Mistä eläinkaupasta saa Hamstereita

Hamsterinetsijä

tiedättekö mistä eläinkaupasta saa hamstereita?

7

2257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aurinkohamsu

      Faunattaresta ainakin saa

      • Anonyymi

        Se on kyllä jo lopettanut, meni konkurssiin


    • SuosiKasvattajaa

      Ensinnäkin pitäisi tietää missä päin asut. Toisekseen en käsitä, miksi eläimiä pitää tieten tahtoen nimenomaan eläinkaupasta ostaa kun kasvattajiltakin saa. Eläinkaupat vetävät välistä ja hankkivat eläimiä myös tukuista ja/tai ulkomaisilta kasvattajilta. Vaikka eläimet olisivatkin peräisin paikalliselta kasvattajalta, niin ylimääräinen edestakaisin kiikuttaminen stressaa eläintä aina huomattavasti enemmän kuin useimmat tuntuvat tajuavan (tai välittävän...). Myöskään kasvatusolosuhteista ei ostajalla ole mitään hajua, jos hankkii eläimensä välikäsien kautta, riippumatta siitä mitä kyseinen välikäsi kasvattajasta sanoo. Paras ratkaisu on AINA pyrkiä hankkimaan eläimensä suoraan kasvattajalta eikä välikäsien kautta.

    • Zedä

      Tässä linkki hamsteriyhdistyksen kasvattajalistaan:
      http://hamsteriyhdistys.fi/kasvattajat/

      Jos kukaan kasvattaja ei asu ihan lähelläsi, kannattaa kuitenkin kysyä joltain mieleiseltä. Kasvattaja voi osata suositella hyvää epävirallista kasvattajaa läheltäsi, tai poikanen voi kulkeutua lähemmäs muiden reissujen yhteydessä!

    • Syrkki

      Aika monesta eläinkaupasta. Osta silti mielummin kasvattajalta. Itse ostin eläinkaupasta mutta on luotettava kauppa ja kävin hamstereita katsomassa 2 kertaa illalla ja päivällä siellä ja kun ostotilanne eli 3 eläinkauppareissu koitti, tiesin jo mikä niistä oli rohkein ja hyväkuntoisin :)

    • Anonyymi

      Saako mustista ja Mirristä hamstereita

      • Anonyymi

        Ei, Musti ja mirri ei myy eläimiä ollenkaan, pelkästään tarvikkeita ja ruokaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe