Onko kukaan rakentanut tollasta? Mitähän rakennuttaminen voisi kaikkineen tulla maksamaan?
Jukka 163-1
kysymys
184983
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tämä arvio neliöhinnalla 1200,- tontti tietysti
Mutta jos meinaat teettää sen muilla, se lienee tuollaiset 260.000,- ja siitä ylöspäin tontti, liittymät ja jos jotain poikkeavaa maaperässä - siitä aiheutuvat kulut.
Kaveri sai valmiiksi 135m2 Jukkatalon puoli vuotta sitten pääkaupunkiseudulle. Hintaa per asuinneliö kertoi saaneensa n.1200€/M2 kaikkineen tontti.Ilman pihatöitä. Suhteellisen helpot perustusolosuhteet. Omaa työtä jonkun verran; lähinnä sisätöitä, siivousta timpurin apupoikana ym. Ensikertaa rakensi ja edelleen naimisissa.
poikia "tekemään" ja kertomaan noista taloistaan kustannuksia, kovasti ovat yleensä helpolla ja edullisesti selvinneet. Jonkun aikaa kun antaa asian olla, alkaa ne todelliset ongelmat ja rahakulunki tulemaan esiin, eikä ole enää yhtä positiivista ja edullista. Lisäksi todella paljon riippuu talosta ja perustusten tarpeesta. Eli ei josda tuo "kaveri kertoi tehneensä talon" juurikaan mihinkään, enemmin pitää olla yhtäläisyyksiä kuin talomerkki vertailuja varten.
n. 1318 eskoo neliö. Sisältää aivan kaiken eli myös tontin, kohtuullisen vaativat perustamisolosuhteet. Talo siis Jukka 135-1.
Mitä pirun merkitystä on sillä mitä jossain utsjoki-kevo-metsämailla jonkun näpertelemä perusmökki tulee maksamaan tontteineen ja perustuksineen. Ne perustukset ja tontit kun ovat aina aivan tapauskohtaisia, kuten myös erot talossa muuttavat kustannuksia suuntaan tai toiseen.
No tuo talo on tulossa etelä Pirkanmaalle ja harmi jutut jos ottaa pannuun. Voi käydä katsomassa jos kiinnostaa. Luonnollisesti tontit ja perustukset ovat erilaisia, turha siitä on hernettä vetää nenään - eiköhän kaikki sen jo ymmärrä.
http://www.jarmoainasoja.net/taloprojekti/villainasoja.html
eivät ole vertailukelpoiset, lisäksi neliöitä puuttuu talosta 30 jne... jne.... ei kommentoinnissa mitään vikaa, mutta turha kertoilla hintoja aivan erillaisesta ja eri kokoisesta talosta.
tuon eron varmsti olisi huomannut jos olisi katsonut viestini jossa mainitaan talotyyppi...
jota ei kysytty, eikä ollut keskustelun kohteena. Onko jonkinlainen julkisuuden kipeys kysymyksessä.
Lattiavalu juuri tehty, kustannusarvio tällä hetkellä n. 230.000€ ilman paljoakaan omaa työtä. Hinta sis. harkkoperustuksen ja siitä eteenpäin.
Joutuko paaluttamaan? Minkä verran maansiirtoa?
Ei paalutusta, soraa n. 1000 tonnia. Pohjatyöt meillä oli n. 15.000€ sis. kaiken materiaalin ja työn puiden raivaamisesta alkaen
Kovin vaikutta tiukalta, varsinkin jos omatoimisuus on minimissään. Melkein kutsuisin laskuvirheeksi tai narutukseksi, riippuen mistä tuo h-a on saatu ja miksi. Ainakin 30.000,- tulee jäämään valitettavasti lyhyeeksi budjetti.
Varmaankin sinäkin rakennat ko. taloa koska näköjään tiedät mistä kirjoitat ???
Budjetti perustuu täysin tehtyihin urakkasopimuksiin, jotka kaikki sis. alv.
Jos haluat lisätietoja kerrothan mihin niitä voi laittaa ?
Eikä yhtään ole mennyt tuollaisilla budjeteilla läpi, mutta onne sinulle kun olet onnistunut etevästi sopimukset tehnyt. (niin oli muillakin sopimukset tehty) Mutta onnea projektillesi ;D
Meillä itse suunniteltu malli (talomyyjä piirsi, eli ehkä siis muunnos jostakin Jukka-talomallista), huoneistoala 155 m2, kerrosala 177 m2. Meillä meni rahaa yhteensä tontteineen ja pihatöineen (pihakivetykset ja istutukset tekemättä, nurmikko laitettu) n. 150 000 €. Tontin osuus tästä on 5000 €. Itse on tehty vain sisustustyöt eli seinien pohjatyöt, tapetoinnit, maalaamiset, lattioiden asentaminen (laatoitukset teetettiin), sisäkatot, listoitukset, kiintokalusteiden ja portaiden asennukset. Valmiiksi asti teetettynä olisi tullut maksamaan ehkä n. 165 000 - 170 000. Niin ja rakennuspaikka on pieni pitäjä Pohjanmaalla.
164-1(sama kuin 163-1) mallista saamamme tarjous oli 99500Eur(sis.alv22%) sis.sokkelin, talopaketin pystytettynä, lattiavalut, kaikkien väliseinien pystytys+levytys, Petra kiintokalusteet, ilto400 iv-koje, keskuspölynimuri.Keittiön koneistus ei kuulunut tarjoukseen. Eli tarjous pyydettiin puuvalmiksi tehtynä. (pohjois-pohjanmaa)