Kuukausimaksu, mutta ilmoittaa että kertamaksu?

ilmainenkoo

Ostin Elisan liittymän ja kaupan päälle sain Elisa Viihde –sovelluksen ja Aitio ja HBO –ohjelmakirjaston 1kk ILMAISEKSI. Sain samalla pin-koodin ''jota voi käyttää mm. elokuvien vuokraamiseen ja ohjelmakirjastojen tilaamiseen''.

Nyt menin Elisa Viihteen sivuilla ja vuokrasin sieltä elokuvan. Elokuvan vuokraushintana näkyi kuitenkin n. 5 euroa, mutta laitoin siihen saamani pin-koodin ja pääsin katsomaan elokuvaa.

Eli ei kai tuosta vuokraamisesta tule mitään ylimääräistä 5 euron maksua vaan se kuuluu kuukausihintaan?

5

1821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmainenkoo

      Vai onko niin että elokuvan vuokraamisesta täytyy maksaa huolimatta siitä, onko maksanut jo elisa viihde -sovelluksesta?

    • ilmainenkoo

      Lisäksi en ole saanut minkäänlaisia käyttöehtoja tai sopimusta allekirjoitettavaksi, vain kerrottiin että saan Elisa Viihde –sovelluksen ja Aitio ja HBO –ohjelmakirjaston 1 kk ilmaiseksi käyttöön, ja että pin-koodilla voin vuokrata elokuvia ja tilata ohjelmakirjastoja.

      Nyt kun tutkin asiaa niin ilmeisesti vuokraaminen maksaa, tuleeko elokuvan vuokra 5 euroa seuraavaan puhelinlaskuun?

      • Tottakai se vuokraaminen maksaa, kun ei tarjouksessa ollut ilmaiseksi.

        Sähköpostiisi pitäisi tuleman liittymäsopimus ja sopimusehdot, jotka automaattisesti hyväksyt jatkamalla kokeiluajan jälkeen Elisa Viihteen käyttöä sitä irtisanomatta.

        Leffavuokra lisätään seuraavaan liittymälaskuun. Se PIN-koodi on sitä varten, etteivät ulkopuoliset vuokrailisi leffoja vaikka olisivatkin sinun koneellasi.


    • JarnoTrulli

      Mielestäni epäselvä hinnoittelun osalta tuo vuokraamo. Itse en tajunnut vuokraamon käytön maksavan. Tilasin ns. ilmaisen kuukauden. Sain sähköpostiini pin-koodin kahteen eri kertaan. Kummassakaan ei näkynyt selkeää yhteyttä pin-koodin ja maksulliseen palvelun välillä. Luulin katsovani ilmaiseksi vuokraamosta vuokraamiani elokuvia tuon pin-koodin kautta.........

      • Sanaan "vuokraus" sisältyy tieto, että se maksaa. Ilmaista vuorausta ei voi olla olemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe