Olen ostamassa ystävältäni käytettyä 128 litran akvaariota. Olen hieman katsellut Markku Varjon kirjoittamaa akvaariokirjaa, ja nyt haluankin kysyä, että
1. Voiko akvaarioon laittaa kardinaalitetroja? Eli jos ostaisin noita parven, montako niitä voisi ostaa?
2. Mitä muita kaloja voisin laittaa akvaarioon? Jokin tehokas levänsyöjä olisi varmaan tarpeen, partamonniko? Entä jokin hieman kookkaampi kalapariskunta, rihmakaloja?
3. Tämä meneekin sitten hieman vaikeammaksi minulle, eli mitä nuo vesiarvot kalojen kohdilla tarkoittavat? Pitääkö vettä jotenkin testata? Millä, kuinka usein ja paljonko kertatesti suunnilleen maksaa? Mitä jos vesiarvot eivät ole kohdallaan? Miten vesi saadaan kaloille sitten sopivaksi?
4. Akvaariossa, jonka ostan, on mukana sora. Onko se huonompi kuin hiekka? Ystäväni kertoi soran puhdistuksesta, sillä "imurilla", puhdistetaanko hiekka samalla tavalla? Eli kannataako vaihtaa hiekkaan, vai onko tuo sora hyvä?
Kiitos hirveästi jollekkin, joka viitsii vastata näihin mieltäni askarruttaviin kysymyksiin!! :) onkohan minusta edes akvaarioharrastajaksi... kun en oikein mitään akvaariosta tiedä!?
Apua aloittelijalle! :)
7
703
Vastaukset
1. Voi laitttaa. Pitävät pehmeästä, lämpimästä vedestä. 10 kpl olisi ihan ok määrä.
2. Hunaja- ja korurihmakalat olisivat tuon kokoisessa ok. Vaikka haaremi niitä, 1 koiras 2 naarasta. Pitävät myös samanlaisesta vedestä kuin kardinaalitetrat ;) Levänsuojäksi partisakka tai esim. leväkatkarapuja.
3. Testejä löytyy akvaariliikkeistä. 50€:lla saa jo hyvän "testisetin".
Nitriitti testi, nitraattitesti ja pH-testi ainakin on hyvä olla.
Kokonaiskovuuden saa tietoon esim. vesilaitokselta.
Lisää vedestä voit lukea esim: http://www.aquahoito.info/suomi/index.html
Katso myös kypsytys ;)
4. Hiekka on helpompi, varsinkin jos ottaa kiertaissarvikotiloita sitä möyhimään -> ei tartte tehdä mitään :D- osteoporosi
Ehdotan pohjamateriaaliksi hiekkaa, se on helppohoitoisempi ja mahdollinen partiskin arvostaisi hienompaa matskua(tykkäävät pöllytellä).
hiekasssa myös kasvit viihtyvät paremmin!
Kalastoehdotelma, ph 6-7, pehmeä vesi:
-15 kardinaalitetraa
-hunajarihmakalahaaremi
-partamonni/6 pientä lämpimässä viihtyvää corydoras-monnista
lämpötila semmoiset 25-26 astetta näille kaloille.
- JuuLia
Kannattaa ehdottomasti valita hiekka, helpompi hoitaa ja jos monnisia tai piikkisilmiä haluat niille hiekka on ehdoton.
Kalastoksi vaikkapa hunajarihmahaaremi, 15 kardinaalitetraa, 6 kappaletta joitain lämpimässä vedessä viihtyviä monnisia ja partis. Tuo partiskaan ei mikään pakollinen ole sillä toimivassa akvaariossa levät eivä riesaksi asti lisäänny.
Hyvät vesiarvot riippuvat kalalajista. Noille pehmeää vettä, pH siinä 6 paikkeilla ja lämpöä 27 astetta voisi olla hyvä. Tarvitset testeistä ainakin nitraatti, nitriitti ja pH testit, kannattaa ostaa sellainen setti jossa nuiden lisäksi muitakin, täällä olen seran testipaketin nähnyt 25 euron hinnalla myynnissä. Vesilaitokselta kannattaa kysäistä vesijohtoveden arvot.
Jäi vielä epäselväksi onko käytetty akvaario nyt käytössä? Jos on eikä siinä ole kalasairauksia esiintynyt niin kannattanee ottaa siitä soraa vaikka sukkahousuun jouduttaaksesi kypsytystä. Tästä kypsytyksestä ja vesiarvoista kannattaa lukea lisää:
http://www.aquahoito.info/suomi/index.html - Vaari-o
Kertaus on opintojen äiti ...
Akvaarion perustamisesta
1. Aluksi olisi mietittävä minkälaista kalastoa on aikomus hankkia tulevaan akvaarioon. Tämä määrää akvaarion koonkin jo samalla. SUOSITTELEN SAMANTIEN INVESTOIDA N. 200 LITRAISEN AKVAARION HANKINTAA SEKÄ ASIALLISTA ULKO SUODATINTA. Mahdollisesta liikakansoituksesta ei näin olen ole nitriitti piikin aiheutuessa niin suurta stressin vaaraa ja mahdollista kalaston kuolemista heti harrastuksen alku metreillä.
2. Kun on päästy sopivan kalasto määrän kanssa selvyyteen (SIITÄ TUONNEMPANA)ja kyselty foorumeista ja muista keskustelupalstoilta neuvoa, valitettavasti useimmat akvaario kauppiaat tekevät työtään vain hyvän tuoton takia eikä heihin voi edes viiskytä prosenttisesti luottaa, onkin syytä hankkia tietoa mahdollisimman monelta jo pitempi aikaiselta harrastajalta ja kerätä näiltä se tarvittava tietous akvaarion ja kalojen hoitoon. Lisäksi on huomioitava kalojen elin olosuhteisiin tuleva vastuu, jotkut kalat vaativat veden kovettamista kemikaalein jotta ne voisivat elää täysin stressitöntä elämää niille määritellyn iän ajan, 6-25 vuotta kalasta riippuen.
3. On akvaarion hankinnan aika, joko käytettynä tai uutena? Käytetyn akvaarion hankinnan kanssa kannattaa käyttää runsaasti harkintaa sen iän ja hinnan suhteen. Hyvä kuntoisen käytetyn akvan litrahinta on siinä 0.6Egeä. Akvaarion kunnon tulisi olla ainakin julkisivulta naarmuton. Myöskään muilla lasipinnoilla ei saisi esiintyä MINKÄÄNLAISIA säröjä jotka voisivat aiheuttaa lasin halkeamisen. Pienet kosmeettiset naarmut eivät haittaa jos ne jäävät katselulta piiloon akvan ollessa täysin ”kalustettu”. Paras vaihtoehto siis olisi täysin naarmuton akvaario mutta käytettynä tällaisia löytöjä sattuu kohdalle ani harvoin. Silikonit tulisi olla siistit ja ne eivät saisi olla repaleiset tai suuremman vihreän levän peitossa, jos näin kuitenkin on, varaudu silikonien uusimiseen koko akvaarion osalta. Tämä operaatio on jo suurempi työvaihe harrastajalle.
4. Tekniikan; suodatin, lämmitin, mahdollinen ilmastin sekä valaisimet tulisi myöskin olla moitteettomassa kunnossa käyttöikään nähden. Suodatin materiaalit olisi hyvä varautua uusimaan jos suodatin on ollut akvaarion kanssa käyttämättömänä yli puoli vuotta. Lämmitin täytyy ehdottomasti toimia, kokeile sen toimivuus vaikkas juoksevan veden alla, lämmittimen tulee heti lämmetä kun pistoke laitetaan seinään, kuivana lämmittämistä tulisi välttää herkkien vastus lankojen rikkoutumisen takia. Ilmastin ei saa rämistä millään lailla sen käydessä sitä käänneltäessä. Ainoa ääni on ”humiseva” soundi joka tulee moottorista ja poisto suuttimesta. Muista hankkia ilmastimelle sopiva ”kivi” akvaarioon sekä tähän tarkoitukseen myytävä alipaine venttiili ja asiallista silikoniletkua (rautakaupan letkut ovat huomattavasti halvempia kuin akvaario liikkeen täysin vastaavat ! ) Valaisimien hankinnassa kannattaa miettiä tarpeellinen valoteho, itselläni on 244 litraisessa kolme 30 Wattista putkea valaisemassa 70 cm syvää akvaariota, värisakaalana on; grolux kasvivalo sekä aquastar ja lumilux white jokainen erikseen ajastettuna aamuvalosta (aqua) päivävaloon (lumilux). Valot ovat päällä n. 11 tuntia yhtä aikaa ja aamulla illalla syttyvät ja sammuvat tunnin välein.
5. Hiekan hankkimisesta… Nyt on hyvin suosittua ns. HIEKKAPUHALLUS HIEKKA jota saa rae kooltaan 0,15 – 1,25 väliltä, jälleen kerran rautakauppa tuote on kolme kertaa halvempaa kuin akvaario liikkeissä myytävä vastaava hiekka. Rae kooltaa karkeampaa hiekkaa en itse enää suosittele sen käyttövaikeuden takia, säännöllinen lappoaminen kalan gagoista veden vaihdon yhteydessä on tympäsevää hommaa kun hienomman sannan kanssa tätä ongelmaa ei ilmene sillä suodattimen virtaus vie kaikki pasgat (ulkosuodatinta käytettäessä) suodattimen sisälle jota varten se on akvaariossa olemassakin. Kilomäärä hiekan hankkimisessa akvaarion tilavuuteen nähden on n. 25kg/200l kohden. Pohjalla näin ollen n. 3-5 cm kerros hiekkaa, kasvien juurikkoa varten! Hiekan pesu ennen akvaarioon laittamista on syytä tehdä huolellisesti pesemällä runsaalla vedellä ja möyhimällä samalla pientä hiekkapölyä esiin joka samentaa akvaarion vettä viikoiksi jos pesua ei ole tehty perusteellisesti vaihtamalla pesuvettä niin kauan kunnes sameaa vettä ei enää ole möyhimisen jälkeen.
6. Juurakot ja kivet on myöskin syytä pestä kuumalla vedellä ja juuriharjaa käyttäen niin kauan ettei ”mangrove” juurakosta irtoa väriä paljoakaan pesuveteen. Kivet kun huolellisesti harjaa niin ne eivät leväty moneen vuoteen.
7. Sitten hiekat akvaarioon ja vettä puolilleen, kannot ja kivet paikoilleen ja ostamaan kasvistoa sekä muutama kymmen kierteis sarvikotiloja jos olet päätynyt tähän ”hiekkapuhaus” hiekkaan sekä kalan ruokaa (hiutale sellasta). Suosittelen vahvalehtisiä miekkakasveja tai muita kestäviksi todettuja kasveja alkuun. Hentolehtiset kun tuppaavat rispaantumaan alkumetreillä harrastusta kun akvaarion tasapaino ei vielä ole kondiksessa. Kasvit akvaarioon ja akvaario melkein täyteen vettä, n. 2-3 senttiä vajaaksi.
8. ON KYPSYTYKSEN AIKA; Itse käytin aikanaan… kypsytykseen kaupasta saatavaa BACTOZYM bakteeri startteria. Ohjeiden mukaan jauhot kapseleista akvaarioon ja muutama ehjä kapseli suodattimen materiaali kerroksiin. Suodatin pyörimään ja lämmitin päälle sekä ilmastin porisemaan. Nyt voi käydä kaupasta ostamassa tärkeät vesi testerit; Ph (happamuus), Kh (kovuus) sekä NO2 (nitriitti). Tärkeitä ovat myös CO2 (hiilidioksidi), NO3 (nitraatti) ja Fe (rauta) joilla mitataan kasvien tasapainoa ja näin ollen osataan ennalta ehkäistä haitallisten levien esiintyminen. Akvaario päiväkirjan pito on helppo tapa alkumetreillä tarkkailla kypsyvän akvaarion tapahtumia.
9. PÄIVÄ 1. Akvaario valmis ILMAN kalastoa. Voit ruokkia tyhjää akvaariota ihan hitusen päivässä ja kirjata vesi arvot; Ph, Kh ja NO2 heti ensimmäisenä päivänä ylös.
PÄIVÄ 2. Samaista varovaista ruokintaa päivällä, määrän tulee olla todella vähäistä että bakteerit ja kotilot ehtivät käyttää kaiken hyödyksi. Tarkista myös valaistuksen toimiminen sekä suodattimen virtaus teho ja ilmastimen toimiminen. Kasvit ovat tukevasti pohjassa kiinni sekä kannot ja kivet eivät ole kaatuilleet virtauksen voimasta mikäli ovat huolimattomasti asennettu????
PÄIVÄ 3. Vesiarvojen mittaus sekä ruokinta. Arvot näyttävät normaaleja tasoja; Ph 6,5-7,5, Kh (johtovedessä) 3-5 tai jos olet harkinnut suuhautojia tulisi veden kovuuden olla 8-10 luokkaa.
…
PÄIVÄ 7. Veden vaihdon aika, nyt olisi hyvä olla tarpeeksi pitkä letkun pätkä jonka toisessa päässä on letku suulake ja toisessa päässä venttiili adapteri sekä adapterin ”urososa” esim. suihkun tuloon liittämistä varten. Suulake pää akvaarioon ja adapteri pää viemärin viereen. Imaise adapteriosasta voimakkaasti kunnes huomaat letkun jännittyvän ja veden lähteneen virtaamaan. Nyt voit odotellessa jälleen mitata vesiarvot ja kirjata ne päiväkirjaan. PH:n ja KH:n tulisi pysytellä samassa mutta jos huomaat NO2 nitriiin arvon nousseen hälyyttävän korkealle ollaan saatu aikaan se mitä haluttiinkin NITRIITTI PIIKKI. Vaihda akvaarion vedestä siis puolet jatketaan kohdassa 10. Jos nitriitti piikkiä ei OIKEASTI ole todettu tässä rytmissä edetään n. kaksi viikkoa odotellen sitä nitriitti piikin ilmenemistä.
10. Varmuuden vuoksi kun nitriitti piikin nousu on mitattu olisi hyvä edetä vielä viikko ilman kalastoa ja mittailla vesiarvoja.
11. Nyt on sitten koittanut se suuri päivä jolloin on lupa hankkia kalastoa toimivaan akvaarioon. Ensimmäiseksi kalaksi tai parveksi on syytä hankkia joku kestäväksi todettu kala tai siis parvi. Corydoras monniset ovat kestäviä ja hyviä työkaloja aloittelevan harrastajan akvaarioon. Kun puhutaan parvesta kalaa on määrällisesti AINA kyseessä VÄHINTÄÄN 6 kpl ko. saman lajin kalaa. Jotkut lajit elävät luonnossakin muun kuin kutuajan yksikseen joten niitä voi akvaarioonkin ostaa kenties vain tämän yhden kappaleen, mieltymyksen ja tilan mukaan.
12. Mikä sitten on sopiva määrä kaloja akvaarioon? Itse olen laskeskellut höljällä kaavalla seuraavanlaisesti kalastoa akvaarioihini ettei vaan tule liika kansoitusta ja alkaa näkyä nitriittimyrkytyksen oireita jos ei ole hoito rutiinit kohdillaan.
13. Kalan täysikasvuisena oleva pituus 1cm. Akvaarion tilavuus litroina siis. Niin kauan saadaan parvea kasvattaa kunnes saavutetaan akvaarion litramäärä yhteenlaskun summana! Siis esim. Kardinaali tetran pituus aikuisena, 5cm 1. Akvaarion tilavuus 200 litraa, jaetaan kalan pituudella 6 ”cm” saadaan tulokseksi 33,333333333333 elikkäs pelkkää kardinaalitetraa voisi ostaa 200 litran akvaarioon enintään 30 kpl kuormittamatta suodattimen puhdistuskapasiteettia ja akvaarion bakteeri tasapainoa haitallisiin rajoihin. jotkut perustelevat kalan liikkuvuuden vaikuttavan tähän kaavaan vähentävästi esimerkiksi joku monni oleilee vain paikallaan jatkuvasti joten kuluttaa akvaarion tilaa vähemmän kuin aktiivisemmat parvikalat. Mutta pointti onkin juuri siinä mielestäni miten paljon kalat rasittavat akvaariota jätöksillään ja juuri nämä yleensä melko suuriksi kasvavat monnilajit paskovat suurempia määriä kuin joku pieni parvi vaikka näitä kardinaaleja jotka myös syövät vähemmän päivän aikana. Tämä taas käyttää suodattimen kapasiteettia huomatavasti paljon enemmän esim. monnien osalta.
14. SIIS ÄLKÄÄ OSTAKO LIIKAA KALAA AKVAARIOIHINNE ja ostakaa sinne niitä lajeja joita jaksatte ja viitsitte hoitaa koko kalan elinkaaren (5-25 vuotta) ajan. Silmän ruoalle siis löytyy tilaa !!! ;p
15. Kalojen ruokinta; Kerran päivässä hiutaleruokaa tai pakasteruokaa riittää hyvin, monipuolinen ruokalista pitää kalat virkeinä. Iltaisin pohjakalojen ruokinta kannattaa harjoitella. Ensimmäisiä kertoja annostella niin niukasti kuin mahdollista, 3-5 pellettiä/tablettia / kala. Jos aamulla on syömätöntä ruokaa pohjalla on seuraavana iltana annettava vähemmän kuin edellisenä tai taasen jos näyttää siltä että ruokaa annettaessa ei tunnu kaikille riittävän voi antaa vielä muutaman tabun pohjalle. Kyllä se oikea määrä siitä sitten löytyy ajan kanssa. Pääasia on kuitenkin se ettei syömätöntä ruokaa jäisi KOSKAAN pohjalle lojumaan päivää kauemmaksi ajaksi muuten se mätänee sinne ja aiheuttaa ongelmia veden tasapainon kanssa. Viikonloppuna voi pitää myös paasto päiviä jos den näkee tarpeelliseksi, itse pidän näennäisesti kolme paasto päivää, pallokalani tarvitsevat ainakin joka toinen päivä ruokaa.
16. Akvaarion puhdistamisesta; Kerran viikossa olisi hyvä pitää hoito päivä jolloin vaihdetaan n. puolet akvaarion vedestä ja puhdistetaan akvan lasit sisältä tarttuneesta levästä. Lapotaan pohjalta ylimääräiset jätteet ja muut kuolleet lehdet. Hyvä on myös tarkistaa ettei suodattimen imusuodatin ole tukossa irto moskasta. Akvaarion täydellinen siivous ei ole tämän päivän hoito rutiinia, vuonna –78 ja jotain niin neuvottiin tekemään mutta silloin ei tiedetty akvaarion hoidosta ihan kaikkea muutenkaan… Siis ei tarvitse joulun aikaan innostua muun siivouksen ohella ottamaan hiekkoja pesuun taikkas muuta sellaista turhaa desifiointi aineilla läträystä tulisi välttää.- Vanni
Kiitos kaikille vastanneille!! :) eiköhän tämä tästä, teidän arvokkaiden neuvojen tuella! :)
- Jonn@
Vanni kirjoitti:
Kiitos kaikille vastanneille!! :) eiköhän tämä tästä, teidän arvokkaiden neuvojen tuella! :)
Kävin tänään ostamassa Tetratest-merkkisen vesitestipaketin, missä on yhdessä liuskassa viisi testiä: pH, kokonaiskovuus, karbonaattikovuus, nitraatti ja nitriitti. Purkissa on 20 liuskaa ja maksoi 24,80 euroa. Toki muunkinmerkkisiä vesitestejä on olemassa, muistaakseni Seralla kaikki nuo testit ovat eri paketeissa ja jokainen niistä maksoi siinä kahdeksan euron pintaan.
- vaari
Jonn@ kirjoitti:
Kävin tänään ostamassa Tetratest-merkkisen vesitestipaketin, missä on yhdessä liuskassa viisi testiä: pH, kokonaiskovuus, karbonaattikovuus, nitraatti ja nitriitti. Purkissa on 20 liuskaa ja maksoi 24,80 euroa. Toki muunkinmerkkisiä vesitestejä on olemassa, muistaakseni Seralla kaikki nuo testit ovat eri paketeissa ja jokainen niistä maksoi siinä kahdeksan euron pintaan.
Seran mitta tuotteilla mittaa 10 - 15 kertaa ja niiden hinta on siinä 7,40 - 9.60 egen välillä
Kun sulla on sitten kaikki viis tekee se hinnaksi 37 - 48 eeroo.
Mittauksen hinnaksi tulee silloin Seran testeillä n. 0,64 - 0,96 euroo kun tetratestin kertatesti hinnaksi 1,24 erkkiä.
Ja kun ottaa huomioon tarkkuus toleranssin pesee sera tetran mennen tullen ja lisäksi vielä kaikkia testejä ei välttämättä tarvitse aina mitata. Tärkein on NO2, nolla toleranssi.
Ph, Gh ja Kh kalojen sopivuuden akvaarioon toisten kalojen kanssa.
NO3 kértoo liian korkeana arvona levän kasvamisesta.
FE rautapitoisuudesta ja CO2 hiilidioksidi, jotka on kasvien kasvun kannalta tärkeä tietää.
Osaava harrastaja siis joutuu vielä hankkimaan niin halutessaan, FE, CO2 testit lisäksi jos aikoo asioihin oikein perehtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292083
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051906Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy661559Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331212- 851202
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561152- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023