Ostin juuri juovatraakkipuun (dracaena deremensis warneckei) ja luin että ne pitävät suht kosteasta ympäristöstä. Meillä on kotona suht kuivaa. Auttaisiko jos sumuttaisin lehtiä aina silloin tällöin vai onko se pahitteeksi?
Muutkin hoito-ohjeet ovat tervetulleita!
Juovatraakkipuun hoito
1
1048
Vastaukset
- helppokunmikä
Juovatraakkipuu ei siedä suoraa auringonvaloa tai tulee ruskeita läikkiä (veikkaisin siitä johtuneen), muuten ei eroa muihin traakkipuihin, kasvu nopeutuu mitä isommaksi tulee. Minulla viihtyy kaikki traakkipuut hyvin, tuoksutraakkipuuta pitää lyhentää muutaman vuoden välein tai juurrutan latvat ja vanhat pois. Olen laiska sumuttamaan, mutta talvella on kostutin muiden kasvien ja itseni takia. Kastelu päältä ja multa pitää kuivua välillä, allekin voi laittaa mutta ei välttämätöntä, isommille olen laittanut tikun puoleen väliin ja antanut senkin välillä loppua. Kesällä lannoitus kerran viikossa, talvella kerran kuussa.
Kukkineet eivät ole, jos laskisi lattialle voisi kasvaa puoli metriä lisää, ehkä sitten, muut ovatkin vielä pienempiä, n. metrin ja hitaampia kasvamaan. Juovatraakkipuu kaunein, lisäksi joku kapealehtisempi missä vaaleita ja punertavia raitoja, sekä reunustraakkipuu. Ennen oli myös iso kapea-vihreälehtinen, mutta siihen ainoana tuli vhannespunkkeja.
http://www.myhouseplants.com/house-plant-list/dracaena-lemon-lime/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site936087Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto535053SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1133094SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat502163Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71510