Kertokaa teijän marsutarina :)

marsujarakastavatyttö

kertokaa teijän marsu tarinoita, koska niitä on kiva lukee.
kerron tähä omanki tarinani:
Vuoden 2012 keväällä sanoin miun vanhemmille et haluun gerbiilejä ja ruettiin sit niistä keskustelemaan ja vastaus oli myöntävä. Rupesin sitte selaamaan myynti ilmotuksia kunnes huomasin siellä ilmotuksen kahesta uros marsusta. No siitähä tää kaikki sitte alkoki! Luin marsuista paljon tietoa ja 16.6.2012 haettiin marsut sitte meille. Toinen oli ruskea ja lyhyt karvainen ja annoin sille nimeks Aarne ja valko-ruskee pitkä karvane oli Roy. Ku ne oli ollu meillä pari viikkoo katoin sillee et "hetkine näähä on tyttöjä!" ja nimetkihä siinä sitte vaihtu Mantaksi ja Fantaksi.
Sitten 2014 Fanta sairastui pahasti ja eläinlääkärit sanoivat että on parasta lopettaa koska antibiootitkaan ei auttanu... Manta asu sitte vuoden meillä yksinään ku sopivaa kaveria ei tahtonu oikee löytyä kunnes 2015 joukukuussa meille muutti rusettimarsu uros Leevi. Joutuivat kummiskin eri häkeissä olemaan. Sitten 2016 helmikuussa Mantan kaveriksi muutti risteytys marsu naaras Fanny. Meinattiin sillo teettää poikaset Leevillä ja Fannylla mutta päätin että ei. 2016 syksyllä Manta kuoli vanhuuteen olihan se jo sillo 8 vuotta. Pakko myöntää et Manta on kyllä ollu paras marsu mikä miulla on koskaan ollu. Päätettiin sitte 2016 joulukuussa ostaa rusettimarsu naaras jonka nimesin sitte Pikku-Myyksi. Ja tällä hetkellä Leevi yrittää kovasti astua Myytä, jotta saataisiin poikaset :)

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munkuikut

      Mulla on kaksi urosmarsua, toinen on lyhytkarvainen tortoiseshell&white ja toinen on musta sheltie. Niiden nimet on Pommi ja Pauke. Pommin nimi tulee siitä kun se on musta kuin jotkut pommit ja paukkeen nimi tulee kun se tykkää kovasti heitellä niiden leluja ja siitä syntyy pauketta. Molemmat on noin pari vuotta vanhoja. Mulle ei ensin pitänyt tulla marsuja vaan pari kania, mutta muutaman mutkan kautta tulikin marsuja ja en ole katunut päivääkään. Niillä on iso häkki jossa on ovi aina auki ja ne pääsee sen ovesta kulkemaan isoon taikakuutioista tehtyyn aitaukseen annan niiden myös juosta koko huoneessa päivittäin. Pauke oli ensin melko äksy ja saattoi näykkiä mutta nykyisin siitä ei ole enää merkkiäkään vaan sekin on tosi ihmisläheinen ja tykkää kun sitä silittää.

    • MinniHamsteri

      Huhtikuussa 2016 me hankittiin 3-vuotias urosmarsu, Tikru. Kivaa oli. Sitten heinäkuussa 2016 hankittiin luovutusikäinen tyttömarsu, Tipsu. Syyslomalla 2016 syntyivät tyttömarsu Taika ja kaksi poikamarsua, Toffee ja Tiuhti. Hyvin tulivat toimeen Tikrun kanssa samassa välissä, Taika ja Tipsu toisessa. Kuitenkin alkuvuodesta 2017 meidän piti lopettaa Tikru stressistä johtuvasta tassutulehsuksesta. Lepää rauhassa. Nyt on ollut kivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe