Hei.
Ensimmäistä kertaa kirjoittelen tänne unistani, niitä kun on matkan varrella nähty ja koettu jos jonkinlaisia, enne unia unohtamatta. Mutta siis viime öisestä ja niihin liittyvistä, niin uni jatkui periaatteessa yli puoli vuotta sitten nähdystä unesta, miten tämä on mahdollista?
Unessa paikat ja asunnot olivat täysin samassa paikassa kuin todellisuudessakin. Mutta unessa siis omistin omakotitaloja ja maatilkkuja, joita en siis todellisuudessa omista, en omista itseasiassa kuin vanhan auton.
Tuossa unessa minulla oli vanha amerikan rauta jota etsin aiemmin nähdyn unen jatkona ja löysin sen. Olipa muutama vanha zuzuki pv eksynyt talliin. Joitain uni pätkiä on tullut samassa miljöössä nähtyä, joissa oon omistanut ferraria, lamborghinia ja muuta urheilu autoa. Kaikki unet olleet todella aitoja, ja mikä hulluinta, niin olen pystynyt unessa ajattelemaan/tajuamaan asioita, aivan kuin valvella ollessanikin.
Unien ilmapiiristä sen verran, että niissä oloni on melko vapaa ja tressitön. Väri maailma on melko lailla normaali, vaikka ympäristö olikin hieman mustavalkoinen ja harmahtava.
Se miten reagoin näin valveilla ollessani näihin uniin, niin toivon joskus olevani tuossa tilanteessa, koska ilmapiiri oli jotenkin postiivinen. Tiedä sitten oliko vain uni muiden joukossa, kuten sanoin kaikenlaista on nähty ja koettu. Ja itselleni noiden juttujen mahdollinen kertominen vaatii rohkeutta, koska kaikki ei aina välttämättä ymmärrä, varsinkin kun mennään yliluonnolisten asioiden rajoille. Mutta jos jollakin on jotain tietämystä unista, niin kiitos etukäteen. :)
Voiko unessa joutua rinnakkais todellisuuteen?
2
1744
Vastaukset
- Tulkintaa
Hei,
Uskoisin näin, että ihmisen alitajunta on niin viisas ja lempeä
että se saattaa tarjota stressittömän "keitaan mielelle",
eli tietynlaisen pakopaikan tai ihanneolotilan ,
mikä tarjoaa asioita joita uneksuja valve-elämässä kaipaa
tai esimerkiksi mitkä asiat häntä suuresti ilahduttaisivat jos hänellä esimerkiksi on tylsä tai ankea elämänvaihe.
Esimerkiksi rakkaudettomassa elämänvaiheessa elävä saattaa uneksua romanttisia unia unirakastetun kanssa, köyhä uneksua voittavansa rahasumman, nälkäinen syövänsä juhla-ateriaa, jne..
Uni siis saattaa säikytellä meitä ja esittää meille alitajuntamme pahimmat painajaisemme ja pelkomme mutta myös vastaavasti toteuttaa hartaimmat toiveemme joita valvemaailmassa suuresti halajamme esittäen ne meille unielämyksinä.
Varsinaiseen rinnakkaistodellisuuteen en siis usko .
Mutta toisaalta -- ihmisen mieli ja mielikuvitus on rajaton, joten.....? - Anonyymi
Jarno moi olen varma että unet on rinnakkaistodellisuudedta oon nähnyt saman kaupungin siis unessa muuten sama mut ihan eri rakennukset jne ollu todella siistiä nähdä unia mitä oon nähny niin todellisia että mietin niitä paikkoja valveilla et onko siellä sittenkin semmonen rakennus ollu tai on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1102311Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from311882Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271853Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276471846- 1001798
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571122- 1101026
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20883- 54850
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110837