Abortinvastustajan kumppanin abortti?

Kysyisin palstan abortinvastustaja- ja ehkäisykieltoasiamieheltä, ja muiltakin miespuolisilta, jos täällä sellaisia liikkuu:

miten itse toimisit, jos kumppanisi aikoisi tehdä abortin?

Jos olisi pelailtu huolimattomasti niiden genitaalien ja läträilty eritteiden kanssa eikä ehkäisyäkään olisi käytetty, koska ehkäisykieltoasiamiehenä tietenkään ehkäisyä et haluaisi käytettävän, koska se kannustaa naisia promiskuiteettiseen eli seksuaalisesti vapaaseen käyttäytymiseen. Mutta jos joku nainen antautuisi kanssasi promiskuiteettiseen yhdyntään noin teoriassa vaikka ehkäisykieltoasiamies harrastaisikin seksiä vain lisääntyminen mielessä eikä seksi tai genitaalit, mutta nainen vetäytyisi viime hetkellä siitä projektista ja huomaisi vahingon käyneen. :) Jos vielä olisi kovin rakastunut, ja tajuaisi että tämä on ehkä ainut tilaisuus saada ainoa oikea elämänkumppani itselleen.

Joskus aiemmin on kyselty täällä samaa asiaa abortinvastustajanaiselta, että mitäs jos itse tarviikin aborttia. Että miten suhtautuminen aborttiin sitten muuttuu, vastustaako edelleen, hyväksyykö sen jälkeen aborttioikeuden vai alkaako entistäkin ankarammaksi abortintekijöitä kohtaan.

Onhan keskustelunaihe näennäisesti oudon ristiriitainen, mutta kuitenkin kaikessa järjettömyydessään looginan:

käytäntö on osoittanut, että montaa asiaa vastustetaan ja muita moralisoisaan vain kun on kyse muista ihmisistä. Vrt. monen kaappihomon homoviha, tai uskovaiset aviouskollisuutta vaativat pettäjämiehet jne. Ja itse olen tuttavapiirissä tavannut abortinvastustajan, josta tuli abortin hyväksyjä kun itse tarvitseikin aborttia sosiaalisista syistä.

1

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies.stereotypia

      "Joskus aiemmin on kyselty täällä samaa asiaa abortinvastustajanaiselta, että mitäs jos itse tarviikin aborttia."

      Niin? Sillon ois kyseessä kuolemanvakavat terveydelliset syyt. Muuten toki tiedän jo etukäteen etten mukavuusaborttia tule tekemään koskaan, joten? En helposti vanno mitään mutta tää on niitä harvoja asioita jotka vaan tietää 100% varmasti.
      Varmaan jos tuohon elämän pilaavaan virheeseen ois joskus epävarmana ja painostettuna nuorena hairahtunu, niin luultavimmin syyllisyystraumaista psyykeä suojellakseni joutuisin jopa lopun elämäni vakuutteleen täälläkin raivoisalla vimmalla kuinka "se oli vaan sellanen nuppineulanpään kokonen limamöntti" ja "olihan mulla siihen laillinen oikeus" ym. säälittävää defenssihöttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      119
      6206
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5141
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      68
      4273
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3621
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3178
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2499
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2242
    10. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1750
    Aihe