Normaalisti ulostan vähintään joka toinen päivä, nyt olen ollut kaksi päivää ulostamatta, koitin äskön kyllä jo kahdesti ulostaa mutta ei tullut, tosin ei minulla kyllä ole tarvettakaan. Huolestuttaa hieman kun olen matkoilla ja kaks päivää kököttäny melkeen koko päivän autossa että jos ei kohta uloste tule niin meneekö loma pilalle? Pitääkö mennä lääkärille? Voiko ummetus johtua autossa istumisesta? Olen syönyt niin hirveästi että kieltämättä kummastuttaa että ei tule tarvetta ulostaa. Mitä tässä tien päällä nyt oikein voi tehdä?
Mistä johtuu ummetus?
5
427
Vastaukset
- normaalitila
En vielä puhuisi ummetuksesta, mutta tilanne on sinulle outo.
Olet lomalla ja ruokailutottumuksesi ovat muuttuneet. Myös liikkuminen on muuttunut, koska kökötät autossa. Palaamalla arkiruokaan ja liikkumalla normaalisti, elimistösi palaa normaalitilaan.
Älä missään nimessä yritä väkisin ulostaa, vasta hädän tullen. Jos et ole viikkoon ulostanut tai sinulle tulee suolistokipuja, niin apteekista löytyy apua tilapäiseen ummetukseen. - Mr.Hanky
Ummetus johtuu mistä vain... suolistosairaudesta tai mielentiloista, joistain lääkkeistä (esim. kodeiini, ruuasta, nesteen juomisen määrästä. Ummetuksesta puhutaan yleensä vasta sitten kun pökäleitä tulee pari kertaa viikossa. Jos sulla on nyt vasta ollu parin päivän paussi, niin mitä ihmettä siitä alat stressaamaan? Ei sontiminen mitään kellon tarkkaa rutiinia ole, joten suotta yrität mennä pukertamaan rutiinisontaa. Mitä jos olet vain sattunut tunteja aiemmin syömään vähemmän, tai on pidempi tauko? Tai olet juonut normaalia vähemmän. Odota nyt muutama viikko, että voit tehdä paremmat diagnoosit. Jos sontiminen harvenee pariin kertaan viikossa, niin sitten voi miettiä lääkärissä käyntiä. Jos mitään kipua ei ole, niin ei ole pelkoa mistään tukoksestakaan, tai syövästä.
Voi jestas sentään..Pari päivää kakkaamatta ja puhut ummetuksesta! Vuosia olen kärsinyt järkyttävästä ummetuksesta, 33 päivää taitaa olla muistamani pisin jakso. Kehittyi peräsuolen tuppeuma ja laskeuma,jotka keväällä leikattiin. Toki ummetus seuraa mukanani hautaan asti.
- nautilomasta
Ei hätää. Vanhuksia tyhjennettiin kerran viikossa aikoinaan hoitolaitoksissa . Öljy- vesi peräruiskeita annettiin . Nykyään saa apteekista hyviä ja tehokkaita lääkkeitä ,jos alkaa vatsakivut tulla.
- Matonetti
Liikunnan vähyys ja juomisen vähyys ummetusta aiheuttavat. Tilapäisapuna toimii netti!
Hidas ja muutenkin huono nettiyhteys pieneltä näytöltä tiirailtuna aiheuttaa tukaluutta ja vatsanväänteitä. Pian onkin kiire vessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422442Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012014- 221816
- 241595
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241445- 1001329
- 431328
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391275Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371171- 361046