Mistähän johtuu joskus aamuisin tai aamuyöllä herätessä päänsärky, johon liittyy heikotusta ja oksentamista tai mahan menemistä ripulille? Minulla on joskus migreeniä (sekin alkaa lähes aina aamulla), mutta näissä tilanteissa päänsärky ei ole erityisen kova.
Tänä aamuna heräsin tällaisen päänsäryn kanssa. Pian alkoi oksettaa, heikottaa, tuli kylmä hiki... Korvissa pillaa, kädet puutuvat jne. Melkein kuin meinaisi pyörtyä pätkähtää. Viimeksi samanlainen tilanne oli pari viikkoa sitten. Välillä voi mennä muutama kuukausi välissä, joskus tulee useammin.
Sain jotain migreenilääkkeitä kauan sitten, mutta sitten ei ollut migreeneitä varmaan 10 vuoteen. Vasta viime vuonna ja tänä vuonna on ollut muutamia kertoja migreeni. Voisikohan tämä liittyä migreeniin, jos vaikka meinaa tulla migreeni?
Sellaistakin mietin, että kun nuo aamulla aina tapahtuu, niin voikohan vain olla, että yön aikana on laskenut verensokeri tai tullut nestevajausta?
Aamuisin päänsärkyä ja oksettaa
2
312
Vastaukset
- 26826329
Voihan tuo jotenkin liittyä migreeniisi. Juotko tarpeeksi vettä ja liikutko usein? Jos tuota jatkuu kauan niin kannattaa mennä lääkäriin. Tuskinpa kuitenkaan mitään vakavampaa on.
- Päänsärkyinen
Hei ja kiitos vastauksestasi. Vettä tulee juotua aika paljon, mutta määrää voisi varmaan lisätäkin. Liikun mielestäni aika paljon. Pyöräilen päivittäin työmatkan (10 km yhteensä) ja joskus illalla vielä menen uudestaan pyöräilemään tai kävelemään. Muuta liikuntaa en harrasta.
Stressiä on vähän töiden takia ja joskus nukun huonosti, kun en saa unta. Kaipa tällainenkin voi vaikuttaa. Reagoin herkästi stressiin kehollani ja saan mahavaivoja yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910