Oikis Rovaniemi vai Joensuu

oikikseenäkkiä

Hei! Te jotka tiiätte asiasta enemmän niin latokaapas hyviä ja huonoja puolia Rovaniemen ja Joensuun oikeustieteellisissä! Mut hyväksyttiin suoraan Rovaniemelle ja Joensuulle oon varalla ja nyt pitäski päättää et hyväksynkö Rovaniemen vai alanko venailee mahdollista Joensuuhun pääsyä, joka saattaa selvitä vasta 14.8. Mikä on tosi myöhästä jos pääkaupunkiseudulta sit pitäis alkaa muuttaa kumpaan tahansa opiskelemaan :D joten antakaapa tulla perusteluja miksi valitsisitte tai ette valitsisi Rovaniemen/Joensuun oikista?

Oon kuullut, että Rovaniemi olisi isompi ja tarjoaisi enemmän valinnaisia opintoja kuin Joensuu, mutta Joensuulla taas on mahdolliuus HTK ja HTM tutkintoon.

APUA!

15

2979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turku1994

      Itse suosittelen Joensuuta etäisyyksien vuoksi jo pelkästään. Varman päälle voi aina pelata, joten voithan lykätä paikan hyvöksymisen siihen 14.7(jos muistan oikein) asti. Kannattaa myös harkita sitä niiden tutkintojen takia mistä on jo ottanut selvää jos ne kiinnostavat. Kumpikin paikka on tietysti todella hyvä, mutta rovaniemi vain voi tuntua kovin pieneltä ja syrjäiseltä helsingissä asuneelle.

    • Joensuuhelpompi

      Joensuussa opintojen arvosteluasteikko selvästi leppoisampi, joten sieltä on helpompi saada hyvät paperit kuin Rovaniemeltä, jossa erinomaiseen vaaditaan 90 % pisteistä. Ehdottamasti ottaisin Joensuun näistä kahdesta myös helpomman etäopiskelun takia.

      • SyksylläJoensuuhun

        Itä-Suomen yliopistossa on myös vapaa sivuaineoikeus, joten on helpompi opiskella vaikka kauppatieteitä tai jotain kieltä siihen OTK/OTM tutkinnon kylkeen --> varmasti hyötyä työllistymisen kannalta.


      • Anonyymi
        SyksylläJoensuuhun kirjoitti:

        Itä-Suomen yliopistossa on myös vapaa sivuaineoikeus, joten on helpompi opiskella vaikka kauppatieteitä tai jotain kieltä siihen OTK/OTM tutkinnon kylkeen --> varmasti hyötyä työllistymisen kannalta.

        Oikeustieteessä ei ole sivu- eikä pääaineita.


    • Rovaniemikutsuu

      Joensuun varasija jono ei ole liikkunut yhtään ja olen kuullut, että ensimmäiseltä varasijalta saattaa joskus jopa päästä joku. Tämän takia otin itse Rovaniemen paikan vastaan ja en jäänyt odottamaan Joensuun tuloksia. :)

      • Oikikseenäkkiä

        Mut mietin tota oikasupyynnön tekemistä jos se ois sitten jotain hyödyttänyt


    • Judicalainen

      Ehdottomasti joensuu...joka osalla parempi!

    • OikeaArtisti

      Moi!
      Rovaniemellä on käytössä paljon kehuttu poolijärjestelmä opintojen suhteen ja sieltä saatua tutkintoa arvostetaan sekä Suomessa, että kansainvälisestikin. Kuitenkin juristiksi valmistuu Suomessa edelleen senverran sopusuhtaisestk väkeä, että kaikkialta saatua tutkintoa arvostetaan ja loppupeleissä sillä ei ole merkitystä missä on opintonsa suorittanut.
      Mitä taas opintojen ulkopuoliseen elämään tulee, Rovaniemeltä lentää helsinkiin n. Tunnissa ja lennot ovat usein kohtuuhintaisia. Joensuusta junalla tai bussilla. Ilmaston ja kaupungin suhteen tuskin suuria eroja. Suurin ero syntyykin ainejärjestötoiminnan ja opiskelijakulttuurin kautta, sillä Artikla täyttää jo 37-vuotta, kun Judica on vasta nuori 3-vuotias. Näin ollen Artiklassa onkin ehtinyt kehkeytyä jo perinteitä ja muuta historiaa. Judicassa pienuus on etuna ja ainejärjestön sisällä varmasti läheisempää porukkaa ja hallitukseenkin pääsee useimmat halukkaat. Lisäisin vielä, että 11 oikeustieteellisessä mahdolliset kv-viikot eivät ole rantautuneet vielä Itä-Suomeen, vaikka satunnaisia Judicalaisia on saatu viikoille mukaan!
      Loppupeleissä ensivuodesta tulee yksi elämäsi parhaista oli se sitten Judicalaisena tai Artiklassa! Onnea opiskelupaikasta

      • tyhmaaaaaa

        huutista :DDD kuulostat siltä että olisit varasijalla ja koitat vaikuttaa AP:n päätökseen :DD joo varmaan todellakin kannattaa valita opiskelupaikka sen perusteella, että rollosta lentää tunnissa helsinkiin..huhhuh


      • Oikikseenäkkiä

        Mun mielestä tällä henkilöllä oli aika kivat perustelut kiitos paljon vastauksesta ja tämmöset tyhmät kommentit voi jättää kommentoimatta kiitos!


      • Ronnadz

        Tässä viestissä tulikin kaikki oleellinen. Jokainen kuitenkin itse päättäköön minkä opiskelukaupungin valitsee.


      • puristi

        Terveiset sinne artiklan hallitukseen!


      • Anonyymi

        kylläkin Booli järjestelmä miissä sut juotetetaan känniin aj opet nai peppuun koko opiskeluja ajn ja 2 oiken kymmenestä rittää


    • Anonyymi

      Rovaniemi on ankea. Pitkä talvi ja kuivaa jänkää ympärillä. Ei edes kunnon järviä ja uimapaikkoja.

    • Anonyymi

      Rovaniemellä riittää 2 oikein kymmenestä ja et hakkaat akkas ja olet viher piiperö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      191
      11361
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      94
      10783
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6210
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      184
      5016
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3486
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3475
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2323
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      300
      1872
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      8
      1721
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1634
    Aihe