Tytärpuolen elättäminen

elättäjä

Mieheni tyttö, joka on 19-vuotias ja asuu meidän kanssa, on minun elätettävänä, onko oikein?
Tyttö on kesätöissä ja tienaa ihan hyvin, samoin kuin minun 20vpoika. Poikani antaa joka kuukausi 100 euroa ruokarahaa, mutta tää tyttö ei. Mutta kyllä herkästi sanoo, mitä ruokaa pitää ostaa ja istuu ensimmäisenä ruokapöydässä.
Minusta ei oo oikein, että tyttö elää mun siivellä.

28

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otalääkkeesi

      Ei sulla ole lapsia ja miestä tai naista, olet yksinäinen vanha katkera ihminen .

    • JuuOtaNeLääkkeet

      Vois sinua koyhää Lissu-ukkoa. Meillä on onneksi varaa antaa lapsille useita satasia kuukaudessa, vaikka he itsekin ansaitsevat hyvin kesätöissään. Osa on ihan oikeissakin töissä. Mene kuule ukko-kulta töihin ja laita se laiska puolisosikin tienaamaan.

    • erwtwet

      Onks sillä hyvät tissit? Pyöreän terhakkaat nuoret ihanat tissit... aah...

    • Eiloinen

      Ei todellakaan ole velvollinen elättää miehesi tyttöä, ihmettelen miksi annat sen jatkua????

      • JuuOtaNeLääkkeet

        Hahhaa, kun itse vastaa saa mieleisensä vastauksen! Olet yhteiskunnan loinen, avaaja.


    • mekkk

      Sanot ihan suoraan että meneppä muualle syömään jos ei pientä korvauksta maksa niin helpottaa. Itsekki yhden tytären isä niin ei ole haitannut vaikka tyttäreni ei ole koskaan mitään kotio maksanut kun sen aikaa elätän kun kotna asui mutta nyt muuttanut opiskelemaan. Maksan vieläkin puhelinlaskun ja opiskelijalle pitää vähän rahaakin antaa että pärjää.

      • mekkk

        Toki hän maksaa takaisin luonnossa.


      • Muistalääkitys

        Ota lääkkeesi ja lakkaa provoomasta.


    • erwtwet

      Nii ne sen tissit, onks ne hyvät? Tyttö voi tulla meille asumaan, maksat vaan sen ruuat kuten tähänkin asti ja mä voin nussia sitä. Kaikki hyötyy tästä kato

    • Älä suostu. Älä osta mitä se haluaa.

      • Czxf

        Niin mut sen isä ostaa kun tienaa kaikkein entien.


      • Czxf kirjoitti:

        Niin mut sen isä ostaa kun tienaa kaikkein entien.

        Isä saa ostaa mut kirjoittajan ei tarvi.


      • Muttakenenasunto
        virtasenposti kirjoitti:

        Isä saa ostaa mut kirjoittajan ei tarvi.

        Ei kirjoittajakaan mitään anna, koska hän sanoo olevansa työtön ja elää miehensä rahoilla ja työttömyysrahalla ja hänen täysi-ikäinen poikansakin asuu samassa taloudessa.


      • Ymmäräntunteen

        Oli äitipuoli töissä tai työtön ei ole oikein että joutuu elättämään aikuista tyttöä ja vielä niin että "säännöt" ei ole samat molemmilla. Omalla ja toisen lapsella.


      • Provoaepäilen
        Ymmäräntunteen kirjoitti:

        Oli äitipuoli töissä tai työtön ei ole oikein että joutuu elättämään aikuista tyttöä ja vielä niin että "säännöt" ei ole samat molemmilla. Omalla ja toisen lapsella.

        Miten työtön elättää toisten lasta hyvä, jos rahat riittää itelle ja omalle lapselle.
        Taitaa olla trolli koko juttu.


      • Provoaepäilen kirjoitti:

        Miten työtön elättää toisten lasta hyvä, jos rahat riittää itelle ja omalle lapselle.
        Taitaa olla trolli koko juttu.

        Joillakin voi olla ansiosidonnainen aika iso?


      • Eisaaollanaivi
        virtasenposti kirjoitti:

        Joillakin voi olla ansiosidonnainen aika iso?

        Tuo aloitus on Lissu Radikaal Raision idiootin trolli.


    • Eikunulosvaankokoporukka

      MITEN NIIN SINÄ??, eikö miehesi osallistu oman tytön menoihin?, vai elääkö tuo sinun miehesi myös sinun siivellä?. Oletko ihan kunnossa? herätys!!!!!!!.

      • Elätä

        Ei kun minä oln työtön ja kavatan meihen lapsia miehellä hyvä palkka.


      • Oletääliö
        Elätä kirjoitti:

        Ei kun minä oln työtön ja kavatan meihen lapsia miehellä hyvä palkka.

        Jaaha te elätte koko jengi miehen palkalla, jos olisin sun mies niin heittäisin sut ulos poikinesi, lakkaa parkumasta, sen lauluja laulat kenen leipää syöt.


    • RahaaEiSaaHautaan

      Mun tyttö on jo 25 ja asuu omillaan, mutta annan hänelle mielellään rahaa. Koska mä voin.

      • Hyväeläke

        Minä taas annan lapsenlapsille ja myös säästän molemmille tulevaisuuteen.
        Minun viimeisessä palttoossa, kun ei ole taskuja.


      • RahaaEiSaaHautaan

        Minulla ei vielä ole lapsenlapsia, mutta olen myös säästänyt lasteni tilille pesämunaa asunnon ostoa varten.

        Ei kaikkea rahaa, minkä tienaa tarvitse itseensä sijoittaa. Sitä voi antaa lapsille ja lapsenlapsille.


    • Lissuonsairaspäästä

      Se maksaakin sitä ruokarahaa isälleen ja sun poika äidilleen, et huomannut provossasi sitä ääliö.

    • kljoeiwohvo

      Mukava nähdä, että täällä työttömyys suomen ja sosiaaliluukuilla eläjillä näytää rahaa riittävän jaettavaksi kaikenlaisille täysi ikäisille, ihan vain sen takia kun rahaa on, ja sitä voi jakaa, koska niin haluaa tehdä.

      Toivottavasti heräätte joku päivä tähän tosiasiaan, että suomi elää tällä hetkellä vanhalla varallisuudella. Niillä varoilla, joita on joskus silloin tienattu, ennen kuin pienteollisuus, ja pien yrittäjyys oli ajettava alas.

      Suomella menee todella huonosti, eikä valoa näy. Pitää olla melkoinen kusipää kun leveilee tässä yhteiskunnassa, ja tällaisten poliittisten päättäjien alaisuudessa.

      Kaikki tuotannollinen toiminta on lopetettava kannattamattomana, koska luukkuja varten pitää antaa kaikki tuotetut varat, jotta ne jotka eivät viitsi töitä tehdä, ovat jakamassa toisten tekemää tulosta.

      Suomi elää kuin paljon haukutussa verkostomarkkinoinnissa nyt. Kaikki hoitavat vain "toinen toisiaan" hoito alalla. Aivan kuin verkostomarkkinointia on kautta aikojen arvosteltu siitä, että "tuotteita myydään vain toinen toisilleen".

      Kaikki tuottava toiminta on loppu.

      • RahaaEiSaaHautaan

        No, onneksi työlläni ansaitsemat rahani on minun ja lasteni käytössä ja sillehän ei voi Sipiläkään mitään.


      • Hyväeläke

        Minä olen ollut työssä 40v ja olen ansaitulla eläkkeellä ja minulla hyvä eläke josta voin antaa lapsenlapsille , jotka vielä alakoulussa ei aikuisia.
        Eläkkeeni olen ansainnut omalla työlläni, enkä ole koskaan ollut työtön.


    • EiKuuluKetjuun

      Ilmari435 viesti ilmoitettu ylläpitoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      996
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      955
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe