (ainakin yleensä). Virhevastuusta ja sen määrästä voi olla jotain mainintaa myös sopimuksessa. Vastaava virhevastuuvakuutus on usein myös taloyhtiöllä ja se taas suojaa osaltaan yhtiön hallitusta.

      Sitten on kaksi eri asiaa, selkeä virhe joka aiheuttaa kustannuksia taloyhtiölle tai isännöitsijän rajallinen ammattitaito, esim. ei älytä hakee remppaan tukirahaa tai tehdään joku homma tarpeettoman kalliisti.

      Nämä on enempi rajatapauksia ja jos jostain hommasta on hallituksen päätös (vaikkakin se perustuisi isännöitsijältä saatuun tietoon), isännöitsijän vastuu hämärtyy entisestään.

      Voidaanko vaatimattomasta ammattitaoidosta ja tietotaidosta vaatia vastuuseen? Loppukädessä se on tuomarit ja tuomioistuimet jotka nämä asiat ratkaisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      548
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe