Mielenkiintoni heräsi näiden synnyttävien hammaskarppien osalta näihin vesiarvoihin. Nämä kalathan tarvitsevat kovaa vettä, suomessa vesi on pääasiassa pehmeää. Kuitenkin kaloja pidetään sekä käsittääkseni ne myös lisääntyvätkin pehmeässä vedessä. Eläinkaupoissakin niillä on sama (pehmeä)vesi kun muillakin kaloilla. Siis onko kalat kehittymässä / sopeutumassa myös pehmeään veteen? Nämä kalat on kuulunut "kautta ajan" kotien akvaarioihin yhdessä pehmeänveden kalojen kanssa. Itsellänikin oli ensinmäisessä akvaariossa (ostin käytettynä, kaloineen 15 v. sitten) molleja ja platyjä yhdessä tetrojen yms kanssa. Siihen aikaan en ollut edes tietoinen vesitesteistä tai vedenkovuuksista. Mitään ongelmia en muista myöskään kohdanneeni ko kalojen kanssa.
synnyttävät hammaskarpit
10
535
Vastaukset
- osteoporoosi
Ei mikään laji sopeudu täysin päinvastaisiin olosuhteisiin kuin mihin se on tottunut muutamassa vuosikymmenessä. Se veisi tuhansia vuosia..
Hammaskarpit eivät ainakaan lisäänny pehmeässä vedessä, enkä kyllä ole kenelläkään kauppiaalla niitä pehmeässä vedessä nähnyt. Kyllä ne pehmeässäkin vedessä elävät, mutta hyvinvointi on ihan eri juttu.
En suosittele hankkimaan ellet aio vettäsi näille ihanille kaloille kovettaa.- harakka
Meillä kyllä lisääntyy pehmeässä vedessä säännöllisesti (lue paljon).
- inka
harakka kirjoitti:
Meillä kyllä lisääntyy pehmeässä vedessä säännöllisesti (lue paljon).
Toki hammaskarpit lisääntyvät ja elävät pehmeässäkin vedessä - aikansa, mutta voimme vain arvailla millaista "kärsimystä" niiden elimistölle väärät eliolot aiheuttavat.
Ainakin niille tulee helposti silminkin havaittavia vaurioita, mm. selkäranka vääntymiä. Elinaika lyhenee jne.
Miksi pitää eläintä, jonka tietää varmasti kärsivän vääristä olosuhteista. - osteoporoosi
Eiväthän valkoiset ihmisetkään ole parissa vuosisadassa sopeutuneet australian mantereen auringonpaahteeseen: Ihosyöpäluvut ovat siellä tajuttoman korkeat. että näin..
- puhuttaessa
osteoporoosi kirjoitti:
Eiväthän valkoiset ihmisetkään ole parissa vuosisadassa sopeutuneet australian mantereen auringonpaahteeseen: Ihosyöpäluvut ovat siellä tajuttoman korkeat. että näin..
ei sovi unohtaa sitä, että kaikki nykyään elävät ihmiset ovat alunperin Afrikasta lähteneiden (hyvinkin mustien) ihmisten jälkeläisiä.
Kannattaisi etsiä tietoa osmoottisesta paineesta ja sen vaikutuksesta kaloihin.
Se, että kalat kutevat/synnyttävät poikasia, ei tarkoita sitä, että olot olisi hyvät. Joskus tekevät poikasia sen vuoksi, että olet ovat huonot!
Tuskin 10-20 vuoden eläminen pehmeässä vedessä on vielä muuttanut satojen vuosien evoluution tulosta :P- Nimetön
Olen miettinyt samaa, mulle neuvottiin laittamaan pohjasoran sekaan kalkkikiviä tai simpukoita. En sitten tiedä, parantaako se oikeasti kalojen viihtyvyyttä. Mulla ovat siis vain lajiakvaariossa, muita lajeja ei ole.
- osteoporoosi
Simpukat ja kalkkikivet pitävät kovuuden korkeammalla, eikä ph laske liian alas. Näkinkuorirouhe voisi olla ihan hyväkin idea..
- ihmettelijä
osteoporoosi kirjoitti:
Simpukat ja kalkkikivet pitävät kovuuden korkeammalla, eikä ph laske liian alas. Näkinkuorirouhe voisi olla ihan hyväkin idea..
Mitä eroa on kalkkikivellä, simpukoilla ja näkinkuoriruoheella?
- bettaristic
osteoporoosi kirjoitti:
Simpukat ja kalkkikivet pitävät kovuuden korkeammalla, eikä ph laske liian alas. Näkinkuorirouhe voisi olla ihan hyväkin idea..
Kannattaa lukaista linkki. Siellä on faktaa simpukoiden, kalkkikiven, korallirouheen ja näkinkuorirouheen toimivuudesta:
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/kovetus.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613740Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873128Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin712347Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141610Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661334- 891203
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä331082Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55985- 47962