Avautuminen riparista

Hulluerakko

Nonnii perkele, huomennahan se.
Inhoan koko ajatusta jostai jeesuksen syötöstä väen vängällä ihmisten mieliin. Mutta minulle ripari sopii niin huonosti ku ikinä mahollista:

Siellä luetaan raamattua
-olen ateisti
Siellä saa kavereita
-Epäsosiaalisuuden multihuipentumana en osaa keskustella tuntemattomille saman ikäisille.
Siellä ollaan leirillä
-Inhoan leirejä
Siellä leikitään tutustumisleikkejä
-Inhoan tutustumista
Siellä on samanikäisiä ihmisiä
-En tykkää nykynuorisosta, älkää kysykö miksi
Siellä ollaan vain viikko
-Tuntikin on liikaa
Siel on kavereita
-Puolerakkona en siltikää haluu sinne
Siel pääsee uimaan
-Inhoan uimista samanikäisten kanssa
Siel valmistaudutaan konfirmaatioon
-Inhoan konfirmaatiota
Saat sukulaisilta lahjoja
-Inhoan olla huomion keskipisteenä. Ja lisäksi mulla on "reaktiokammo" eli inhoan kuulla ihmisten sanovan "oletpa kasvanut, olet jo mies" jne paskaa

Ja lisäksi mut pakotetaan siellä opettelemaan raamattua, liikkumista ja jokapäiväisiä asioita on rajoitettu.

Kuten näette, olen ehkä hieman hankala ihminen :)

Saa avautua myös itsekin.

20

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikutat tyypilliseltä autistilta.

      • jchuwe

        usko/luulet toisia vertaisekses


      • jchuwe kirjoitti:

        usko/luulet toisia vertaisekses

        Yuggishan on tässä aivan oikeassa. Itse autismin kirjon "sairauden" omaavana ainakin tunnistan itseni aloituksesta.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        Yuggishan on tässä aivan oikeassa. Itse autismin kirjon "sairauden" omaavana ainakin tunnistan itseni aloituksesta.

        Tarkoitin sitä, että ihminen saa olla aika tyhmä (= menee sinne vapaaehtoisesti) jos valittaa sinne menemisestä. Ei kukaan pakota.


      • yuggis_ kirjoitti:

        Tarkoitin sitä, että ihminen saa olla aika tyhmä (= menee sinne vapaaehtoisesti) jos valittaa sinne menemisestä. Ei kukaan pakota.

        No, mutta eihän se autismiin liity.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        No, mutta eihän se autismiin liity.

        Nuorisokielessä autistilla yleensä tarkoitetaan idioottia.


      • tomixi
        yuggis_ kirjoitti:

        Nuorisokielessä autistilla yleensä tarkoitetaan idioottia.

        sinua ei toisia


      • Rauskiiik

        yuggiksen kirjoitukset eivät sovi tämän foorumin aiheisiin. Jätkä on pelkkä häirikkö.


      • Kauha-Guru_

        Minusta uskonnnolla lapsien aivopeseminen ei ole oikein.


    • No älä mene sinne. Problem solved.

    • hygpkih7

      Olet liian järkevä sinne.

    • vieraileva.autisti

      Itellä samat setit enkä mennyt.

    • Hellohoh

      Mullaki vähän sama juttu. Mut selvisin siitä just ja just. Oli aika vitun lähel et mua ei ees oltas päästetty konfirmaatioo ku lintsasin sielt nii paljon tai niilt oppitunneilt mut hyvin se menee! Ja jos ei huvita nii sit kai oot menemättä tai meet myöhemmin. Paitsi se leiri on varmaa jo maksettu nii sitä ei vois peruu.

    • Same.

    • Mirka.auttaa

      Ripari on kirkon aivopesuleiri, jossa sinusta yritetään tehdä uskis. Haluatko uskistua? Jos et, niin elä mene sinne.

      Riparin käyneet tunnustavat julkisesti uskovansa jumalaan. Jos et halua tunnustaa uskoasi niin elä mene ripariin.

      Et tarvitse riparia mihinkään. Kirkko taas toivoo että riparin käyneet pysyisivät kirkon jäseninä jotta saisivat perittyä sinulta kirkollisveroa. Eli, kirkko on kiinnostunut vain sinun rahoistasi.

      • Aiheeseen liittyvä fakta: 86% (yle 2017) nuorista käy riparin.


    • Voi_perua

      Rippikoulun leirimaksu maksetaan vasta leirin jälkeen.

    • Rehellinen.Mirka

      Kukaan ei uskoon tullessanne esittänyt mitään todisteita, koska niitä ei ole. Sadut ja höpötykset riittivät siihen.
      Pieni pelottelu myös avitti uskoon tuloa, jos et usko niin joudut helvettiin ja jos taas uskot niin pääset ihanan ihanaan taivaaseen.
      Epäilyskin saa sinut helvettiin ja ikuiseen kadotukseen.

    • Epävarma_uskosta

      Menin riparille kyrpä otsassa-meininkillä. Se osoittautui ihan mukavaksi ekan päivän jälkeen. Isoset keksi kaikkia hauskoja leikkejä ja sketsejä. Eikä se nyt niin kamala ole. Vetäjiltä tuli oppitunneilla ihan hyviä argumenttejä.

      En omasta uskomisestani sitten tiedä. Väitän, että sellainen Jeesus-henkilö on elänyt silloin kun väitettiin. Torinon kääreliina vaikuttaa hieman omituiselta. Myös se, että nämä arvelut Jeesuksesta , jotka löytyvät vanhasta testamentistä, ovat osuneet oikeaan. Ei se vaan voi olla mahdollista.

      Vaikuttaisi, että värikynää on käytetty ainakin vähän tässä jutussa. Voi olla, että kaikki on kusetusta. Voi olla myös, että kaikki on täysin totta.

    • Etäällä.Tällee

      Annoin tyttärelleni 50000€ kun ei mennyt rippikouluun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      29
      5182
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      120
      2381
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2082
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1760
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1306
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      153
      1060
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      920
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      311
      869
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      150
      725
    Aihe