Avautuminen riparista

Hulluerakko

Nonnii perkele, huomennahan se.
Inhoan koko ajatusta jostai jeesuksen syötöstä väen vängällä ihmisten mieliin. Mutta minulle ripari sopii niin huonosti ku ikinä mahollista:

Siellä luetaan raamattua
-olen ateisti
Siellä saa kavereita
-Epäsosiaalisuuden multihuipentumana en osaa keskustella tuntemattomille saman ikäisille.
Siellä ollaan leirillä
-Inhoan leirejä
Siellä leikitään tutustumisleikkejä
-Inhoan tutustumista
Siellä on samanikäisiä ihmisiä
-En tykkää nykynuorisosta, älkää kysykö miksi
Siellä ollaan vain viikko
-Tuntikin on liikaa
Siel on kavereita
-Puolerakkona en siltikää haluu sinne
Siel pääsee uimaan
-Inhoan uimista samanikäisten kanssa
Siel valmistaudutaan konfirmaatioon
-Inhoan konfirmaatiota
Saat sukulaisilta lahjoja
-Inhoan olla huomion keskipisteenä. Ja lisäksi mulla on "reaktiokammo" eli inhoan kuulla ihmisten sanovan "oletpa kasvanut, olet jo mies" jne paskaa

Ja lisäksi mut pakotetaan siellä opettelemaan raamattua, liikkumista ja jokapäiväisiä asioita on rajoitettu.

Kuten näette, olen ehkä hieman hankala ihminen :)

Saa avautua myös itsekin.

20

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikutat tyypilliseltä autistilta.

      • jchuwe

        usko/luulet toisia vertaisekses


      • jchuwe kirjoitti:

        usko/luulet toisia vertaisekses

        Yuggishan on tässä aivan oikeassa. Itse autismin kirjon "sairauden" omaavana ainakin tunnistan itseni aloituksesta.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        Yuggishan on tässä aivan oikeassa. Itse autismin kirjon "sairauden" omaavana ainakin tunnistan itseni aloituksesta.

        Tarkoitin sitä, että ihminen saa olla aika tyhmä (= menee sinne vapaaehtoisesti) jos valittaa sinne menemisestä. Ei kukaan pakota.


      • yuggis_ kirjoitti:

        Tarkoitin sitä, että ihminen saa olla aika tyhmä (= menee sinne vapaaehtoisesti) jos valittaa sinne menemisestä. Ei kukaan pakota.

        No, mutta eihän se autismiin liity.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        No, mutta eihän se autismiin liity.

        Nuorisokielessä autistilla yleensä tarkoitetaan idioottia.


      • tomixi
        yuggis_ kirjoitti:

        Nuorisokielessä autistilla yleensä tarkoitetaan idioottia.

        sinua ei toisia


      • Rauskiiik

        yuggiksen kirjoitukset eivät sovi tämän foorumin aiheisiin. Jätkä on pelkkä häirikkö.


      • Kauha-Guru_

        Minusta uskonnnolla lapsien aivopeseminen ei ole oikein.


    • No älä mene sinne. Problem solved.

    • hygpkih7

      Olet liian järkevä sinne.

    • vieraileva.autisti

      Itellä samat setit enkä mennyt.

    • Hellohoh

      Mullaki vähän sama juttu. Mut selvisin siitä just ja just. Oli aika vitun lähel et mua ei ees oltas päästetty konfirmaatioo ku lintsasin sielt nii paljon tai niilt oppitunneilt mut hyvin se menee! Ja jos ei huvita nii sit kai oot menemättä tai meet myöhemmin. Paitsi se leiri on varmaa jo maksettu nii sitä ei vois peruu.

    • Same.

    • Mirka.auttaa

      Ripari on kirkon aivopesuleiri, jossa sinusta yritetään tehdä uskis. Haluatko uskistua? Jos et, niin elä mene sinne.

      Riparin käyneet tunnustavat julkisesti uskovansa jumalaan. Jos et halua tunnustaa uskoasi niin elä mene ripariin.

      Et tarvitse riparia mihinkään. Kirkko taas toivoo että riparin käyneet pysyisivät kirkon jäseninä jotta saisivat perittyä sinulta kirkollisveroa. Eli, kirkko on kiinnostunut vain sinun rahoistasi.

      • Aiheeseen liittyvä fakta: 86% (yle 2017) nuorista käy riparin.


    • Voi_perua

      Rippikoulun leirimaksu maksetaan vasta leirin jälkeen.

    • Rehellinen.Mirka

      Kukaan ei uskoon tullessanne esittänyt mitään todisteita, koska niitä ei ole. Sadut ja höpötykset riittivät siihen.
      Pieni pelottelu myös avitti uskoon tuloa, jos et usko niin joudut helvettiin ja jos taas uskot niin pääset ihanan ihanaan taivaaseen.
      Epäilyskin saa sinut helvettiin ja ikuiseen kadotukseen.

    • Epävarma_uskosta

      Menin riparille kyrpä otsassa-meininkillä. Se osoittautui ihan mukavaksi ekan päivän jälkeen. Isoset keksi kaikkia hauskoja leikkejä ja sketsejä. Eikä se nyt niin kamala ole. Vetäjiltä tuli oppitunneilla ihan hyviä argumenttejä.

      En omasta uskomisestani sitten tiedä. Väitän, että sellainen Jeesus-henkilö on elänyt silloin kun väitettiin. Torinon kääreliina vaikuttaa hieman omituiselta. Myös se, että nämä arvelut Jeesuksesta , jotka löytyvät vanhasta testamentistä, ovat osuneet oikeaan. Ei se vaan voi olla mahdollista.

      Vaikuttaisi, että värikynää on käytetty ainakin vähän tässä jutussa. Voi olla, että kaikki on kusetusta. Voi olla myös, että kaikki on täysin totta.

    • Etäällä.Tällee

      Annoin tyttärelleni 50000€ kun ei mennyt rippikouluun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      207
      5813
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5680
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      196
      4696
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4073
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      66
      3994
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3606
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      34
      1565
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1440
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1149
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      990
    Aihe