Käärme on omistushaluinen

tiedoksiettä

Jos et todella jaksa tuntea jatkuvasti olevasi kuristusotteessa, pysy käärmeestä kaukana. Käärme ei tiedä eikä tajua milloin on syytä päästää irti. Kun tapaat tyypin, kysy ensin mikä vuosi hän on syntynyt. Jos hän on pureva rotta, kukkoileva kukko, kuristavan omistavan mustasukkainen käärme, pahansuopa valehteleva temppuileva apina, ylpeydestä kierot silmät omaava naista kunnioittamaton lohikäärme, tai repivä tiikeri, pysy kaukana. Skorpioneja välttäkää aina.
Älä ole auttamassa näiden luonteiden lisääntymistä, vaan harkitse lapsen teon ajankohta.
Kertomuksen mukaan kissa olisi ollut eläinradan ykkönen, ellei rotta olisi anastanut tältä ykköspaikkaa pudottamalla tämän härän selästä veteen kun härkä oli vienyt kummankin joen yli buddhan luokse.
Terv. osittainen fundamentalisti.

5

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • intressant007

      olen käärme mutta kaukana omistushaluisuudesta, joten kaikki eivät ole samanlaisia. Mikäs sun merkkisi on....mahtaako olla äksyilevä, oikukas sika vaiko alati seiniä ja mummoja potkiva, hirnuva hevonen, rasittava ja verille raapiva tiikeri, kiinalaisessa?

      • thythrf

        Juu kaikki eivät ole samanlaisia. Se on selvää, koska nousevat luonteet ja monet muutkin asiat vaikuttavat. Olen fanaattinen härkä kuukausiluonteeltani, nouseva neitsyt. Vuosiluonteessa kissa, nouseva vuohi...
        Tuli muuten mieleen, että se vegasin ampuja oli syntynyt käärmeen vuonna. Vuosiluonteista käärmeillä on kuulemma (tutkimuksen mukaan) eniten tappoja ja murhia. Mutta se kuukausiluonnekin pitäisi tietää. Näistä leijonilla on ollut eniten tuhoamisia tilillään. Tuhoajista Stalin oli tiikeri (ylilyönteihin taipuvainen) ja hänen kätyrinsä Jezhov oli vuohi.
        Ja tuota "mummoja potkivasta hevosesta", pitää paikkansa, se kuuluu yhteen väkivaltaisimmista luonteista kukon ja lohikäärmeen lisäksi.


    • luonneongelmat

      Noissa horoskooppi (ihmisluonteen ajanseuranta) jutuissa pitäisi olla varovainen. Siinä helposti tuomitsee koko luonnemerkin, tai sitten yritettäessä pysyä jalat maassa, ei osaa varoa vaaraa, ja joutuu vääränluonteisen ihmisen kanssa ongelmiin. Ongelmana on se, että kun oppii tuntemaan itsensä astrologian puoleen mm. työnhakua ajatellen, ei esim. te-toimistolta voi odottaa samankaltaista näkökulmaa, vaikka juuri luonne on usein se, joka ihmisen kiinnostuksen kohteitakin määrää. Opetetaanko kouluissa itsensä tuntemista? Ei?

      • Nimenomaan. Jotku ennustukset ja muut voi osua joidenkin kohalle, mutta ei kaikkien. Ne on vaan käytännössä oletuksia ja veikkauksia. Kun niitä alkaa miettiä, ne huomaa herkemmin itsessää ja toisissaan. Omistushalusuudenkin voi tulkita eri tavoilla. Olen itsekkin käärme ja oma omistushaluni meneesiinä että en pidä kun joku tekee jotain mun omaisuudelle, mutta tunnen muutamia muitakin käärmeitä ja yksi heistä on esimerkiksi sellainen joka on hyvinkin omistushaluinen vaatteistaan ja ystävistään


      • onkoperää
        jms.s01 kirjoitti:

        Nimenomaan. Jotku ennustukset ja muut voi osua joidenkin kohalle, mutta ei kaikkien. Ne on vaan käytännössä oletuksia ja veikkauksia. Kun niitä alkaa miettiä, ne huomaa herkemmin itsessää ja toisissaan. Omistushalusuudenkin voi tulkita eri tavoilla. Olen itsekkin käärme ja oma omistushaluni meneesiinä että en pidä kun joku tekee jotain mun omaisuudelle, mutta tunnen muutamia muitakin käärmeitä ja yksi heistä on esimerkiksi sellainen joka on hyvinkin omistushaluinen vaatteistaan ja ystävistään

        Käärme vastaa länsimaalaisessa härkää. Siinä se omaisuus pyhittyy.
        Suomi on itsenäistetty tulikäärmeen vuonna.
        Täällä näyttäisikin ura eli työ olevan rakkauden yläpuolella.
        Jousimiehen kuussa = tekniikka, matkustus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe