Mistähän johtuu joskus aamuisin tai aamuyöllä herätessä päänsärky, johon liittyy heikotusta ja oksentamista tai mahan menemistä ripulille? Minulla on joskus migreeniä (sekin alkaa lähes aina aamulla), mutta näissä tilanteissa päänsärky ei ole erityisen kova.
Tänä aamuna heräsin tällaisen päänsäryn kanssa. Pian alkoi oksettaa, heikottaa, tuli kylmä hiki... Korvissa pillaa, kädet puutuvat jne. Melkein kuin meinaisi pyörtyä pätkähtää. Viimeksi samanlainen tilanne oli pari viikkoa sitten. Välillä voi mennä muutama kuukausi välissä, joskus tulee useammin.
Sain jotain migreenilääkkeitä kauan sitten, mutta sitten ei ollut migreeneitä varmaan 10 vuoteen. Vasta viime vuonna ja tänä vuonna on ollut muutamia kertoja migreeni. Voisikohan tämä liittyä migreeniin, jos vaikka meinaa tulla migreeni?
Sellaistakin mietin, että kun nuo aamulla aina tapahtuu, niin voikohan vain olla, että yön aikana on laskenut verensokeri tai tullut nestevajausta?
Aamuisin päänsärkyä ja oksettaa
2
346
Vastaukset
- 26826329
Voihan tuo jotenkin liittyä migreeniisi. Juotko tarpeeksi vettä ja liikutko usein? Jos tuota jatkuu kauan niin kannattaa mennä lääkäriin. Tuskinpa kuitenkaan mitään vakavampaa on.
- Päänsärkyinen
Hei ja kiitos vastauksestasi. Vettä tulee juotua aika paljon, mutta määrää voisi varmaan lisätäkin. Liikun mielestäni aika paljon. Pyöräilen päivittäin työmatkan (10 km yhteensä) ja joskus illalla vielä menen uudestaan pyöräilemään tai kävelemään. Muuta liikuntaa en harrasta.
Stressiä on vähän töiden takia ja joskus nukun huonosti, kun en saa unta. Kaipa tällainenkin voi vaikuttaa. Reagoin herkästi stressiin kehollani ja saan mahavaivoja yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981663- 541093
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4341064- 169995
- 57792
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 83710
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38665- 57661