Nettiä selaamalla Nuuksiosta löytyi kaunis paikka Hynkälampi nimeltään. Iski innostus lähteä katsomaan paikanpäältä millainen tuo alue on. Ongelmana on se, että minulta ei pysyvän jalkavamman vuoksi onnistu varsinainen vaellus, vaan aika lähelle pitäisi päästä autolla ja kävelymatkaa saisi olla maksimissaan n. 3 kilometriä, maastosta riippuen. Muuten jää kävely kesken. Millaiset reitit Hynkänlammelle on? Jostain nettitekstistä onnistuin löytämään tiedon 8km:n matkasta lähimmältä autopaikalta, mutta jotain ulkoilukarttaa kun yritin tutkia, niin onnistuin saamaan niinkin lyhyen matkan tien varresta rantaan kuin vähän reilun 2km. Luenko karttaa väärin, vai löytyykö tuollainen n. 2km reitti? Meitä kiinnostaisi myös leiriytyä tuolla alueella, mutta jos matka on pitkä, ei leiriytymisvälineiden kuljetus onnistu, koska kävelykin on jo ongelma. Turhaa kai sanoa vielä lisäksi, että itse en ole koskaan vaeltanut enkä leiriytynyt ulkoilmassa ja kaverikin on ollut vain kerran reissussa. Siksikin lyhyt "poistumistie" sellaisen tilanteen tullessa olisi tärkeä.
Onko siis kellään tarkkaa tietoa millaisista matkoista puhutaan oikeasti välillä sallittu pysäköintialue - lammen ranta?
Kiitokset jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Onko siis kellään tarkkaa tietoa millaisista matkoista puhutaan oikeasti välillä sallittu pysäköintialue - lammen ranta?
Kiitokset jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.