Taas yksi lähtijä esille

30783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Tavallinen juttu = vanhoillislestadiolaisuus on murskannut ihmisen elämän.

Elämänvoimia Marjolle!

Äänestä

tyttö. Hän sano päättäneensä, että helvettiä ei ole. Eihän tuollainen asia ole hänen päätettävissään.

Äänestä
  • On hänen päätettävissä. Todella viisas tyttö kun kykenee ajattelemaan itse.

    Lestadiolainen helvetti on semmoinen johon joutuu kun värjää hiukset eikä ole muiden mielestä uskovainen. Itsekeksitty helvetti

    Äänestä

  • 223525325325 kirjoitti:

    On hänen päätettävissä. Todella viisas tyttö kun kykenee ajattelemaan itse.

    Lestadiolainen helvetti on semmoinen johon joutuu kun värjää hiukset eikä ole muiden mielestä uskovainen. Itsekeksitty helvetti

    itse päättää, ettei usko helvetin olemassaoloon. Mutta itse pääasiaan hän ei voi vaikuttaa. Helvetti joko on olemassa tai sitä ei ole.

    Ihminenhän voi itse vapasti päättää, että ei enää halua olla uskomasa. Muta sitä taas ei vo itse päättää, että tulee (kääntyy) uskovaiseksi, vaan se on Jumalan työ. Jumala kutsuu kenet tahtoo.

    Tässä Aamulehden uutisessa tyttö on siis pättänyt luopua Jumalan lapsen osastaan, ja toimittaja on nähnyt vaivaa tehdäkseen siitä juttun. Onhan se eräänlista tasapuolisuutta, koska nyt Porin Suviseurojen aikaan media on uutsoinut Jumalan valtakunnasta myönteisesti.

    Äänestä

  • On tärkeää tuoda esille myös se vanhoillislestadiolaisen kolikon toinen puoli - joka ei usein kestä päivänvaloa ja on suorastaan kauhistuttava.

    Äänestä

  • ### Hän sano päättäneensä, että helvettiä ei ole.###

    Vanhoillislestadiolainen herätysliike Raamatun vastaisine valheoppeineen tuottaa suuren määrän ateisteja.

    Äänestä

tää uskonsa ja tyrkyttää itseään julkisuuteen nin kyllähän se maailmalle kelpaa. Mutta kuuluisuutta kestää vain vähän aikaa ja stten jutu ei kiinnosta ketään.

Nythän ei missään edes mainittu menneiden vuosien kuuluisuuksia Mari Leppästä, Johanna Hurtigia, Johannes Alarantaa, Vuokko Ilolaa ja... keitä niitä kaikkia olikaan. He saavat mennä rauhassa tietänsä. Mediaa näyttävät nyt enemmän kiinnostavan nämä, jotka ovat uskonyhteisön piirissä.

Äänestä
  • Nuo kaikki etsivät rauhaa ja sellaisen he myös maailmalta saavat löydettyään oman polkunsa. Uskonliikkeissä saa vain valmiiksi taotun valerauhan.

    Äänestä

  • HolyJudas kirjoitti:

    Nuo kaikki etsivät rauhaa ja sellaisen he myös maailmalta saavat löydettyään oman polkunsa. Uskonliikkeissä saa vain valmiiksi taotun valerauhan.

    tig, Ilola ja Alaranta ovat löytäneet paatumuksen rauhansa ryhdyttyään julkisesti pilkkaamaan Jumalaa. Kristuksen sovitustyö ei enää edes koske heitä.

    Äänestä

  • Taitaa olla niin, että nuo pikemminkin pilkkaavat jumalan kuvaa, kuin itse jumalaa.

    Äänestä

  • voisiko.olla kirjoitti:

    Taitaa olla niin, että nuo pikemminkin pilkkaavat jumalan kuvaa, kuin itse jumalaa.

    saattaa olla.

    Turun rauhanyhdistyksen puheenjohtaja sanoi julkisuudessa taannoin, että katuvalle annetaan aina kaikki synnit anteeksi.

    Viimeksi nähtiin TV:ssa Armanin ohjelma. Johannes Alaranta ei ainakaan siinä osoittanut vähääkään katumusta, vaan halusi elää ja herkutella toisten synneillä. Jos on tehnyt Pyhän Hengen pilkan niin katumusta ei täällä ajassa koskaan tule. Ajan rajan takana sitä riittää.

    Äänestä

  • Ainakin_Hur- kirjoitti:

    tig, Ilola ja Alaranta ovat löytäneet paatumuksen rauhansa ryhdyttyään julkisesti pilkkaamaan Jumalaa. Kristuksen sovitustyö ei enää edes koske heitä.

    missä on se jumala jota pilkataan? Jos sitä ei voida näyttää olevan missään sitä ei voi pilkata. Sama kuin keksitään uusi eläin jota ei ole olemassa ja palvotaan sitä jota ei saa pilkata.

    Äänestä

  • kysyväohimennen kirjoitti:

    missä on se jumala jota pilkataan? Jos sitä ei voida näyttää olevan missään sitä ei voi pilkata. Sama kuin keksitään uusi eläin jota ei ole olemassa ja palvotaan sitä jota ei saa pilkata.

    vali sanoo, että Jumala on kaikkialla läsnä oleva Henki.

    Äänestä

  • Apostoli_Paa- kirjoitti:

    vali sanoo, että Jumala on kaikkialla läsnä oleva Henki.

    Miksi sitä sitten palvotaan, pelätään ja rukoillaan jos se on jonkinlaista energiaa tms kuten tuosta voidaan olettaa?

    Äänestä

tekevät juttua siitä kun joku löytää Jumalan valtakunnan, vaikka sehän se vasta suuri asia onkin, kun enkelitkin taivaassa siitä iloitsevat samoin kuin koko Jumalan kansa. Nämä ihmiset eivät kuitenkaan suostu haastateltaviksi eivätkä kuvattaviksi.

Äänestä

""Lehdet_harvoin

tekevät juttua siitä kun joku löytää Jumalan valtakunnan""

On hienoa, jos ihminen löytää uskon Jeesukseen Kristukseen. On myös hienoa, jos ihminen pääsee irti SRK:n valheellisesta "jumalan valtakunnasta".

Äänestä
  • Kalevi. Ja jos mahdollista hillitse itsesi ja pidä näppisi erossa niistä alakoiuluikäisistä heinähattutytöistä.

    Äänestä

Tässä tapauksessahan kyse on ennen kaikkea isän ongelmista ja siitä, että hän toimii väärin. Ongelmat eivät kumpua suoraan uskosta.

Se on tietenkin jokaiselle ajattelukykyiselle selvää, että ihminen on onnellinen näiden erilaisten lahkojen ulkopuolella. Tosille ne tuovat elämään onnea ja kaipa tiukat normit myös tekevät elämästä säännöllistä. Se sopii joillekin. Kaikille ei.

Puheet "Jumalan lapsista" ja "Helvetistä" ovat kuin suoraan keskiajalta. En ikinä lakkaa hämmästelemästä sitä, että nämä jutut eivät herätä ihmisissä ymmärrystä siitä, että siinä omassa taustajoukossa on ongelmia. Tietoahan jokainen löytää tänä päivänä halutessaan.

Äänestä
  • mistanut laittaa yhtään raamatunpaikkaa?

    Äänestä

  • Et_mulkku kirjoitti:

    mistanut laittaa yhtään raamatunpaikkaa?

    Laita Sinä minunkin puolestani.

    Äänestä

  • Tietoa löytyy mutta lestadiolainen yhteisö on ainoa minkä ihminen tuntee kun on siihen kasvatettu eikä kotia halua jättää ja hypätä vieraaseen maailmaan.

    Äänestä

  • mkfddmksmfkds kirjoitti:

    Tietoa löytyy mutta lestadiolainen yhteisö on ainoa minkä ihminen tuntee kun on siihen kasvatettu eikä kotia halua jättää ja hypätä vieraaseen maailmaan.

    Siihenhän uskonnollisten lahkojen toiminta perustuu.

    Äänestä

Ilolalle, Alarannalle ja Leena Huoviselle näyttää olevan myrkkyä, kun iltapaäivälehdet kirjoittavat asiallisesti vanhoillislaestadiolaisuudesta. Heti on Ilolalla Kotimaa 24:ssä monta blogia , samoin Alarannalla...ja Huovinen ihan pihalla vanhojen asioitten kanssa... En ymmärrä, miks noinkin arvostettu kuin Kotimaa julkasee tuommosia vihakirjoituksia.

Äänestä
  • on aivan kuoleva lehti. Helsingissä Kirkko ja kaupunki -lehti on ottanut Kotimaa-lehdellä aiemmin olleen aseman. Kai se tasapainon vuoksi on paikallaan, että jossakin julkaistaan vihakirjoituksia nyt kun media on kaikella myönteisyydellä uutisoinut hienoistra Suviseuroista.

    Mutta ihmetyttääkö teitä muita...

    Johannes Alaranta oli pitkään puhujana Jumalan valtakunnassa. Hän on teologian tohtori. Sitten hän jätti Jumalan valtakunnan ja hänestä tuli sielunvihollisen oikea käsi.

    Ilola on tavallinen perheenäiti, joka pitkään asui Jumalan valtakunnassa. Piru sai hänetkin. Hänellä kuitenkin on uskovaisia lapsia.

    Huovinen taas on jäänyt 1970-luvulle muistoihinsa.

    Kun katseli sitä suviseurakansaa ja vaikkapa neljäätuhatta ihmistä isossa teltassa päätösseuroissa Jukka Kolmosen väkevän seurapuheen alla niin siinähän tuli nöyryys. Kukaan ei uhoa mitään, vaan tyytyy olemaan omalla paikallaan ja nauttimaan Jumalan lapsen osastaan matkalla Taivaan Kotiin. Onnellista loppumatkaa!

    Äänestä

  • Kotimaahan kirjoitti:

    on aivan kuoleva lehti. Helsingissä Kirkko ja kaupunki -lehti on ottanut Kotimaa-lehdellä aiemmin olleen aseman. Kai se tasapainon vuoksi on paikallaan, että jossakin julkaistaan vihakirjoituksia nyt kun media on kaikella myönteisyydellä uutisoinut hienoistra Suviseuroista.

    Mutta ihmetyttääkö teitä muita...

    Johannes Alaranta oli pitkään puhujana Jumalan valtakunnassa. Hän on teologian tohtori. Sitten hän jätti Jumalan valtakunnan ja hänestä tuli sielunvihollisen oikea käsi.

    Ilola on tavallinen perheenäiti, joka pitkään asui Jumalan valtakunnassa. Piru sai hänetkin. Hänellä kuitenkin on uskovaisia lapsia.

    Huovinen taas on jäänyt 1970-luvulle muistoihinsa.

    Kun katseli sitä suviseurakansaa ja vaikkapa neljäätuhatta ihmistä isossa teltassa päätösseuroissa Jukka Kolmosen väkevän seurapuheen alla niin siinähän tuli nöyryys. Kukaan ei uhoa mitään, vaan tyytyy olemaan omalla paikallaan ja nauttimaan Jumalan lapsen osastaan matkalla Taivaan Kotiin. Onnellista loppumatkaa!

    "Kukaan ei uhoa mitään, vaan tyytyy olemaan omalla paikallaan ja nauttimaan Jumalan lapsen osastaan matkalla Taivaan Kotiin. Onnellista loppumatkaa!"

    Hieno kuvaelma mutta eipä taida perustua todellisuuteen. Muistan jostain lukeneeni että puhutaan lapsen uskosta joka on ihan aikuisillakin. Lestadiolaisuus vaatii lapsen tasolla olevan henkisen kehityksen jotta uskoo kaikkea mitä se väittää todellisuudeksi.

    Äänestä

Tuollaisia juttuja pitäisi saada Päikkäriinkin!

Äänestä

Surulliseksi tulee lukiessaan niitä yleisökirjoituksia Aamulehdessä ja tässä ketjussa. Itseraukkaus paistaa niistä kilometrin päähän. "Me olemme niin hyviä" ja toiset eivät. Missä niin sydämettömiä ihmisiä kasvaa kuin "Jumalanvaltakunnassa". Minä tunnen surua nuorta ihmistä kohtaan joka ei enää usko kristinuskoon ollenkaan. Ei ajattele että hänellä on Kristus kuitenkin rinnalla kulkemassa. Osaltaan tämä kehitys johtunee siitä että psykologien hoidossa uskonto ei ole voimavara. En tarkoita että pitäsi olla vanhoillislestadiolainen terapeutti mutta pitäsi suhtautua kuitenkin niin että krisillinen vakaumus on ihmisen voimavara vaikka terapeutti itse olisi ateisti.

Surullinen olen siitä että sekä Aamulehden yleisömielipiteissä suurimmassa osassa että tässä avauksessa nähdään tämä ihmisten väsymys aivan väärin. Jonnekin on kadonnut tässä se että yksikään sääntö ja sen nuodattaminen ei ole kristinuskon perusta vanhurskauteen. Vanhurskas saa kertoa Jumalalle olevansa umpiväsynyt. Että ei kykene eikä jaksa. Jeesus itse on sanonut:
Matt. 9:13
Menkää ja tutkikaa, mitä tämä tarkoittaa: 'Armahtavaisuutta minä tahdon, en uhrimenoja.' En minä ole tullut kutsumaan hurskaita, vaan syntisiä." [Hoos. 6:6 ; Matt. 12:7 | Luuk. 19:10; 1. Tim. 1:15]
Matt. 12:7
Jos te ymmärtäisitte, mitä tämä tarkoittaa: 'Armahtavaisuutta minä tahdon, en uhrimenoja', te ette tuomitsisi syyttömiä. [Hoos. 6:6 ; Matt. 9:13]

Menkää ja tutkikaa mitä tämä tarioittaa! Silloin tulee lukea missä yhteydessä Jeesus niin sanoo.

Matteus 12 käsittee juutalaisia säädöksiä, lakeja ja asettuu niiden yläpuolelle näkemään tarkoituksen.
7 Jos te ymmärtäisitte, mitä tämä tarkoittaa: 'Armahtavaisuutta minä tahdon, en uhrimenoja', te ette tuomitsisi syyttömiä. [Hoos. 6:6 ; Matt. 9:13]
8 Ihmisen Poika on sapatin herra."

Mattaus 9 käsittelee sekin sääntöjä
10 Jeesus oli sitten aterialla hänen kodissaan. Sinne tuli myös useita publikaaneja ja muita syntisiä, ja he aterioivat Jeesuksen ja hänen opetuslastensa kanssa.
11 Tämän nähdessään fariseukset sanoivat Jeesuksen opetuslapsille: "Kuinka teidän opettajanne syö yhdessä publikaanien ja muiden syntisten kanssa!" [Matt. 11:19 ]
12 Jeesus kuuli sen ja sanoi: "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat.
13 Menkää ja tutkikaa, mitä tämä tarkoittaa: 'Armahtavaisuutta minä tahdon, en uhrimenoja.' En minä ole tullut kutsumaan hurskaita, vaan syntisiä." [Hoos. 6:6 ; Matt. 12:7 | Luuk. 19:10; 1. Tim. 1:15

Hoosea 6
6 Uskollisuutta minä vaadin, en uhrimenoja, Jumalan tuntemista, en polttouhreja. [1. Sam. 15:22 ]

Lapset eivät ole tapoja vaan jotakin muuta mutta Jumala on armollinen sille joka armoa pyytää. Ihmisen ei tarvitse kyetä kaikkeen ja mielestäni jossakin on raja, yksilöllinen sellainen myös lasten saamisen suhteen. Ei ihmisen ei lasten elämää saa tuhota vaatimalla mahdottomia.

mitä sanoo Hoosea
1 "Tulkaa, palatkaamme Herran luo! Hän on raadellut, mutta hän myös parantaa, hän on lyönyt, mutta hän myös sitoo haavat. [5. Moos. 32:39; 1. Sam. 2:6 : Job 5:18]
2 Vain päivä tai kaksi, ja hän virvoittaa meidät, kolmantena päivänä hän nostaa meidät ylös, ja niin me saamme elää ja palvella häntä. [Jes. 26:19]
3 Ottakaamme opiksemme, pyrkikäämme tuntemaan Herra! Hän tulee, se on varmaa kuin aamun koitto. Hän tulee kuin sade, kuin kevätsade, joka kastelee maan."

Väsynyt saa levätä, täällä maanpäälläkin, jotta hän kykenee säilyttämään uskonsa Jumalaan. Lepää ja kerää voimia jaksaakseen taas jatkaa matkaa.

Äänestä

Kannattaa vaihtaa uskontoaan kristinuskosta pois tai ryhtyä agnostikoksi. Jämpti on vissi!

Äänestä

karmeaa kun joku luopuu Jumalann lapsen osastaan niin kuin tuo Aamulehden tyttö.

Äänestä
  • Mitä karmeaa siinä on?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


OttakaapaTekinMallia kirjoitti:

Lukekaapa Aamulehdestä yksi taustoiltaan niin tavanomainen tarina: https://www.aamulehti.fi/kotimaa/vakivallan-ja-tabujen-uuvuttama-marjo-29-jatti-vanhoillislestadiolaisuuden-nyt-on-minun-vuoroni-200240013

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu