Turun- vai Helsingin yliopisto?

Lahe

Mulla nyt on valinnan paikka että lähtisinkö Turun yliopistoon vai Helsingin yliopistoon opiskelemaan geologiaa. Onko kenelläkään kokemuksia tai mielipiteitä kumpi olisi kannattavampi paikka vaikka asumisen, ilmapiirin, opetuksen ja vapaa-ajan elämänkin kannalta. Kiitos jo etukäteen kuka vaivautuu vastaamaan! :)

10

5101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iiaau

      Ei kumpikaan. Geologiaa, what??! Ei kannata.

      • Anonyymi

        Kuuleppa, kaikki saa opiskella just mitä ite haluaa. Ei tarvi jonku rändom nettiperseilijän tulla sanomaan ettei kannata!


    • okargre

      Yliopistojen suhteen molemmat ovat Suomen arvostetuimpia, joten opetuksen laatu on taatusti hyvä molemmissa. Tai no, eihän Suomessa ole huonoja yliopistoja, mutta näillä kahdella on mm. paremmat vaihto- ja sivuainemahdollisuudet kuin pienemmillä yliopistoilla. :)

      Kaupungeista: Pääkaupunkina Helsingin vapaa-ajan elämä on ihan ylivoimaista muihin Suomen kaupunkeihin verrattuna. Mutta näin Turussakin vuoden asuneena voin kyllä suositella sitäkin, todella kiva kaupunki moninaisine baareineen, ostosmahdollisuuksineen ja tapahtumineen. Ja jos koet Helsingin liian hektisenä ja täyteenahdettuna, niin Turku on ehdottomasti parempi vaihtoehto. Asumisen hintakin on Turussa paljon kohtuullisempi ja välimatkat lyhyitä.

    • kova_tai_pehmeä

      Yli kymmenen vuotta geologian alan ja ilmapiirin kehitystä seuranneena suosittelen, että mene hyvä ihminen Helsinkiin. Eivät ne välimatkat sielläkään ole pitkiä kun julkiset kulkee tosi tiheään ja Kumpulassa on iso osa matlu-aloista kivasti yhdessä paikassa.

    • Hallaahon.äänestäjä

      turun on pohjamutaa
      http://www.utu.fi/fi/lists/Palaute/newform.aspx?IsDlg=1
      http://www.utu.fi/fi/Sivut/home.aspx
      PALAUTTEET



      Tämäkin vielä piti nähdä 2000 luvulla professoriksi ilman tieteellistä pätevyyttä tai tutkintoa tai opetus-ohjaus-kokemusta

      opiskellut mutta ei tutkintoa
      opiskellut Turun yliopistossa kasvatustieteitä ja Taideteollisessa korkeakoulussa elokuvataidetta
      joku mba-lappu kourassa

      https://yle.fi/uutiset/3-9646348

      http://mvlehti.net/2017/08/14/hankamaki-sinivihrea-tulevaisuus/
      Pauli Aalto-Setälä.

      Erikoista on sekin, miksi Turun yliopiston työelämäprofessoriksi valittiin juuri äsken toimittaja Pauli Aalto-Setälä, jolta puuttuvat kaikki tieteelliset tutkinnot ja jolla ei ole yhtään tieteellistä julkaisua.

      Nimitys on häpeäksi akateemiselle yhteisölle, joka antaa tiedeyleisön uskoa, että tehtäviin ei löydetä oikeasti ansioituneita tieteenharjoittajia. Tapaus antaa näyttöä siitä, miten valhemediassa paisuva valheellisuus leviää myös yliopistoissa.

      • tyhjäntoimittajia

        Ootko kateellinen hyvä veli -tittelistä?


      • Horreur

        Opiskelin itse aikoinaan (perustutkinto-opiskelijana) Turun yliopistossa, mutta tein onneksi jatko-opintoja muualla. Tuo Aalto-Setälän nimitys oli niin nolo juttu, etten kyllä kehtaa korostaa taustaani Turun yliopistossa. Se kertoo, ettei Turun yliopisto enää ole vakavasti otettava kansainvälisesti tai edes kotimaisesti. Hävettää myös Aalto-Setälän puolesta, joka otti tehtävän vastaan osaamattomuudestaan huolimatta. Ja ei, koska sitä aina Suomessa kysytään: en ole kateellinen. Tiedemaailman uskottavuus on minulle vain tärkeää.


    • Anonyymi

      Mene Turun yliopistoon opiskelemaan geologiaa

      • Anonyymi

        Tku on hieno, hissaa ym.


    • Anonyymi

      Helsingin yliopisto on omaa luokkaansa verrattuna kaikkiin Suomen yliopistoihin. Alasta riippumatta.

      Asuminen ja elämä Turussa on kuitenkin halvempaa ja helpompaa kuin Helsingissä. Viihdepuolikin varmasti riittää opiskelijan tarpeisiin.

      Eli jos joku vielä pähkäilee Helsingin ja Turun välillä, riippuu omista arvoista ja painotuksista, kumpi on parempi valinta. Itse valitsisin yliopiston perusteella, en kaupungin perusteella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3860
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      341
      2993
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1892
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      761
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      751
    Aihe