Hyvä ja tärkeä huomautus eli tieto

Meitä pidetään tietämättöminä tietotekniikasta. Kikka on vanha ja hyvä. Ennen oli lukutaidon puute esteenä, nyt pihdataan tätä arvokasta tietoa meitiltä ja teitiltä.

Olen joskus kuin eksynyt tämän tablettini sivuille, joissa on ollut jotain tämän tiedon siementä. Pieniä ja piilossa nuo pienet siemenet ovat.

Kauhukseni huomasin kuinka tuo kaikkitietävä ja osaava, Makriina, kauhisteli. osaansa ostaa junalippuja. sini-sirkku astui kyllä kuvaan ja kertoi R-kioskilta löytyvästä avusta. Hoikkarakenteinen Makriina ei siis pyllähtänyt istuallen kuten pelkäsin. Mustelmä pyllyssä olisi aihettanut itselleni suurta suurus

8

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos.paljon

      R kioskeja ei kovin tiuhassa ole, pitää ensin matkustaa bussilla se junalippu ostamaan. Olen kyllä nähnyt senkin että lapsi on poistettu junasta seuravalla asemalla kun kännykän akusta on virta loppunut eikä ole voinut näyttää todistetta maksamisesta. Mutta sehän ei ole ongelma näille kaikki tietäville varakkaille mummoille ainahan voi taxilla mennä. Kiva kun ihan uusi aloitus , olisi voinut jäädä huomaamatta palstanerot siitä toisesta ketjusta.

      • paperilautanen

        Olisin peukuttanut mutta kone tunsi aikeeni enkä onnistunut saamaan kirjautumista loppuun!
        Siitä huolimatta , kirjoitan että P E U K K U ajanee saman asian.

        Moneen kertaan on ollut puhetta eräistä loukkaavista nikkimaininnoista, eipä se tehoa itseensä palstanvaltiaaseen?


    • pahvi-muki

      Taitaa olla läheinenkin tuttu kun Kaikkitietävän ruumiinrakenteenkin tuntee ja puhuu pyllyn mustelmista. Mutta eikö ne ole kahdenkeskisiä asioita, ne pitäisi hoitaa kahdenkesken, tämä on yleinen kaikille avoin palsta ja reagoida saa tuollaiseen huonotapaisuuteen ! Ei taida tuollainen huomio kylläkään kiusata asianomaisia, niin maireita tervehdyksiä nämä kaksi armoitettua ja valittua aina laittaa palstanvaltaajalle.

      • Voihan oivallusten ihanuus jo eilen 😀
        Kyllä provosoinnin huipuiksikin ankkalammessa voi kehittyä, jos halajaa palstahuomiota, aah' keinojen keveä klassisuus.

        Elämä muovaa,.....tosin naurattaa vieläkin Susmorsiamen opetus alkuajoilta,...ei pidä kaikkea tietää, pitää jättää muillekin kertomatilaa,....miehet kun tykkää avuttomuudesta 😂,)))))
        Voi Sus kulta, konstit on kai monet, sano entinen likka.

        Hymyilläkin voi tavalle osoittaa rehellisesti tietämättömyyttään asioista, joiden motivaatioista ei edes halua tietää. Tässä ei ajatukseni enää viipynyt palstan puitteissa.

        Maailmassa on paljonkin raadollisuutta, mutta päämäärähakuisesti niitä en suosi.

        Ihanan kesäistä jatkoa päiväänne!


    • voikumieoonihana

      Mitähän tuossa sanottiin?..??
      Paljon kirjoitusta ja mistähän, woe tokkiisa.

    • Pidä.tunkkisi

      Kyllä on elämä köyhää kun pitää. avuttomaksi ja tietämättömäksi heittäytyä ,että miehet tykkäisi. Ketkä miehet, ruunenko huomiosta kilpailette keinojen kevyt klassisuudella. Siis puhumalla ihan höperöitä. Joskus olet ihan asiaakin kirjoittanut, mutta pohjanoteerauksia alkanut olla.

      • tosikolle

        Hajun on tyyli, pidätunkkisi". Voihan jättää liian kevyet viestit jättää lukematta. Sinisirkku kirjoittaa sen hetkisen ajatuksensa tai oikeammin muistonsa kevyellä heitolla, mutta kun pitäisi olla joka hetki asiaa tosikolla tavalla esitettynä, että herra saisi riitaa aikaan.


      • Mitä ihmettä tässä nyt Ruunesta puhutaan? Ylipäätään Susmorsian otti ajatusessa huomioon muutkin osallistujat, ettei liian tyhjentävästi heti kirjoita. Kaunis ajatus minusta,...toki hän oli naisellinen ja tunsi maskuliinien tarpeen, olla se vahvempi ~~~ kröhm ! Onhan täällä muitakin kirjoittajia hyvänen aika, Late Vaan, Ynnä muu, Capteeni Cöpenick, Vaalierkki Jopel, Kahvipirtin Lokarit ja Ylikypsät joskus 😉

        Minään Amalia Commondorana en viihtyisi olla, yhden takakamarimiehen jätin mahdottomana, en kyllä kaupunkienkaan velttoVirtasistä välitä. ,..(((😃)))
        Ajomiehen kanssa juttelin kerran koskenlaskusta Oulunjoella, ihan laadukas juttutuokio, mutta niitä hajujen kontra Ruuneperin ja häjyt palstakudelmat kaipaisi mäntysuopakuurausta!...Se siitä ja hyvästi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe