Joudun perhesyistä muuttamaan Tampereelle, joten olen pakotettu antamaan lahjakkuuteni jollekin Tamperelaiselle firmalle käyttöön . Mikä olisi kaupungin parhaana softafirmana tunnettu yritys, että voisi tehdä tarjouksen?
Kompetenssi kyllä riittää jos vaan firma vastaa huutoon(palkkaus, työn sisältö, itsenäisyys jne.).
Kompetenssi kyllä riittää jos vaan firma vastaa huutoon(palkkaus, työn sisältö, itsenäisyys jne.).
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lähde tuolla ylimielisyydellä haastatteluun niin olet äkkiä työkokeilussa puisto-osastolla.
Mulkkuja kun ei palkkaa kukaan
Eikös se ole Ilves
Tällaisella asenteella meille tuli yksi kaveri työpaikkahaastatteluun. Kovasti oltiin oltu edellisessä paikassa tiimin vetäjä ja kaikin puolin suuri guru. Puhe sujui, CV viimeisen päälle kunnossa ja palkkaakin pitäisi saada yli viisi tonnia.
En tiedä pääseekö muihin firmoihin pelkästään suurilla puheilla, mutta meillä haastatteluun liittyy aina useampi ohjelmointinäyte. Sitä kaveri ei etukäteen tiennyt vaan meni aivan lukkoon jo alkumetreillä ja lähti ulos häntä koipien välissä.
Jos olet rekrytoimassa niin älä koskaan usko CV-bullshittiin tai rekrykonsulttien pseudopsykotesteihin vaan varmista että hakija osaa sitä mitä väittää osaavansa.
Tervetuloa Tampereelle! Tää on hieno paikka softa-alan tekijöille. Rankingissä ykkönen on Gofore, mutta monta muutakin hyvää firmaa on (esimerkiksi Futuricea on joskus ollut ranking-voittaja)
Gofore on tunnetusti hieno paikka, ehkä jopa kaikkein paras Tamperelainen koodaritalo.
Tamperelainen kirjoitetaan pienellä (pl. tietysti lauseen alussa). Jos suomalainen ei osaa kirjoittaa suomeksi, niin tuskin osaa kirjoittaa millään muullakaan kielellä, saati millään ohjelmointikielellä.
Mitä aiheeseen tulee, valitettavasti en voi suositella yhtäkään tamperelaista koodaritaloa, koska olen itse ollut vain yhdessä tamperelaisessa koodaritalossa ja sitä en pysty suosittelemaan kenellekään. Enkä pysty suosittelemaan sellaistakaan, jossa en ole ollut.
Mitä tulee kysyjän asenteeseen: kysymyksestä paistaa kova itseluottamus, mikä on aina hyvä asia.
Oletat automaattisesti kirjoittajan olevan suomalainen? Rasisti!
Erisnimet kuten kaupunkilehti Tamperelainen kirjoitetaan isolla alkukirjaimella.