Origin ei avaudu

Haluunpelaamaan

Hei, minulla on siis Originista asennettu The Sims 4 peli. Mutta en pääse pelaamaan sitä, koska Origin ei aukea. On tehnyt tuota jo pitkän aikaa. Joudun kirjautumaan Originiin ennen kuin pääsen pelaamaan Simsiä.
Ennen tätä, Origin antoi kirjautua sisään, mutta heti sen jälkeen tuli taas se kirjautumisikkuna, eli en päässyt silloinkaan pelaamaan, vaikka kuinka yritin. Olen kysynyt apua monelta jo, mutta kukaan ei ole tiennyt mitä pitäisi tehdä. Vika saattaa kylläkin olla koneessani, sillä se oli jo alusta saakka hidas ja outo. Tietokoneeni on siis Lenovo -merkkinen. Tietokoneeseen "jaetaan" nettiä puhelimesta, puhelimen merkki on Samsung Galaxy J5. Tietokoneeni netti on aina ollut äärettömän hidas, ettei sitä olisi voinut käyttää. Puhelimessa on kuitenkin 4G. Nettiä jaetaan muihinkin laitteisiin samaan aikaan joskus, mutta se ei ole syynä, koska netti on lähes samanlainen silloin kun sitä jaetaan vain tietokoneeseeni.
Vai olisikohan nettiongelman syy Nortonissa, koska joskus kun yritän mennä oikeasti turvalliselle nettisivulle, niin Norton alkaa valittaa vaarallisesta sivusta. Vai johtuukohan se siitä, että puhelin jakaa samaan aikaan muihin laitteisiin nettiä, ja näissä ei ole mitään virustentorjunta ohjelmia, niin se aistii jotain.
Anteeksi aika sekava selitys, mutta millä pääsen sinne Originiin? Edes kirjautumaan sisään?

3

5386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulosta kovin, että ongelmalähde on Origin/vika sen asennuksessa. Jos perus tietokoneen/netin uudelleenkäynnistykset on jo tehty, kokeilisin itse ensin kirjautua Originin selainversioon: https://www.origin.com/fin/fi-fi/. Jos sinnekään ei pääse, yhteyden otto EA:n asiakaspalveluun lienee paikallaan. (toki ongelma voi tosiaan olla Nortonissakin, en ole itse sitä käyttänyt, joten en tiedä, saisiko siihen muokattua sallimisia tietyille kohteille. Jos saa, kokeile sitä. Jos ei, sulje kaikki nettijutut ja sen jälkeen Norton ja kokeile silloin Originin kirjautumista)

      Jos kuitenkin kirjautuminen onnisuu, kokeilisin ensinnä poistaa Originin "pikakuvaketiedot", cachet http://suoturve.net/simssuo/index.php/ongelmanratkaisua tuon Muita mahdollisia auttavia keinoja -väliotsikon alta. Jos tämäkään ei auta, melkein kokeilisin poistaa Originin kokonaan ja uudeleenasentaa se ja pelit: https://help.ea.com/fi-fi/help/origin/origin/manually-uninstalling-origin/

    • Thesims4

      Siis mulla on sillee et välillä kestää vit*n kauan et se avaa originin mut mun pitää kaksois napauttaa originii ja sit odottaa menee max 5 min et aukasee en tiiä auttaako tää ketään mutta ihan sama :)

    • Anonyymi

      Hei! Tällä hetkellä jos Origin tekee tuota, ettei saa internet yhteyttä, niin itselläni kyseinen vika poistui asentamalla windowsin uudestaan. Eli vika ei ole originin vaan Windowsin jatkuvien päivitysten jotka kokoajan parantaa kaikkea ja saa toimivat jutut ei toimivaksi. Eli kokeile palauttaa kone aiempaan tilaan, tai sitten asenna koko Windows uusiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      4967
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3282
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3019
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1757
    5. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      20
      1589
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1520
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      115
      1396
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      115
      1083
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1079
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1047
    Aihe