tää hallitus on kaadettava ja heti,sipilä pois

ei tule mitään kuulemma itte rosvoovat veroeuroi todella sairasta toimintaa.
12195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kaatuu omaan typeryyteensä.valehtelemalla kepulit vaalivoittoon ovat syyntakeettomia konni,jokka heitettävä ulos arkaarian mäeltä muualle valehteleen ja rosvoon.

Äänestä

Vähän vaikea heittää kun hallituspuolueilla on eduskunnassa enemmistö.

Oletko koskaan kuullut sanoja "enemmistöhallitus" ja "välikysymys".

No tuskimpa olet kuullut kun lukee sinun juttujsi.

Äänestä

"Enemmistöhallitus
Määritelmä valtioneuvosto, yleiskielessä Suomen hallitus, jonka ovat sopimuksin perustaneet puolueet, joiden eduskuntaryhmiin kuuluvat kansanedustajat muodostavat enemmistön eduskunnassa.
Selite Suomalaisessa monipuoluejärjestelmässä, toisin kuin kaksipuoluejärjestelmissä, yksikään puolue ei vaaleissa saa vaalipiirijakojärjestelmän seurauksena niin monta paikkaa eduskunnassa, eli jäsentään valituksi kansanedustajaksi, että asetettava uusi hallitus voisi tukeutua tähän ryhmittymään siten, että hallitus ja sen yksittäiset jäsenet "nauttisivat eduskunnan luottamusta" parlamentarismin perussäännöksen, perustuslain 3.2 §:n, edellyttämällä tavalla. Enemmistöhallituksen perustaminen vaatii perustuslaissa säänneltyjä hallitusneuvotteluja (PeL 61 §) ja kahden tai useamman puolueen välistä poliittista sopimista yhteistoiminnasta hallituspuolueina sekä sopimista tulevan hallituksen pääministeristä, muista ministereistä, ministeriötehtävien jaosta ja hallituskauden toiminnan yksityiskohtaisesta suunnitelmasta (hallitusohjelma)."

http://tieteentermipankki.fi/wiki/Oikeustiede:enemmistöhallitus

Äänestä

tätä hallitusta ja sen tekosia katsoen ,on demokratian nimis laitettava uudet vaalit pystyyn kun näitten homma on vain omien etuiryhmien hyväksi eli ei koko kansan hyväksi,perustus lakia lukien on tää hallitus harhailemas suomen lakeja nurin.pois vaan ja uudet vaalit pystyyn koijarit heti ulos.

Äänestä
  • Eli haluat tilalle hallituksen, joka ajaisi Sinun etuasi, kenen kannalta se sitten olisi parempi? Hallitukset on aikansa vallassa, yhden ihmisen toiveiden mukaan niitä ei vaihdella.

    Äänestä

  • OotkoIhanPöhkö kirjoitti:

    Eli haluat tilalle hallituksen, joka ajaisi Sinun etuasi, kenen kannalta se sitten olisi parempi? Hallitukset on aikansa vallassa, yhden ihmisen toiveiden mukaan niitä ei vaihdella.

    kansan etua ei ainoastaan kepujen etua,perustus lakikin vaatii demokratian olevan tasapuolista jos hullut edes sitä tajuu onnettomat pummi törsät.

    Äänestä

Arskan mielestä hänen mielipiteensä edustss "kansaa". Mikä sitten on tuo arskan "kansa". Eikö siihen kuulu maanviljelijät ja asutuskeskusten ulkopuolella asuvat.

Edellisessä hallituksessa ei ollut keskustapuoluetta mukana mutta lopettiko se maataloustuet tai nousiko eläkkeet, esimerkiksi.

Jos muodostettaisiin uusi hallitus jossa ei olisi mukana keskustapuoluetta, miten se toimisi toisin kuin edellinen hallitus jossa ei siis keskustapuoluetta ollut mukana mutta demarit ja vasemmistoliitto kylläkin.
Sitä paitsi, hallitus joka ehkä arskaa miellyttäisi ei olisi toimintäkykyinen jos siinä oli mukana vain demarit ja vasemmistoliitto koska se olisi vähemmistöhallitus ja hallituksen toimintakyky edellyttää että sillä on kansanedustajien enemmistön tuki.
Tuollainen vähemmistöhallitus kaatuisi ensimmäisessä välikysymysäänestyksessä.

Äänestä
  • juu sopii mulle kaikki törsät sonniaitaukseen onkiin niin pääsemme näistäkin hulluista tukipummeista,

    Äänestä

  • suominousuun kirjoitti:

    juu sopii mulle kaikki törsät sonniaitaukseen onkiin niin pääsemme näistäkin hulluista tukipummeista,

    kyl sonnit e pummit hoitelee juuuuu.

    Äänestä

  • suominousuun kirjoitti:

    juu sopii mulle kaikki törsät sonniaitaukseen onkiin niin pääsemme näistäkin hulluista tukipummeista,

    No sinä ja kaltaisesiko sen sonnin, ja muutkin eläimet ja viljelykset sen jälkeen hoidatte, ilman tukia tietysti, jos kaikki viljelijät tappaa haluat? Olet vielä enemmän sekaisin, kuin mitä tähänastiset tuotoksesi on osoittaneet, ja sekin on ollut paljon se.

    Äänestä

kepulit suomen syöpä joka on heti poistettava ,aivan kuin syöpäkasvain setappaa suomen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


suominousuun kirjoitti:

ei tule mitään kuulemma itte rosvoovat veroeuroi todella sairasta toimintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu