kertokaa teijän marsu tarinoita, koska niitä on kiva lukee.
kerron tähä omanki tarinani:
Vuoden 2012 keväällä sanoin miun vanhemmille et haluun gerbiilejä ja ruettiin sit niistä keskustelemaan ja vastaus oli myöntävä. Rupesin sitte selaamaan myynti ilmotuksia kunnes huomasin siellä ilmotuksen kahesta uros marsusta. No siitähä tää kaikki sitte alkoki! Luin marsuista paljon tietoa ja 16.6.2012 haettiin marsut sitte meille. Toinen oli ruskea ja lyhyt karvainen ja annoin sille nimeks Aarne ja valko-ruskee pitkä karvane oli Roy. Ku ne oli ollu meillä pari viikkoo katoin sillee et "hetkine näähä on tyttöjä!" ja nimetkihä siinä sitte vaihtu Mantaksi ja Fantaksi.
Sitten 2014 Fanta sairastui pahasti ja eläinlääkärit sanoivat että on parasta lopettaa koska antibiootitkaan ei auttanu... Manta asu sitte vuoden meillä yksinään ku sopivaa kaveria ei tahtonu oikee löytyä kunnes 2015 joukukuussa meille muutti rusettimarsu uros Leevi. Joutuivat kummiskin eri häkeissä olemaan. Sitten 2016 helmikuussa Mantan kaveriksi muutti risteytys marsu naaras Fanny. Meinattiin sillo teettää poikaset Leevillä ja Fannylla mutta päätin että ei. 2016 syksyllä Manta kuoli vanhuuteen olihan se jo sillo 8 vuotta. Pakko myöntää et Manta on kyllä ollu paras marsu mikä miulla on koskaan ollu. Päätettiin sitte 2016 joulukuussa ostaa rusettimarsu naaras jonka nimesin sitte Pikku-Myyksi. Ja tällä hetkellä Leevi yrittää kovasti astua Myytä, jotta saataisiin poikaset :)
Kertokaa teijän marsutarina :)
2
170
Vastaukset
- munkuikut
Mulla on kaksi urosmarsua, toinen on lyhytkarvainen tortoiseshell&white ja toinen on musta sheltie. Niiden nimet on Pommi ja Pauke. Pommin nimi tulee siitä kun se on musta kuin jotkut pommit ja paukkeen nimi tulee kun se tykkää kovasti heitellä niiden leluja ja siitä syntyy pauketta. Molemmat on noin pari vuotta vanhoja. Mulle ei ensin pitänyt tulla marsuja vaan pari kania, mutta muutaman mutkan kautta tulikin marsuja ja en ole katunut päivääkään. Niillä on iso häkki jossa on ovi aina auki ja ne pääsee sen ovesta kulkemaan isoon taikakuutioista tehtyyn aitaukseen annan niiden myös juosta koko huoneessa päivittäin. Pauke oli ensin melko äksy ja saattoi näykkiä mutta nykyisin siitä ei ole enää merkkiäkään vaan sekin on tosi ihmisläheinen ja tykkää kun sitä silittää.
- MinniHamsteri
Huhtikuussa 2016 me hankittiin 3-vuotias urosmarsu, Tikru. Kivaa oli. Sitten heinäkuussa 2016 hankittiin luovutusikäinen tyttömarsu, Tipsu. Syyslomalla 2016 syntyivät tyttömarsu Taika ja kaksi poikamarsua, Toffee ja Tiuhti. Hyvin tulivat toimeen Tikrun kanssa samassa välissä, Taika ja Tipsu toisessa. Kuitenkin alkuvuodesta 2017 meidän piti lopettaa Tikru stressistä johtuvasta tassutulehsuksesta. Lepää rauhassa. Nyt on ollut kivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253805Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283550Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42240- 1111638
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181548Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241299Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99870Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77797- 86741