Aamuisin päänsärkyä ja oksettaa

Päänsärkyinen

Mistähän johtuu joskus aamuisin tai aamuyöllä herätessä päänsärky, johon liittyy heikotusta ja oksentamista tai mahan menemistä ripulille? Minulla on joskus migreeniä (sekin alkaa lähes aina aamulla), mutta näissä tilanteissa päänsärky ei ole erityisen kova.

Tänä aamuna heräsin tällaisen päänsäryn kanssa. Pian alkoi oksettaa, heikottaa, tuli kylmä hiki... Korvissa pillaa, kädet puutuvat jne. Melkein kuin meinaisi pyörtyä pätkähtää. Viimeksi samanlainen tilanne oli pari viikkoa sitten. Välillä voi mennä muutama kuukausi välissä, joskus tulee useammin.

Sain jotain migreenilääkkeitä kauan sitten, mutta sitten ei ollut migreeneitä varmaan 10 vuoteen. Vasta viime vuonna ja tänä vuonna on ollut muutamia kertoja migreeni. Voisikohan tämä liittyä migreeniin, jos vaikka meinaa tulla migreeni?

Sellaistakin mietin, että kun nuo aamulla aina tapahtuu, niin voikohan vain olla, että yön aikana on laskenut verensokeri tai tullut nestevajausta?

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 26826329

      Voihan tuo jotenkin liittyä migreeniisi. Juotko tarpeeksi vettä ja liikutko usein? Jos tuota jatkuu kauan niin kannattaa mennä lääkäriin. Tuskinpa kuitenkaan mitään vakavampaa on.

    • Päänsärkyinen

      Hei ja kiitos vastauksestasi. Vettä tulee juotua aika paljon, mutta määrää voisi varmaan lisätäkin. Liikun mielestäni aika paljon. Pyöräilen päivittäin työmatkan (10 km yhteensä) ja joskus illalla vielä menen uudestaan pyöräilemään tai kävelemään. Muuta liikuntaa en harrasta.

      Stressiä on vähän töiden takia ja joskus nukun huonosti, kun en saa unta. Kaipa tällainenkin voi vaikuttaa. Reagoin herkästi stressiin kehollani ja saan mahavaivoja yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe