Mistä eläinkaupasta saa Hamstereita

Hamsterinetsijä

tiedättekö mistä eläinkaupasta saa hamstereita?

7

2165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aurinkohamsu

      Faunattaresta ainakin saa

      • Anonyymi

        Se on kyllä jo lopettanut, meni konkurssiin


    • SuosiKasvattajaa

      Ensinnäkin pitäisi tietää missä päin asut. Toisekseen en käsitä, miksi eläimiä pitää tieten tahtoen nimenomaan eläinkaupasta ostaa kun kasvattajiltakin saa. Eläinkaupat vetävät välistä ja hankkivat eläimiä myös tukuista ja/tai ulkomaisilta kasvattajilta. Vaikka eläimet olisivatkin peräisin paikalliselta kasvattajalta, niin ylimääräinen edestakaisin kiikuttaminen stressaa eläintä aina huomattavasti enemmän kuin useimmat tuntuvat tajuavan (tai välittävän...). Myöskään kasvatusolosuhteista ei ostajalla ole mitään hajua, jos hankkii eläimensä välikäsien kautta, riippumatta siitä mitä kyseinen välikäsi kasvattajasta sanoo. Paras ratkaisu on AINA pyrkiä hankkimaan eläimensä suoraan kasvattajalta eikä välikäsien kautta.

    • Zedä

      Tässä linkki hamsteriyhdistyksen kasvattajalistaan:
      http://hamsteriyhdistys.fi/kasvattajat/

      Jos kukaan kasvattaja ei asu ihan lähelläsi, kannattaa kuitenkin kysyä joltain mieleiseltä. Kasvattaja voi osata suositella hyvää epävirallista kasvattajaa läheltäsi, tai poikanen voi kulkeutua lähemmäs muiden reissujen yhteydessä!

    • Syrkki

      Aika monesta eläinkaupasta. Osta silti mielummin kasvattajalta. Itse ostin eläinkaupasta mutta on luotettava kauppa ja kävin hamstereita katsomassa 2 kertaa illalla ja päivällä siellä ja kun ostotilanne eli 3 eläinkauppareissu koitti, tiesin jo mikä niistä oli rohkein ja hyväkuntoisin :)

    • Anonyymi

      Saako mustista ja Mirristä hamstereita

      • Anonyymi

        Ei, Musti ja mirri ei myy eläimiä ollenkaan, pelkästään tarvikkeita ja ruokaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      329
      12639
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      55
      3652
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3244
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      131
      3042
    5. 103
      2988
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2838
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2729
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2644
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2532
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe