Mitä on tapahtunut? Leivät ei maistu miltään ja ovat raakoja. Pitää syödä heti samana päivänä, huomenna jo ihan huonoja. Samoin kaikki leivonnaiset, pullat ym. Tehdäänkö kiireellä vai säästetäänkö?
Pielaveden leipomo
Bullaboy
101845
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 61 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei+mene+sähköä+niin+paljon+kun+ei+paista+niin+kauan+ja+aika+on+rahaa.+Niin+se+on+nykypäivänä,+suolaa+ei+saa+laittaa+kuin+korkeintaan+se+1%,+puolitoistakin+olisi+jo+parempi.+Joskus+ohimennen+ostanut+ruisleipää+Konnevedeltä+Keski-Suomen+puolelta,+Mannisen+Leipomon+ruisleipä+on+tosi+hyvää+ja+säilyy+hyvän+makuisena+useita+päiviä,+tuoreenahan+se+tietty+parasta.
Taitaa olla niin että taikinat aamuisin ensimmäiseksi tekevä leipuri on lähtenyt Pielavedeltä pois.
Elelee mitää Leepä on hyvee,lartan pitkän leevän kolmen osaan ja kaks osso pakkasen jopa kestää monta päevee.talavisovan leevän pidän kuivana ja Seki on hyvee näkkileipänä..pulloon en paljon syö,Seki on harvinaisuutensa hyvee välillä ostan muutakin hipletä mitä mieltä teköö
Konneveden Mannisen Leipomon leipä parasta mitä voi saada, suolaa sopivasti, kuori todella hyvä. Ei homehdu ja viikonkin vanha leipä vielä maistuu.
Kyllä kaekki viikon vanahat leivät maestuu jos ei muulle nii pahalle.
Minä olen aina saanut Pielaveden leipomosta hyvää leipää, niin vaaleaa kuin tummaa. samoin rinkelit on erinomaisia. Ostan leipää ja rinkeliä usein pielavedellä käydessäni ja vien myös tuliaisiksi Etelä-pohjanmaalle.
Minäkii ostan väkeviä .
Jylängistä löytynyt ehkä tuuraaja? Ei se jouda paistohommiin, kun pittää roikkua netissä ja täällä viestejä poistelemassa.
Omatkin kakkupisnekset pittää netissä hoitaa, mutta ihmettelen vaan, että kuka uskaltaa mokomalta huijarilta ostaa? Ties miten on tehty?
Ja miten on verojen laita?
Maksussa varmaan :)
Onpa tämmöisenä aikana pienet murheet , KUIN kateus. Luulisi, että olisi suurempi murhe tulevaisuus. Perheen äitinä olisi huoli lapsista ,jos yhtään välittää heistä. Taitaa olla tärkeämpää mollata muita ihmisiä.
Lapsien tulevaisuus on turvattu sillä, että pitää arvaamattoman ja katkeran kaunaisen ihmisen mahdollisimman etäällä.