Venlafaxinin sivuvaikutukset?

Täällä on vanhojakin ketjuja Venlafaxiniin liittyen, mutta haluaisin kysyä Venlafaxinin käyttöön liittyen pelkästään nyt muiden kokemista mahdollisista sivuvaikutuksista, riippumatta siitä onko lääke toiminut teillä vai ei. Sähköiskut itselle ihan tuttuja aina kun annostusta on nostettu, ja myös nyt kun tarkoituksena on lääkitystä purkaa siirtymällä vähitellen pienempiin annoksiin. Olen käyttänyt lääkettä vajaa vuotta ja sinä aikana painoni on noussut 70 kilosta 82 kiloon, vaikka syömistottumukseni eivät ole muuttuneet. Lääkäri sanoi pienempään annokseen siirtymisen ohjeita antaessaan, että lääkkeen ei ole todettu aiheuttavan painonnousua, vaan piti sitä vaihdevuosiin liittyvänä normaalina aineenvaihdunnan hidastumisesta johtuvana lihomisena. Jäin tätä kuitenkin miettimään, joska vaihdevuodet itselläni olivat alkeaneet jo vuosia ennen lääkityksen aloittamista. Ja hikoilu lääkkeen kanssa on paljon suurempaa kuin ennen lääkityksen aloittamista, olen varsinainen lämpöpatteri vaikka ei hiki suorastaan valu, on vain aina kuuma. Kohtalotovereita, onko?
388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin tuosta jäi pois se, että puolentoista vuoden aikana olen lihonut 12 kiloa....

Äänestä

Laita lämpöä pienemmälle tai vähennä vaatteita jos on kokoajan kuuma?

Mulla 375mg ja ei nostanut painoa. Ruokahalukaan ei noussut. Ei aiheuta mitään sähköiskuja mulle. Nyt vaihdoin escitalopram lääkkeeseen ja ihan hyvin tuo toimii myös. Venlafaxin ei ole kovin halpaa.

Äänestä
  • Lämmitys on kesällä jo muutenkin pois päältä eikä vaatteita töissä oikein voi vähentää enempää...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ParempaaKuntoaKohden kirjoitti:

Täällä on vanhojakin ketjuja Venlafaxiniin liittyen, mutta haluaisin kysyä Venlafaxinin käyttöön liittyen pelkästään nyt muiden kokemista mahdollisista sivuvaikutuksista, riippumatta siitä onko lääke toiminut teillä vai ei. Sähköiskut itselle ihan tuttuja aina kun annostusta on nostettu, ja myös nyt kun tarkoituksena on lääkitystä purkaa siirtymällä vähitellen pienempiin annoksiin. Olen käyttänyt lääkettä vajaa vuotta ja sinä aikana painoni on noussut 70 kilosta 82 kiloon, vaikka syömistottumukseni eivät ole muuttuneet. Lääkäri sanoi pienempään annokseen siirtymisen ohjeita antaessaan, että lääkkeen ei ole todettu aiheuttavan painonnousua, vaan piti sitä vaihdevuosiin liittyvänä normaalina aineenvaihdunnan hidastumisesta johtuvana lihomisena. Jäin tätä kuitenkin miettimään, joska vaihdevuodet itselläni olivat alkeaneet jo vuosia ennen lääkityksen aloittamista. Ja hikoilu lääkkeen kanssa on paljon suurempaa kuin ennen lääkityksen aloittamista, olen varsinainen lämpöpatteri vaikka ei hiki suorastaan valu, on vain aina kuuma. Kohtalotovereita, onko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu