Helposti Alpeille?

Alppihullu

Alpeille tekisi mieli, olisin lähdössä pienen lapseni kanssa kahdestaan ja siksi haluaisin kohteeseen, johon pääsee helposti eli ei siis pitkää bussimatkaa lentokentältä kohteeseen eikä auton vuokrausta. Minulle kävisi mikä vain kiva alppikylä ja mielellään kylpylähotelli, ei tarvitse olla esim. Bad Gastein, vaikka sitä kovasti suunnittelinkin STS Alppimatkojen kautta saisi matkan kätevästi, mutta on turhan kallista. Olen googletellut paljon ja nyt lyö jo ihan tyhjää 🙂

3

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2332322322

      Jos ei halua vuokrata autoa niin rajoittaa aika tavalla. No junalla pääsee todella helposti Garmich-Partenkircheniin Munchenin kentältä, sieltä löytyy kylpylähotellia ym. On sitten jo oikea pikkukaupunki eli kaikkea löytyy. Junalla pääsee myös suoraan Zell am See:hen joka maisemallisesti hienompi.

    • tvi462

      Riippuu vähän mitä haluaa tehdä. Helpointa on tietysti matkatoimistojen matkat (ainakin Alppimatkat, Slopetrotter ja YouTravel). Omatoimimatkoissa lennot Salzburgiin tai Innsbrückiin. Ainakin Norwegianin lento on niin myöhään Salzburgissa, että alppikyliin meneviin juniin ei ehdi.
      Innsbrück on sitten oikeastaan Alppien keskellä, josta pääsee skibusseilla moneen laskettelukeskukseen ja matkat ovat lyhyitä.
      Muutoinkin unohtaisin Bad Gasteinin jos kovin pieni lapsi. Kaupungissa on aikamoiset korkeuserot ja sen kylpylä ei ole mikään "lapsikylpylä".

    • Sommergast

      (Matkatoimisto) AURINKOMATKOILLA pääsee vaivattomasti Itävallan Tirolin kyliin. Linja-automatka Innsbruck - Söll kestää noin tunnin, ja Innsbruck - Serfaus 1-1,5 tuntia. Seefeldiin noin puoli tuntia. (Siellä en ole käynyt.)
      Muut tiedot löytyvät Aurinkomatkojen sivuilta, ja muut kohteet, jotka sijaitsevat kauempana lentokentältä.
      SUOSITTELEN! LASTEN KANSSA OIKEIN HYVIÄ PAIKKOJA! Lapsia/vauvoja on kesäkuussa lukematon määrä, paitsi kouluikäiset ovat vielä koulussa. Mutta sopii kaiken ikäisille! Vanhempia pariskuntia tapaa paljon. Itse olen matkaillut yksin Söllissä ja Serfaus'ssa kymmen vuoden aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      376
      7971
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      114
      5598
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4653
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4468
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      186
      4460
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3967
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3863
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3737
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3657
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3481
    Aihe